3p

Oroszország szerepe az Európai Unió cseppfolyósított földgáz piacán növekszik, annak ellenére, hogy a gazdasági blokk igyekszik az orosz gáztól szabadulni.

Moszkva részesedése az EU cseppfolyós földgáz, rövidítve LNG-importjából 20 százalékra emelkedett az év első felében, szemben az egy évvel korábbi 14 százalékkal – derül ki az Energetikai Szabályozók Együttműködési Ügynöksége, a blokk energiafelügyeletének jelentéséből — számol be róla a Bloomberg.

A növekedés rávilágít Európa energiamérlegének furcsaságára több mint két évvel azután, hogy a Kreml ukrajnai inváziója után példátlan ellátási válság robbant ki. Noha Oroszország már nem az EU vezető gázszolgáltatója – a legtöbb gázvezetéket leállították vagy volt, amit fel is robbantottak –, az országból származó LNG továbbra is Európa energiabiztonságának létfontosságú eleme.

A harmadik negyedévben az EU teljes szuperhűtött üzemanyag-importja 2021 óta a legalacsonyabb szintre esett vissza, ami azt jelenti, hogy Oroszország növekvő részesedése egy kisebb torta része. A jelentés szerint az amerikai eredetű LNG stabilan 45 százalék körül tartotta magát ebben az időszakban, míg Katar részesedése 12 százalékra csökkent.

Az oroszok viszonylag későn nyitottak az LNG piacra
Az oroszok viszonylag későn nyitottak az LNG piacra
Fotó: EPA/ANATOLY MALTSEV

Katar inkább Ázsiába szállít

A katari LNG export előnyben részesítette Ázsiát, mivel így a tartályhajók elkerülték a Vörös-tengeren való áthaladást a huti militánsok kereskedelmi hajók elleni támadásai miatt. A kereskedelmi forgalom ilyen eltolódása azt is lehetővé tette, hogy több orosz LNG kerüljön az európai piacra.

Az EU most azt próbálja kitalálni, hogyan csökkentse az orosz gáztól való függőségét, még akkor is, ha a készletek továbbra is elegendőek. Az Ukrajnát átszelő csővezetékekre vonatkozó tranzitmegállapodás az év végén lejár, és az európai tisztviselők vizsgálják a szállítások pótlásának módjait. Az év elején az Európai Unió először egyezett bele korlátozott szankciók bevezetésébe az orosz LNG-vel szemben.

Szigorúbb ellenőrzés?

Franciaország és Belgium – amelynek kikötői még mindig jelentős mennyiségű orosz üzemanyagot fogadnak be – szigorúbb ellenőrzést követeltek. Az Európai Bizottság, a blokk végrehajtó testülete még nem terjesztett elő cselekvési tervet a fokozatos leválás felgyorsítására.

Az ACER 2024-es piacfigyelő jelentése szerint az EU gázigénye az év első nyolc hónapjában tovább csökkent 2023-hoz képest. Az energiaszektor használatának visszaesése ellensúlyozta az ipari kereslet kismértékű növekedését. Az EU részesedése a globális LNG-importpiacon 18 százalékra csökkent a harmadik negyedévben, szemben az egy évvel korábbi 24 százalékkal. Az európai gázpiac viszonylag kiegyensúlyozott, és a régió vásárlói elzárkóztak attól, hogy a magasabb árú spot rakományokért versenyezzenek – áll a tanulmányban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG