Nyilvánvalóan az volt a terv, hogy Navalnij a repülőben rosszul lesz, és Moszkvában már halottan hozzák ki a gépből
- mondta a Welt am Sonntagnak adott interjúban Vlagyimir Kara-Mursa, az egyik legismertebb orosz ellenzéki politikus kollégája megmérgezésével kapcsolatban. Szerinte a történtek mögött csak a Kreml állhat. (Az orosz vezetés visszautasítja a vádat.)
A pilóta mentette meg?
Kara-Mursa szerint Navalnij gyakorlatilag a pilótának köszönheti az életét, aki kényszerleszállást hajtott végre az őt szállító géppel. Ennek köszönhetően az orosz orvosok mérgezés gyanúja miatt
azonnal beadták neki az Atropin nevű ellenszert.
Az orosz ellenzéki politikus augusztus 20-án ellenzékiekkel tárgyalt Szibériában, és hazafelé, a Moszkvába tartó repülőn lett rosszul. A gép Omszkban hajtott végre kényszerleszállást, a 44 éves politikust az ottani kórházba szállították.
Családtagjai és munkatársai már az elejétől fogva azt hangoztatták, hogy Navalnijt megmérgezték, és ezt állapították meg német vizsgálatok is, amelyek a Novicsok harci idegmérgek csoportjába tartozó anyagot mutattak ki szervezetében. Az omszki orvosok viszont azt állítják, hogy nem találtak sem méreganyagot, sem méregnyomot.
Kara-Mursát állítása szerint szintén próbálták már megmérgezni, méghozzá két alkalommal, 2015-ben és 2017-ben.
Szerinte az elkövetés módjától a tüneteken át hasonlóságok vannak a vele történtek és Navalnij ügye között.
Ő 2017-ben egy repülőút előtt lett rosszul, és kómába esett. Szerinte ha fel tudott volna szállni a gépre, akkor nem élte volna túl a támadást. Azt máig nem tudja, hogy mivel mérgezték meg.
Kara-Mursa szerint
az elmúlt évek példái azt mutatják, hogy a Kreml politikai ellenfeleivel szemben elkövetett mérgezésekre csak akkor derül fény, ha a vizsgálatokat külföldön folytatják le.
Utalt arra, hogy az elkövetők most nem számoltak azzal, hogy Navalnij túléli a támadást, sikerül őt külföldre szállítani, és azonosítani tudják a méreganyagot.
Navalnijt, akit jelenleg Berlinben ápolnak,
ma felébresztették a gyógyszerekkel fenntartott mesterséges kómából, és megkezdték leszoktatását a gépi lélegeztetésről.
Egészségi állapota javult, megszólításra reagál, de továbbra sem lehet kizárni, hogy "súlyos mérgezése" tartós hatásokkal jár – közölte a Charité egyetemi klinika.
A történtek miatt felerősödtek a követelések az orosz vezetés elleni szankciókra vonatkozóan. Kara-Mursa szerint nem szabadna együttműködni egy olyan rezsimmel,
amely a golyók és a mérgek nyelvén beszél ellenfeleivel.
Merkel is szkeptikus
Angela Merkel mindenesetre már elképzelhetőnek tartja, hogy
leállíttatják az orosz földgázt Németországba szállító Északi Áramlat-2 földgázvezeték építését,
válaszul Navalnij megmérgezésére, közölte hétfőn a német kancellár szóvivője. (A vezeték Oroszországból szállítana gázt Németországba a Balti-tenger alatt Ukrajna és Lengyelország kikerülésével, a már létező Északi Áramlat párjaként.)
Steffen Seibert az MTI szerint hozzátette: az orosz vezetésnek választ kell adnia az ügy körüli súlyos kérdésekre.
Szerinte a kancellár teljes mértékben egyetért külügyminisztere, Heiko Maas kijelentéseivel, aki szerint sok jel utal arra, hogy az orosz állam van a merénylet hátterében: az egykori szovjet hadsereg által kifejlesztett Novicsokhoz ugyanis nagyon kevesen férnek hozzá, és
ezt a mérget használták állami szervek a volt hírszerző, Szergej Szkripal elleni támadáshoz.
Szerinte ha az orosz kormánynak nincs köze a mérgezéshez, akkor ezt a saját érdekében igazolnia kell tényekkel.
Elemzők egy része szerint ugyanakkor nem Vlagyimir Putyin mérgeztethette meg Navalnijt.
Az orosz vezetőnek több okból sem volt érdeke, hogy ezekben a napokban újabb nyugtalanságot keltsen hazájában és Európában.