6p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A zsoldoshadsereg és a mozgósítás elszívja a munkaerőt a háborút kirobbantó birodalom gazdaságból. A vendégmunkások félnek, és az orosz társadalom öregszik.

Az orosz vezetés különös dilemmával néz szembe: hiányzik az emberanyag a határok védelméhez és az ukrajnai Donbászban folytatott harcokhoz, ugyanakkor a munkaerőhiányt is pótolnia kell, ha fenn akarja tartani hadigazdaságát. Mielőtt Ukrajna meglepetésszerű hadműveletet indított az oroszországi Kurszk régióban, több gazdaságilag fejlett orosz régióból érkeztek jelentések arról, hogy jelentősen megemelték a frontra toborzott katonák egyszeri bevonulási bónuszát — foglalja össze az Euronews.

Ebben a háborúban Oroszország a mozgósítás és a katonák toborzásának vegyes modelljét választotta. Mindkét kategóriában a zsoldoshadsereg modelljét alkalmazzák, azzal a különbséggel, hogy a fronthadsereg önkéntes katonái szabadon vállalták e munkát, míg a mozgósított katonákat kényszerítették a szolgálatra, de fizetést kapnak.

2023 júliusától ez év júniusáig az orosz állam az ukrajnai háború résztvevőinek, a sebesült katonáknak és a halottak hozzátartozóinak 2,75 és 3 billió rubel (jelenlegi árfolyamon 30 milliárd euró) közötti összeget fizetett, ami az orosz GDP 1,5 százalékának felel meg – derül ki a Re:Russia projekt tanulmányából.

Végül Vlagyimir Putyin is beáll dolgozni az Uralvagonzagod üzemébe?
Végül Vlagyimir Putyin is beáll dolgozni az Uralvagonzagod üzemébe?
Fotó: Ria Novosti

A népszerűtlen mozgósítást elkerülnék

A Kreml egyre inkább kreatív intézkedésekkel igyekszik megnövelni harcosai számát anélkül, hogy hivatalosan bejelentene egy újabb, népszerűtlen mozgósítást. A háborús toborzást népszerűsítő televíziós sorozatoktól kezdve a fizetések növeléséig az orosz régiók keresik a módját, hogyan kezeljék a frontvonalakra toborzandó új csapatok iránti igényt — írja a The Moscow Times.

A Kreml tavaly azt közölte, hogy a szerződéses katonák száma nőtt a „vonzó pénzügyi feltételek” miatt, és a védelmi minisztérium áprilisban azt állította, hogy az év eleje óta több mint 100 ezren jelentkeztek a harcra. A szakértők szerint azonban a katonák fizetésének emelkedése az ország folyamatos munkaerő-válságát tükrözi, mivel a civilek érdeklődése a háborúban való részvétel iránt csökken.

Míg az orosz hadsereggel kötött katonai szerződések körülbelül 200 ezer rubel (772 ezer forint) havi keresetet ígérnek – ami körülbelül 2,4-szer magasabb az oroszországi átlagfizetésnél –, addig egyes régiók a közelmúltban megemelték a bevonuló személyek egyszeri jutalmát. Moszkvában Szergej Szobjanin polgármester 1,9 millió rubelre (7,5 millió forint) emelte egy katona havi fizetése melletti egyszeri bónuszát. A cseljabinszki régióban az egyszeri kifizetéseket megduplázták, egy katona mintegy 705 ezer rubelt (2,8 millió forint) kapott a katonai szerződés aláírásáért. A Jamal-Nyenyec Autonóm Körzetben egy katonai szerződés aláírása után az oroszországi átlagfizetésnél körülbelül 14-szer magasabb összegben – 1,1 millió rubelben (4,3 millió forint) – részesülhet a jelentkező.

Mivel az orosz katonák toborzási díjának megugrása az ukránok kurszki offenzívája előtt következett be, ez a tendencia nem tudható be az orosz-ukrán háború dinamikájában bekövetkezett változásnak — teszi hozzá az Euronews. Nem csak a háborúhoz szükséges önkéntesek hiánya az oka annak, hogy megugrott a frontkatonák toborzására fordított kiadás. Az orosz hadseregnek most versenyeznie kell a felfutó, és munkaerőre éhes orosz hadiiparral.

„Végső soron a polgári gazdaság bizonyos szektoraiban is emelni kell a fizetéseket. Mindez meglehetősen költséges lesz az orosz államnak, és az inflációt is gerjeszti" — jegyezte meg Edward Hunter Christie, a NATO egykori tisztviselője és az FIIA intézet tudományos főmunkatársa.

Az infláció a súlyosbodó munkaerőhiánnyal párosulva sötét felhőt alkot az orosz gazdaság felett, amely a hadi jellegűre való átállást követően a növekedés jeleit mutatja.

Janis Kluge, a Német Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Intézetének főmunkatársa szerint: „Ebben a környezetben csak a háború beszállítói tudnak boldogulni. Az elkerülhetetlen következmény az, hogy a polgári gazdaság zsugorodik, míg a hadiipari komplexum növekszik. Végül az infláció a lakosság jövedelmét is csökkenti. Hogy mennyire lesz ez rossz, az a szankciók és az olajár alakulásától függ.”

Kézzel szerelnek készre egy tankot az Uralvagonzagod üzemben. A hatékonyság kevésbé számít?
Kézzel szerelnek készre egy tankot az Uralvagonzagod üzemben. A hatékonyság kevésbé számít?
Fotó: Ria Novosti

A külföldi munkaerőt riasztják a körülmények

Az ipar szükségleteivel szembeni katonai igények kérdése Oroszország esetében nem oldható meg könnyen, különösen most, amikor

a migráns munkások száma folyamatosan csökken a radikális iszlamista csoportok oroszországi terrortámadássorozata és a kényszersorozás miatti félelem okán.

A Tádzsikisztánból Oroszországba érkező munkaerő-migránsok áramlása például 2024 első felében 16 százalékkal csökkent a Tádzsikisztáni Munkaügyi Minisztérium adatai szerint.

A világjárvány utóhatásai, az ukrajnai háború és a migránsellenes fellépés azt jelenti, hogy Oroszország egyre kevésbé vonzó célpont a közép-ázsiai munkások számára. Néhányan inkább más ázsiai és európai országokat választanak — állapítja meg a Carnegie Politika írása.

Történelmileg Oroszország volt a közép-ázsiai migráns munkavállalók fő célpontja. A közép-ázsiaiak még Ukrajna teljes körű inváziója, és a külföldi migránsok fegyveres erőkbe való toborzása után is tovább érkeztek Oroszországba.

A Crocus City Hall bevásárlóközpont elleni terrortámadás vízválasztó volt.

Ezt követően a közép-ázsiai vendégmunkásoknak folyamatos okmányellenőrzésekkel, munkahelyi razziákkal, kirúgásokkal, repülőjárat-késésekkel és órákig tartó sorokkal kellett szembenézniük a kazahsztáni határon. Ráadásul, ha a rendfenntartó erők fogságába kerülnek, még meg is kínozhatják őket, vagy választhatnak a kényszerkatonaság és a kitoloncolás között.

Tömeges kivándorlás, elöregedő népesség

Oroszország munkaerő-problémáját súlyosbítja, hogy az Ukrajna elleni háború kezdete óta tömeges kivándorlási hullámok zajlottak, főleg a fiatalabb, képzett munkaerő körében.

„2022 óta a kivándorlók teljes száma 500 ezer és egymillió fő közé becsülhető, akik közül sokan olyan kulcsfontosságú iparágban dolgoztak, mint az információtechnológiai szektor” — állítja Maria Snegovaya, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának főmunkatársa.

Hozzátéve: „Ha ehhez hozzávesszük a mozgósítottakat és az önkénteseket, a koronavírus és a háború áldozatait, akkor Oroszország munkaerőállománya körülbelül 1,9-2,8 millió embert veszített 2020 és 2023 között".

Figyelembe kell venni Oroszország lakosságának öregedését is. A Rosstat legfrissebb, 2024-es adatai szerint Oroszországban a nyugdíjasok abszolút száma körülbelül 41 millió, ami a teljes népesség 30 százaléka, ha a kivándorlási hullámokat és a háborús áldozatokat is beleszámítjuk. Nem csoda, hogy az orosz iparvállalatok csaknem fele már tavaly is létszámhiányról számolt be.

Mivel az infláció és a munkaerőhiány nő, és az utóbbi hetekben Ukrajna áttolta a háborút Oroszország területére is, az orosz gazdaság nincs jó formában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ismerős cég nyerte el Schmidt Máriáék 1,5 milliárdos közbeszerzését
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 17. 16:49
Hatodszor nyerte el a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány által kiírt közbeszerzést a Prekog Alfa Kft. A jól bejáratott cég pedagógusképzést tart történelemtarároknak, de idén - története során először - NAV-eljárás is indult ellene.
Makro / Külgazdaság Meglepő lépés a nyugdíjbajokra: a tinédzserektől is járulékot szedne egy brit agytröszt
Buksza blog | 2024. szeptember 17. 16:07
Miután a munkában állók 30-40 százaléka után a Magyarországhoz képest gazdag Egyesült Királyságban sem fizetik ki megfelelően a nyugdíjjárulékokat, minél fiatalabban kellene elkezdeni a befizetéseket.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megint ki fog térni a hitéből ettől a brüsszeli hírtől
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 17. 08:37
Megkerülnék a magyar vétót az Ukrajnának nyújtandó gigahitel ügyében.
Makro / Külgazdaság Egy újabb bankfúzió kaphat zöld jelzést - magyar ügyfeleket is érinthet
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 11:01
Nem zárja ki a Commerzbank és az UniCredit fúzióját az UniCredit vezérigazgatója. 
Makro / Külgazdaság Siessen, keddtől vége lesz a jó világnak a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 10:42
Legalábbis a benzinüzemű autó tulajdonosainak, a dízelesek fellélegezhetnek. Kérdés, meddig?
Makro / Külgazdaság Migránsválság: Európa leereszti a sorompókat
Káncz Csaba | 2024. szeptember 16. 09:33
Az EU egészében 2023-ban 1,14 millió menedékkérelmet nyújtottak be, ami a 2016-os migránsválság óta a legmagasabb szám. Az érintett európai országok most rohamléptékben vezetnek be korlátozó intézkedéseket. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Mennyi pénzből lehetne feltámasztani az egészségügyet? Ön is kérdezhet Rékassy Balázstól a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 09:01
Az orvossal, egészségügyi szakmenedzserrel szeptember 18-án 15:30 órakor kezdődő egyórás beszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni és máris kérdezni.
Makro / Külgazdaság "Kritikus a helyzet" - kemény hírek érkeznek az árvízről az egész régióból
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 09:54
Ausztriában, Csehországban és Lengyelországban is pusztít az árvíz, sok helyen kritikus a helyzet, enyhülés pedig legkorábban néhány nap múlva várható.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapnak a repülővel utazók
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 09:34
Az utolsó pillanatban megegyezett pilótáival a napi 110 ezer utast fuvarozó légitársaság.
Makro / Külgazdaság Már Újhelyi István is aggódik Orbán Viktor miatt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 09:13
Szokatlanul forró helyzetbe kerülhet a magyar miniszterelnök az Európai Parlamentben. Hogyan foga ő és az épület bírni?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG