7p

Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.

A jelenleginél is nagyobb erőket vethet be az ukrajnai fronton Oroszország a közeljövőben – legalábbis erre lehet következtetni Vlagyimir Putyin tegnap esti beszédéből. Az orosz elnök azután állt a nyilvánosság elé, hogy hivatalos közlések szerint a voksok 87 százalékát begyűjtve megnyerte a péntektől vasárnapig tartó elnökválasztást (a többi három jelölt egyike sem érte el az 5 százalékot), és ezzel 2030-ig Oroszország első számú vezetője maradhat.

Duzzadó önbizalom: Vlagyimir Putyin érkezik fiatalokkal körülvéve moszkvai kampányközpontjába a választás másnapján,  2024. március 18-án.
Duzzadó önbizalom: Vlagyimir Putyin érkezik fiatalokkal körülvéve moszkvai kampányközpontjába a választás másnapján, 2024. március 18-án.
Fotó: EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Háború újratöltve

Putyin, akit a ’90-es évek végén még Borisz Jelcin akkori orosz elnök választott ki utódjául, és 2000 óta gyakorlatilag egyeduralkodóként vezeti országát, beszédében azt mondta:

megerősíti az orosz hadsereget, és előnyben fogja részesíteni az ukrajnai „különleges katonai műveletet” (Oroszországban csak így szabad nevezni az ottani háborút).

Egyúttal köszönetet mondott a szavazáson résztvevőknek – hivatalos közlések szerint a részvételi arány 77 százalékos volt. Szerinte győzelme azt mutatja, hogy az oroszok egységesek és nem lehet őket megfélemlíteni.

Érdekesség, hogy Putyin – évek óta először – nyilvánosan kimondta legfőbb kritikusa, a februárban egy szibériai börtönben tisztázatlan körülmények között elhunyt ellenzéki vezér, Alekszej Navalnij nevét is. Állítása szerint halála előtt néhány nappal „néhány kolléga” azt javasolta, hogy engedjék őt szabadon néhány „Nyugaton raboskodó emberért” cserébe.

Putyin saját bevallása szerint támogatta az ötletet azzal a feltétellel, hogy Navalnij soha nem térhet vissza Oroszországba, de aztán „sajnos, történt, ami történt… Az ilyesmi megtörténik. Mit lehet tenni? Ez az élet” – mondta Navalnij halálára utalva.

Visszatérve a vasárnap estére, a német kormány álválasztásokról beszélt, Washington szerint az "sem szabad, sem fair nem volt".

Ezzel arra utaltak, hogy a Kreml uralma alatt tartja a politikai rendszert és a médiát, Putyinnak pedig nem volt igazi ellenfele – a valódi ellenzéki politikusok börtönben vagy külföldön vannak, halottak vagy nem engedték őket indulni (utóbbiak közé tartozik például Borisz Nagyezsdin).

Ráadásul – ahogy arról beszámoltunk – az orosz hatóságok már előzetesen is számos nyomásgyakorlási eszközt bevetettek országszerte annak érdekében, hogy minél feljebb tornásszák a részvételi arányt és ezzel párhuzamosan Putyin eredményét.   

Lesz-e új mozgósítás?

De mit hoz a jövő? Rácz András szerint két fő kérdés adódik. Az egyik, hogy lesz-e kormányátalakítás. „Lavrov (Szergej Lavrov külügyminiszter) már többször is le akart mondani (1950-ben született, öreg és fáradt), csak Putyin nem fogadta el. Voltak hírek arról, hogy Sojgu (Szergej Sojgu védelmi miniszter) is kérte már a nyugdíjazását” – írta az Oroszország-szakértő Facebook-posztjában.

A másik kérdés, hogy lesz-e új mozgósítási hullám (általános mozgósítás ugyanis Oroszországban – Ukrajnával ellentétben – továbbra sincs).

Rácz András úgy véli, hogy „nem teljesen új mozgósítás lesz, ha lesz”, hanem a mozgósítást elrendelő, jelenleg is hatályos 2022 őszi elnöki rendelet alapján hívnak majd be újabb embereket.

Szerinte a tavalyi év tapasztalatai azt mutatják, hogy a toborzás egyelőre működik: az orosz haderő havi 25-30 ezer embert képes volt toborozni a magas fizetések ígéretével, és ez – legalábbis számszerűleg – elegendő volt a veszteségek hozzávetőleges pótlására. „Egyelőre nem látszik, hogy kényszer lenne az újabb mozgósításra” – fogalmazott.

Ha azonban Moszkva nemcsak szinten akarja tartani a létszámot, hanem nagyobb léptékű támadó műveletet is akar indítani (legkorábban a tavasz végén, nyár elején), akkor ahhoz mozgósítani is kell majd – tette hozzá.

Irány a moldáv határ?

Putyin vasárnapi ígérete a „különleges hadművelet” előnyben részesítésére és a hadsereg megerősítésére – tesszük hozzá – akár ezt is előrevetítheti, ugyanakkor ezt más tényezők (hadszíntéri sikerek, Ukrajna nyugati támogatásának alakulása, orosz társadalmi visszhang) is befolyásolhatják.

A Klasszis Média Lapcsoport külpolitikai szakértők részvételével lezajlott rendezvényén, a január végi Klasszis Klubban például elhangzott az a vélemény, miszerint az orosz erők mind a négy keleti, délkeleti megyét (Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja, Herszon) teljesen el akarják foglalni, sőt akár a moldáv határig is előrenyomulhatnak.

Utóbbira azonban csak abban az esetben kerülne sor, ha az nem járna további, kifejezetten nagy áldozatokkal, és így nem ütközne érdemi társadalmi ellenállásba.

Ami a célokat illeti, a rendezvényünkön elhangzott egyik narratíva szerint Putyin „csak” meg akarja gyengíteni Ukrajnát, hogy az ne lehessen NATO-tag és „ne jelentsen veszélyt” Oroszország biztonságára. Egy másik vélekedés szerint ugyanakkor a Kreml fokozatosan „le akarja szalámizni” Ukrajnát, és ha most kompromisszumot kötnének vele, akkor néhány év múlva folytatná a területszerzést.

Duzzadó önbizalom

A BBC oroszországi tudósítója, Steve Rosenberg szerint a „Putyin 5.0” korszak várhatóan nem fog különbözni a „Putyin 4.0”-tól: az orosz elnök a jelenlegi ösvényen halad tovább mind a külföldi konfliktusokat, mind a belföldi elnyomást tekintve. Ez az ukrajnai háború és a Nyugattal fennálló konfliktus folytatását, illetve az orosz társadalom fokozódó militarizálódását jelenti majd.

A 87 százalékos eredménnyel Putyin – legalábbis hazájában – hivatkozhat majd arra, hogy az oroszok szinte egységesen támogatják őt és politikáját, és mandátumot kapott az „ukrajnai különleges hadművelet” folytatására.

Ez persze rossz hír a súlyos lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára, amelynek az eddiginél is nagyobb nyugati támogatásra, még modernebb és nagyobb hatótávolságú fegyverekre lehet szüksége a talponmaradáshoz.       

A választás eredménye egyúttal üzenet a politikai elitnek is, miszerint továbbra is egy személyé a hatalom, és „ez a közeljövőben nem fog megváltozni.”

És nem utolsósorban tovább növelheti Putyin önbizalmát, aki – a rettegett diktátort, Joszif Sztálint is megelőzve – a leghosszabb ideig regnáló orosz vezető lehet II. Katalin orosz cárnő óta.

Igaz, azért még Putyinnal is "történhet valami", ahogy arra Rácz András is utalt korábban a lapunknak adott nagyinterjúban:

„Bármi történhet. Egy orosz férfi várható élettartama átlagosan kicsit több, mint 64 év. Putyin ezen már picit túl van (71 éves). Ennyi idős politikusoknál – főleg, ha az ország láthatóan rossz irányba megy – érdemes a váltás lehetőségét is figyelembe venni. Hogy ez természetes vagy kevésbé természetes okból következik be, ez a végeredményt tekintve majdnem mindegy.”

Az orosz elnökválasztásokkal "A hét videója" rovatunkban is foglalkoztunk:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG