4p
Szerdán dönt az Európai Néppárt közgyűlése a Fidesz kizárása ügyében. A tárgyalásokba bevont volt emberi erőforrás miniszter, Balog Zoltán szerint még soha nem voltak ilyen közel a szakításhoz. Eközben a Financial Times szerkesztőségi cikkben állt ki amellett, hogy a magyar kormánypártot el kell távolítani a jobbközép pártcsaládból.
Bekeményít Weber? Az EPP csúcsjelöltje egy hétvégi pártrendezvényen Bukarestben. EPA/ROBERT GHEMENT

Orbán Viktornak nincs helye Európa jobbközép pártjában, írta szerkesztőségi véleménycikkben a Financial Times a Fidesz néppárti tagságáról szóló szavazás előtt.

Betelt a pohár

A világ egyik legbefolyásosabb gazdasági lapja szerint Európa mainstream konzervatív pártcsaládja eddig nagyrészt tétlenül nézte, ahogy „Orbán Viktor Magyarországa” elkezdte lebontani a demokratikus fékek és ellensúlyok rendszerét. Az Európai Bizottság jobbközép elnökét, Jean-Claude Junckert célba vevő plakátkampány nyomán viszont elfogyott a türelem.

Az FT szerint elképesztő, hogy ehhez egy saját pártcsaládba tartozó politikus elleni támadás kellett, és nem volt elég, hogy Orbán Viktor már korábban „könyörtelen támadást” indított az igazságszolgáltatás függetlensége és a sajtószabadság ellen, „hazug propagandára” használta a közpénzeket, tavalyi választási kampányában pedig „antiszemita felhangokkal” démonizálta Soros Györgyöt.

Mindennek hatására tavaly szeptemberben sok néppárti európai parlamenti (EP) képviselő is megszavazta a magyar demokrácia állapotát bíráló Sargentini-jelentést.

„Az EPP (Európai Néppárt) vezetése túl sokáig ringatta magát abba az illúzióba, hogy Orbán úr ténykedését meg lehet fékezni a párton belül tartásával. Valójában ennek az ellenkezője az igaz”

- írja a brit lap.

Weberen a sor

Szerintük az a tény, hogy Orbán Viktor „a legjobb asztalnál ülhet” Angela Merkel és a többiek társaságában, igazából fedezéket jelent számára.

„Bár az EPP (politikailag) mindig széles spektrumú közösség volt, katolikus konzervatívokkal és szekuláris liberálisokkal, a magyar kormányfő pedig a keresztény Európa védelmezőjének tartja magát, tettei és kijelentései biztosan ártalmasak a kereszténydemokrácia alapértékeire.”

Bár a Fidesz kizárásának lehetnek negatív következményei – egy tucat EP-képviselői hely elvesztése, az EPP megosztása a májusi választások előtt –, Manfred Weber néppárti csúcsjelöltnek most mégis demonstrálnia kell, hogy igazi vezető és megvédi a demokratikus értékeket, írja az FT.

Orbán is ott lesz

Az EPP közgyűlése szerdán Brüsszelben dönt majd arról, hogy kizárja-e tagjai közül a magyar kormánypártot. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint az ülésen a Fidesz delegációja Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök vezetésével vesz részt.

"Azt szeretnénk, ha tiszta és világos viszonyokat lehetne teremteni. Mi egy erős és egységes, kereszténydemokrata ihletésű néppártot szeretnénk látni, amely elutasítja az illegális bevándorlást, és mindaddig, amíg erre jó esély és remény kínálkozik, addig szeretnénk a néppárt soraiban lenni"

– idézte az MTI Gulyás Gergelyt. Szerinte ugyanakkor a keresztény kultúra védelme vagy a bevándorlás elutasítása kérdésében semmilyen kompromisszumot nem tudnak kötni. 

Menni vagy maradni?

A Fidesz kizárását vagy felfüggesztését 13 tagpárt kezdeményezte a mintegy 70 pártot összefogó pártcsaládban. A magyar kormányfőt Joseph Daul, az EPP elnöke és Manfred Weber is élesen kritizálta.

A néppárti csúcsjelölt három feltételt szabott Orbán Viktornak (a junckeres plakátkampány leállítása, bocsánatkérés, a CEU Budapesten maradása), és személyesen is tárgyalt vele Budapesten. A kormány végül leállította a kifogásolt kampányt, a miniszterelnök levélben kért bocsánatot a kizárást kezdeményező pártok vezetőitől a "a támadó nyelvezetért", azaz a hasznos idióták kifejezésért (álláspontját a keresztény kultúra védelméről, a migrációról és Európa jövőjéről ugyanakkor fenntartotta), és kompromisszumkésznek mutatkozott a CEU ügyében is.

Eközben az EPP egyik tagja, a bevándorlás-ellenes Szlovén Demokrata Párt közölte: ha kizárják a Fideszt, elhagyja a pártcsaládot, és külön szövetséget alakít a magyar miniszterelnökkel. Radikális jobboldali erők pedig szintén jelezték, hogy szívesen fogadnák soraikban a magyar kormánypártot.

Közel a szakításhoz

Balog Zoltán korábbi emberi erőforrás miniszter, a Polgári Magyarországért Alapítvány elnöke tegnap a Weltnek azt mondta: Orbán Viktor a legközelebbi bizalmasait, köztük őt is bevonta a magyar kormánypárt, valamint a német kereszténydemokrata erők (CDU, CSU) és az EPP közti megbeszélésekbe.

Balog szerint még egyik oldalon sem álltak soha ilyen közel a „szakításhoz” – azaz ahhoz, hogy a Fidesz és az EPP útjai elváljanak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG