7p

Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.

A jelenleginél is nagyobb erőket vethet be az ukrajnai fronton Oroszország a közeljövőben – legalábbis erre lehet következtetni Vlagyimir Putyin tegnap esti beszédéből. Az orosz elnök azután állt a nyilvánosság elé, hogy hivatalos közlések szerint a voksok 87 százalékát begyűjtve megnyerte a péntektől vasárnapig tartó elnökválasztást (a többi három jelölt egyike sem érte el az 5 százalékot), és ezzel 2030-ig Oroszország első számú vezetője maradhat.

Duzzadó önbizalom: Vlagyimir Putyin érkezik fiatalokkal körülvéve moszkvai kampányközpontjába a választás másnapján,  2024. március 18-án.
Duzzadó önbizalom: Vlagyimir Putyin érkezik fiatalokkal körülvéve moszkvai kampányközpontjába a választás másnapján, 2024. március 18-án.
Fotó: EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Háború újratöltve

Putyin, akit a ’90-es évek végén még Borisz Jelcin akkori orosz elnök választott ki utódjául, és 2000 óta gyakorlatilag egyeduralkodóként vezeti országát, beszédében azt mondta:

megerősíti az orosz hadsereget, és előnyben fogja részesíteni az ukrajnai „különleges katonai műveletet” (Oroszországban csak így szabad nevezni az ottani háborút).

Egyúttal köszönetet mondott a szavazáson résztvevőknek – hivatalos közlések szerint a részvételi arány 77 százalékos volt. Szerinte győzelme azt mutatja, hogy az oroszok egységesek és nem lehet őket megfélemlíteni.

Érdekesség, hogy Putyin – évek óta először – nyilvánosan kimondta legfőbb kritikusa, a februárban egy szibériai börtönben tisztázatlan körülmények között elhunyt ellenzéki vezér, Alekszej Navalnij nevét is. Állítása szerint halála előtt néhány nappal „néhány kolléga” azt javasolta, hogy engedjék őt szabadon néhány „Nyugaton raboskodó emberért” cserébe.

Putyin saját bevallása szerint támogatta az ötletet azzal a feltétellel, hogy Navalnij soha nem térhet vissza Oroszországba, de aztán „sajnos, történt, ami történt… Az ilyesmi megtörténik. Mit lehet tenni? Ez az élet” – mondta Navalnij halálára utalva.

Visszatérve a vasárnap estére, a német kormány álválasztásokról beszélt, Washington szerint az "sem szabad, sem fair nem volt".

Ezzel arra utaltak, hogy a Kreml uralma alatt tartja a politikai rendszert és a médiát, Putyinnak pedig nem volt igazi ellenfele – a valódi ellenzéki politikusok börtönben vagy külföldön vannak, halottak vagy nem engedték őket indulni (utóbbiak közé tartozik például Borisz Nagyezsdin).

Ráadásul – ahogy arról beszámoltunk – az orosz hatóságok már előzetesen is számos nyomásgyakorlási eszközt bevetettek országszerte annak érdekében, hogy minél feljebb tornásszák a részvételi arányt és ezzel párhuzamosan Putyin eredményét.   

Lesz-e új mozgósítás?

De mit hoz a jövő? Rácz András szerint két fő kérdés adódik. Az egyik, hogy lesz-e kormányátalakítás. „Lavrov (Szergej Lavrov külügyminiszter) már többször is le akart mondani (1950-ben született, öreg és fáradt), csak Putyin nem fogadta el. Voltak hírek arról, hogy Sojgu (Szergej Sojgu védelmi miniszter) is kérte már a nyugdíjazását” – írta az Oroszország-szakértő Facebook-posztjában.

A másik kérdés, hogy lesz-e új mozgósítási hullám (általános mozgósítás ugyanis Oroszországban – Ukrajnával ellentétben – továbbra sincs).

Rácz András úgy véli, hogy „nem teljesen új mozgósítás lesz, ha lesz”, hanem a mozgósítást elrendelő, jelenleg is hatályos 2022 őszi elnöki rendelet alapján hívnak majd be újabb embereket.

Szerinte a tavalyi év tapasztalatai azt mutatják, hogy a toborzás egyelőre működik: az orosz haderő havi 25-30 ezer embert képes volt toborozni a magas fizetések ígéretével, és ez – legalábbis számszerűleg – elegendő volt a veszteségek hozzávetőleges pótlására. „Egyelőre nem látszik, hogy kényszer lenne az újabb mozgósításra” – fogalmazott.

Ha azonban Moszkva nemcsak szinten akarja tartani a létszámot, hanem nagyobb léptékű támadó műveletet is akar indítani (legkorábban a tavasz végén, nyár elején), akkor ahhoz mozgósítani is kell majd – tette hozzá.

Irány a moldáv határ?

Putyin vasárnapi ígérete a „különleges hadművelet” előnyben részesítésére és a hadsereg megerősítésére – tesszük hozzá – akár ezt is előrevetítheti, ugyanakkor ezt más tényezők (hadszíntéri sikerek, Ukrajna nyugati támogatásának alakulása, orosz társadalmi visszhang) is befolyásolhatják.

A Klasszis Média Lapcsoport külpolitikai szakértők részvételével lezajlott rendezvényén, a január végi Klasszis Klubban például elhangzott az a vélemény, miszerint az orosz erők mind a négy keleti, délkeleti megyét (Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja, Herszon) teljesen el akarják foglalni, sőt akár a moldáv határig is előrenyomulhatnak.

Utóbbira azonban csak abban az esetben kerülne sor, ha az nem járna további, kifejezetten nagy áldozatokkal, és így nem ütközne érdemi társadalmi ellenállásba.

Ami a célokat illeti, a rendezvényünkön elhangzott egyik narratíva szerint Putyin „csak” meg akarja gyengíteni Ukrajnát, hogy az ne lehessen NATO-tag és „ne jelentsen veszélyt” Oroszország biztonságára. Egy másik vélekedés szerint ugyanakkor a Kreml fokozatosan „le akarja szalámizni” Ukrajnát, és ha most kompromisszumot kötnének vele, akkor néhány év múlva folytatná a területszerzést.

Duzzadó önbizalom

A BBC oroszországi tudósítója, Steve Rosenberg szerint a „Putyin 5.0” korszak várhatóan nem fog különbözni a „Putyin 4.0”-tól: az orosz elnök a jelenlegi ösvényen halad tovább mind a külföldi konfliktusokat, mind a belföldi elnyomást tekintve. Ez az ukrajnai háború és a Nyugattal fennálló konfliktus folytatását, illetve az orosz társadalom fokozódó militarizálódását jelenti majd.

A 87 százalékos eredménnyel Putyin – legalábbis hazájában – hivatkozhat majd arra, hogy az oroszok szinte egységesen támogatják őt és politikáját, és mandátumot kapott az „ukrajnai különleges hadművelet” folytatására.

Ez persze rossz hír a súlyos lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára, amelynek az eddiginél is nagyobb nyugati támogatásra, még modernebb és nagyobb hatótávolságú fegyverekre lehet szüksége a talponmaradáshoz.       

A választás eredménye egyúttal üzenet a politikai elitnek is, miszerint továbbra is egy személyé a hatalom, és „ez a közeljövőben nem fog megváltozni.”

És nem utolsósorban tovább növelheti Putyin önbizalmát, aki – a rettegett diktátort, Joszif Sztálint is megelőzve – a leghosszabb ideig regnáló orosz vezető lehet II. Katalin orosz cárnő óta.

Igaz, azért még Putyinnal is "történhet valami", ahogy arra Rácz András is utalt korábban a lapunknak adott nagyinterjúban:

„Bármi történhet. Egy orosz férfi várható élettartama átlagosan kicsit több, mint 64 év. Putyin ezen már picit túl van (71 éves). Ennyi idős politikusoknál – főleg, ha az ország láthatóan rossz irányba megy – érdemes a váltás lehetőségét is figyelembe venni. Hogy ez természetes vagy kevésbé természetes okból következik be, ez a végeredményt tekintve majdnem mindegy.”

Az orosz elnökválasztásokkal "A hét videója" rovatunkban is foglalkoztunk:

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A nyugdíjak befagyasztásához vezethet az elbaltázott költségvetés a szomszédban
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 13:24
Romániában a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását fontolgatják az új kormány programjának kidolgozása során, mert másként aligha lehet befagyasztani a büdzsén tátongó lyukat.
Makro / Külgazdaság Mégis kell az orosz gáz Európának?
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 10:24
A tavalyi, nagyon alacsony bázishoz képest kilőtt az oroszok LNG-exportja.
Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Autópályás rekord született Romániában
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 15:33
Romániában megdőlt az autópálya-építés 11 éves rekordja. A hálózat 2024-ben jelentősen bővült. 
Makro / Külgazdaság Íme Trump legújabb fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 14:02
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt.
Makro / Külgazdaság Az ukránok felé billen a legfrissebb matek, előzik az oroszokat
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 10:11
Az ukrán vállalatok alkalmazkodtak a katasztrofális üzleti környezethez, így a gazdaság külföldi támogatását kihasználva működőképesek maradtak. Egy évig még amerikai támogatás nélkül is kihúzhatják.
Makro / Külgazdaság Valakinek 394 milliárd forintos ajándékot hozhat a Jézuska
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 09:19
Különleges éve volt a szerencséseknek 2024 az Egyesült Államokban, ugyanis a Mega Millions játékban, ami a magyarországi ötöshöz lottóhoz hasonlít, sokan lettek multimilliomosok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG