6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A zsoldoshadsereg és a mozgósítás elszívja a munkaerőt a háborút kirobbantó birodalom gazdaságból. A vendégmunkások félnek, és az orosz társadalom öregszik.

Az orosz vezetés különös dilemmával néz szembe: hiányzik az emberanyag a határok védelméhez és az ukrajnai Donbászban folytatott harcokhoz, ugyanakkor a munkaerőhiányt is pótolnia kell, ha fenn akarja tartani hadigazdaságát. Mielőtt Ukrajna meglepetésszerű hadműveletet indított az oroszországi Kurszk régióban, több gazdaságilag fejlett orosz régióból érkeztek jelentések arról, hogy jelentősen megemelték a frontra toborzott katonák egyszeri bevonulási bónuszát — foglalja össze az Euronews.

Ebben a háborúban Oroszország a mozgósítás és a katonák toborzásának vegyes modelljét választotta. Mindkét kategóriában a zsoldoshadsereg modelljét alkalmazzák, azzal a különbséggel, hogy a fronthadsereg önkéntes katonái szabadon vállalták e munkát, míg a mozgósított katonákat kényszerítették a szolgálatra, de fizetést kapnak.

2023 júliusától ez év júniusáig az orosz állam az ukrajnai háború résztvevőinek, a sebesült katonáknak és a halottak hozzátartozóinak 2,75 és 3 billió rubel (jelenlegi árfolyamon 30 milliárd euró) közötti összeget fizetett, ami az orosz GDP 1,5 százalékának felel meg – derül ki a Re:Russia projekt tanulmányából.

Végül Vlagyimir Putyin is beáll dolgozni az Uralvagonzagod üzemébe?
Végül Vlagyimir Putyin is beáll dolgozni az Uralvagonzagod üzemébe?
Fotó: Ria Novosti

A népszerűtlen mozgósítást elkerülnék

A Kreml egyre inkább kreatív intézkedésekkel igyekszik megnövelni harcosai számát anélkül, hogy hivatalosan bejelentene egy újabb, népszerűtlen mozgósítást. A háborús toborzást népszerűsítő televíziós sorozatoktól kezdve a fizetések növeléséig az orosz régiók keresik a módját, hogyan kezeljék a frontvonalakra toborzandó új csapatok iránti igényt — írja a The Moscow Times.

A Kreml tavaly azt közölte, hogy a szerződéses katonák száma nőtt a „vonzó pénzügyi feltételek” miatt, és a védelmi minisztérium áprilisban azt állította, hogy az év eleje óta több mint 100 ezren jelentkeztek a harcra. A szakértők szerint azonban a katonák fizetésének emelkedése az ország folyamatos munkaerő-válságát tükrözi, mivel a civilek érdeklődése a háborúban való részvétel iránt csökken.

Míg az orosz hadsereggel kötött katonai szerződések körülbelül 200 ezer rubel (772 ezer forint) havi keresetet ígérnek – ami körülbelül 2,4-szer magasabb az oroszországi átlagfizetésnél –, addig egyes régiók a közelmúltban megemelték a bevonuló személyek egyszeri jutalmát. Moszkvában Szergej Szobjanin polgármester 1,9 millió rubelre (7,5 millió forint) emelte egy katona havi fizetése melletti egyszeri bónuszát. A cseljabinszki régióban az egyszeri kifizetéseket megduplázták, egy katona mintegy 705 ezer rubelt (2,8 millió forint) kapott a katonai szerződés aláírásáért. A Jamal-Nyenyec Autonóm Körzetben egy katonai szerződés aláírása után az oroszországi átlagfizetésnél körülbelül 14-szer magasabb összegben – 1,1 millió rubelben (4,3 millió forint) – részesülhet a jelentkező.

Mivel az orosz katonák toborzási díjának megugrása az ukránok kurszki offenzívája előtt következett be, ez a tendencia nem tudható be az orosz-ukrán háború dinamikájában bekövetkezett változásnak — teszi hozzá az Euronews. Nem csak a háborúhoz szükséges önkéntesek hiánya az oka annak, hogy megugrott a frontkatonák toborzására fordított kiadás. Az orosz hadseregnek most versenyeznie kell a felfutó, és munkaerőre éhes orosz hadiiparral.

„Végső soron a polgári gazdaság bizonyos szektoraiban is emelni kell a fizetéseket. Mindez meglehetősen költséges lesz az orosz államnak, és az inflációt is gerjeszti" — jegyezte meg Edward Hunter Christie, a NATO egykori tisztviselője és az FIIA intézet tudományos főmunkatársa.

Az infláció a súlyosbodó munkaerőhiánnyal párosulva sötét felhőt alkot az orosz gazdaság felett, amely a hadi jellegűre való átállást követően a növekedés jeleit mutatja.

Janis Kluge, a Német Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Intézetének főmunkatársa szerint: „Ebben a környezetben csak a háború beszállítói tudnak boldogulni. Az elkerülhetetlen következmény az, hogy a polgári gazdaság zsugorodik, míg a hadiipari komplexum növekszik. Végül az infláció a lakosság jövedelmét is csökkenti. Hogy mennyire lesz ez rossz, az a szankciók és az olajár alakulásától függ.”

Kézzel szerelnek készre egy tankot az Uralvagonzagod üzemben. A hatékonyság kevésbé számít?
Kézzel szerelnek készre egy tankot az Uralvagonzagod üzemben. A hatékonyság kevésbé számít?
Fotó: Ria Novosti

A külföldi munkaerőt riasztják a körülmények

Az ipar szükségleteivel szembeni katonai igények kérdése Oroszország esetében nem oldható meg könnyen, különösen most, amikor

a migráns munkások száma folyamatosan csökken a radikális iszlamista csoportok oroszországi terrortámadássorozata és a kényszersorozás miatti félelem okán.

A Tádzsikisztánból Oroszországba érkező munkaerő-migránsok áramlása például 2024 első felében 16 százalékkal csökkent a Tádzsikisztáni Munkaügyi Minisztérium adatai szerint.

A világjárvány utóhatásai, az ukrajnai háború és a migránsellenes fellépés azt jelenti, hogy Oroszország egyre kevésbé vonzó célpont a közép-ázsiai munkások számára. Néhányan inkább más ázsiai és európai országokat választanak — állapítja meg a Carnegie Politika írása.

Történelmileg Oroszország volt a közép-ázsiai migráns munkavállalók fő célpontja. A közép-ázsiaiak még Ukrajna teljes körű inváziója, és a külföldi migránsok fegyveres erőkbe való toborzása után is tovább érkeztek Oroszországba.

A Crocus City Hall bevásárlóközpont elleni terrortámadás vízválasztó volt.

Ezt követően a közép-ázsiai vendégmunkásoknak folyamatos okmányellenőrzésekkel, munkahelyi razziákkal, kirúgásokkal, repülőjárat-késésekkel és órákig tartó sorokkal kellett szembenézniük a kazahsztáni határon. Ráadásul, ha a rendfenntartó erők fogságába kerülnek, még meg is kínozhatják őket, vagy választhatnak a kényszerkatonaság és a kitoloncolás között.

Tömeges kivándorlás, elöregedő népesség

Oroszország munkaerő-problémáját súlyosbítja, hogy az Ukrajna elleni háború kezdete óta tömeges kivándorlási hullámok zajlottak, főleg a fiatalabb, képzett munkaerő körében.

„2022 óta a kivándorlók teljes száma 500 ezer és egymillió fő közé becsülhető, akik közül sokan olyan kulcsfontosságú iparágban dolgoztak, mint az információtechnológiai szektor” — állítja Maria Snegovaya, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának főmunkatársa.

Hozzátéve: „Ha ehhez hozzávesszük a mozgósítottakat és az önkénteseket, a koronavírus és a háború áldozatait, akkor Oroszország munkaerőállománya körülbelül 1,9-2,8 millió embert veszített 2020 és 2023 között".

Figyelembe kell venni Oroszország lakosságának öregedését is. A Rosstat legfrissebb, 2024-es adatai szerint Oroszországban a nyugdíjasok abszolút száma körülbelül 41 millió, ami a teljes népesség 30 százaléka, ha a kivándorlási hullámokat és a háborús áldozatokat is beleszámítjuk. Nem csoda, hogy az orosz iparvállalatok csaknem fele már tavaly is létszámhiányról számolt be.

Mivel az infláció és a munkaerőhiány nő, és az utóbbi hetekben Ukrajna áttolta a háborút Oroszország területére is, az orosz gazdaság nincs jó formában.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG