Sao Paulo. Forrás: flickr.com |
Illúzió volt
2010 és 2013 között, amikor Brazíliát kinevezték BRIC csodaországnak, végtelen gazdasági növekedést vártak, a cégek rengeteg szakembert vettek fel külföldről, messze a brazil átlag fölötti, jó fizetésért. Most a cégek is leépítenek, az állások fogynak, az akkor érkezettek távoznak. A nagy cégeknél már eddig 40 százalékkal csökkent a fejlett országokból érkezettek aránya.
Brazília pár éve még a leggyorsabban növekvő tagja volt az azóta már befektetői szempontból fel is oszlatott BRIC csoportnak (Brazília, Oroszország, India, Kína), de ez csak egy illúzió volt: a gazdaság mély recesszióba süllyedt, magas az infláció, és a kedélyeket egy súlyos korrupciós ügy borzalja, melyben érintett volt a Petrobras állami olajtársaság és az emiatt időközben felfüggesztett Dilma Rousseff elnök.
Olimpia
Az olimpia így a legrosszabbkor jött, persze ez nem véletlen: amikor megpályázták, az ország még várta a gazdasági csodát, a megítélő olimpiai bizottság pedig elhitte ezt. A rendezvény a maradék állami pénzeket is elnyeli (noha arról volt szó, hogy a rendezvényt a magántőke finanszírozza), így még a biztonsági erők is alulfizetettek, ami aggodalmat keltett, hogy el tudják-e majd látni megnövekedett feladatukat.
Persze hozzá kell tenni, hogy valakik valamiért akadályozni akarták ezt az olimpiát, mégpedig rémhírterjesztéssel: Zika vírus, szuperbaktérum egyes vizekben (mint kiderült, ez egy építési területen lévő tó, ahová a kutya sem megy, nem hogy a sportolók vagy a turisták), vagy a nem elégséges biztonság. Mindez feltehetően indokolatlan, az olimpia vélhetően gond nélkül fog lezajlani.
Kivonulás
A brazil munkaügyi minisztérium adatai szerint idén az év első harmadában 62 százalékkal kevesebben kértek munkavállalási engedélyt, mint 2014 hasonló időszakában. Néhány nagy cég tokkal-vonóval kivonult az országból, a növekedési lehetőségek hiánya miatt. A HSBC, a Citigroup és a Societe Generale már távoztak, és a Barclays is bejelentette, hogy a kivonulás gondolatával kacérkodik.
A munkanélküliség 2016 első negyedévében 10,9 százalékra nőtt az egy évvel korábbi 7,9 százalékról. Eközben a havi átlagbér 2031 reálról (620 dollár) 1966 reálra (600 dollár, 170 ezer forint) esett, miközben magas az infláció. Az IMF becslési szerint a gazdaság idén éri el a mélypontot, jövőre már fél százalékkal növekedhet, és aztán lassan stabilizálódhat. Valószínűleg gazdasági csodavárás jó darabig nem lesz ismét a világ 5. legnagyobb népességű (200 milliós) országában, sokkal reálisabb egy kiegyensúlyozott, mérsékeltebb fejlődési ütem.
Nem az egyetlen
Dél-Amerikában nem Brazília az egyetlen, mostanában gyengélkedő gazdaság: Argentína is sokáig szenvedett, igaz, idén az új elnök, reformjai meghozták gyümölcsüket, és a mély válság véget érni látszik. Ott van ugyanakkor Venezuela, ahol teljes csőd van, miután Maduro elnök, miközben országa adósságát elképesztő kamatok mellett törleszti, népét teljesen kiéhezteti.
Brazília mindenesetre eltér annyiban az összes országtól Dél-Amerikában, hogy lélekszáma jóval nagyobb, mint bármelyik másiké. Ennyi embernek nehezebb jólétet teremteni (nem elég 1-2 összeszerelő üzem), viszont ha egyszer tartós, fenntartható növekedési pályára áll a gazdaság, ez komoly húzóerő lehet a kontinens sok kisebb országának.