Moszkva részesedése az EU cseppfolyós földgáz, rövidítve LNG-importjából 20 százalékra emelkedett az év első felében, szemben az egy évvel korábbi 14 százalékkal – derül ki az Energetikai Szabályozók Együttműködési Ügynöksége, a blokk energiafelügyeletének jelentéséből — számol be róla a Bloomberg.
A növekedés rávilágít Európa energiamérlegének furcsaságára több mint két évvel azután, hogy a Kreml ukrajnai inváziója után példátlan ellátási válság robbant ki. Noha Oroszország már nem az EU vezető gázszolgáltatója – a legtöbb gázvezetéket leállították vagy volt, amit fel is robbantottak –, az országból származó LNG továbbra is Európa energiabiztonságának létfontosságú eleme.
A harmadik negyedévben az EU teljes szuperhűtött üzemanyag-importja 2021 óta a legalacsonyabb szintre esett vissza, ami azt jelenti, hogy Oroszország növekvő részesedése egy kisebb torta része. A jelentés szerint az amerikai eredetű LNG stabilan 45 százalék körül tartotta magát ebben az időszakban, míg Katar részesedése 12 százalékra csökkent.
Katar inkább Ázsiába szállít
A katari LNG export előnyben részesítette Ázsiát, mivel így a tartályhajók elkerülték a Vörös-tengeren való áthaladást a huti militánsok kereskedelmi hajók elleni támadásai miatt. A kereskedelmi forgalom ilyen eltolódása azt is lehetővé tette, hogy több orosz LNG kerüljön az európai piacra.
Az EU most azt próbálja kitalálni, hogyan csökkentse az orosz gáztól való függőségét, még akkor is, ha a készletek továbbra is elegendőek. Az Ukrajnát átszelő csővezetékekre vonatkozó tranzitmegállapodás az év végén lejár, és az európai tisztviselők vizsgálják a szállítások pótlásának módjait. Az év elején az Európai Unió először egyezett bele korlátozott szankciók bevezetésébe az orosz LNG-vel szemben.
Szigorúbb ellenőrzés?
Franciaország és Belgium – amelynek kikötői még mindig jelentős mennyiségű orosz üzemanyagot fogadnak be – szigorúbb ellenőrzést követeltek. Az Európai Bizottság, a blokk végrehajtó testülete még nem terjesztett elő cselekvési tervet a fokozatos leválás felgyorsítására.
Az ACER 2024-es piacfigyelő jelentése szerint az EU gázigénye az év első nyolc hónapjában tovább csökkent 2023-hoz képest. Az energiaszektor használatának visszaesése ellensúlyozta az ipari kereslet kismértékű növekedését. Az EU részesedése a globális LNG-importpiacon 18 százalékra csökkent a harmadik negyedévben, szemben az egy évvel korábbi 24 százalékkal. Az európai gázpiac viszonylag kiegyensúlyozott, és a régió vásárlói elzárkóztak attól, hogy a magasabb árú spot rakományokért versenyezzenek – áll a tanulmányban.