Bejárta világsajtót hétvégén a hír, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök váratlanul a hosszú, borzalmas pusztítással és rengeteg áldozattal járó ostrom után elfoglalt azovi-tengeri ukrán kikötővárosba, Mariupolba látogatott. A közzétett felvételeken Putyin először egy Toyota(!) volánjánál(!) látható, amint kíséretének tagjait maga fuvarozza körbe a város utcáin, majd egy másik felvételen az újjáépítés jegyében nagy PR-kampány keretében felhúzott egyik új lakótömb elé megérkezve helyi lakosokkal beszélget, sőt személyesen meg is tekinti az egyik lakást.
A látogatás több szempontból is nagy figyelmet keltett. Mariupol Putyin Ukrajna ellen indított háborújának egyik legtragikusabb szimbóluma, a háború előtt virágzó, közel 500 ezer lakost számláló nagyváros gyakorlatilag teljesen elpusztult, utolsó ukrán védői pedig teljesen reménytelen helyzetben tartottak még ki hetekig az Azovsztal acélüzem alatti pincékben. Itt történt az is, hogy a civilek menedékhelyéül szolgáló – és ezt egy hatalmas, a levegőből is jól látható felirattal az ostromlók tudtára adó – városi színházat lebombázta az orosz légierő. Nem lehet biztosan tudni, hogy az ostromban és a „tisztogató” akciókban összesen hány civil vesztette életét, még az ENSZ hivatalból nagyon konzervatív becslései is „több ezerre” teszik az áldozatok számát, de a több tízezres becslések minden bizonnyal közelebb állnak a valósághoz.
4 minute video of Putin driving around Mariupol.
— War Monitor (@WarMonitors) March 19, 2023
I will accept apologies under this. pic.twitter.com/xe4Uppfmbz
Ennek fényében különösen cinikus, vagy éppen jelentőségteljes húzás volt, hogy az orosz elnök autóútján elhaladt a lebombázott színház, valamint a hírekben szintén megrázó képsorokkal szereplő 3-as számú szülészeti klinika közelében is (emlékezhetünk a képekre, amelyeken egy a támadásban megsérült, mindennapos várandós nő menekült a találatot kapott épületből).
Végül Putyin a mariupoli filharmonikusok nagytermében is megjelent – a feltételezések szerint itt fogják megtartani az oroszok által náci szervezetnek bélyegzett, a város védelmében nagy szerepet játszó Azov ezred orosz fogságban tartott tagjainak kirakatperét. (Az útvonalat a felvételek alapján a BBC szakértői vázolták fel, megerősítve hogy valóban a városban készültek a külső és belső felvételek is.)
Russian propagandist Aleksandr Dyukov claims that today's Putin's visit to Mariupol Philarmonic was not an accident: the building will be used to try Azov fighters. Obviously, it is impossible to confirm this rumour. pic.twitter.com/HBdRKixIKY
— Dmitri (@wartranslated) March 19, 2023
A látogatásra ráadásul néhány órával azután került sor, hogy bejelentették, Putyin ellen elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Büntetőbíróság. Az orosz elnököt hivatalosan ukrán gyermekek ezreinek Oroszországba deportálásával vádolják, és ugyan a döntésnek gyakorlati következményei várhatóan a háború végéig biztosan nem lesznek, politikailag, szimbolikusan mégiscsak komoly arculcsapás volt az orosz elnök számára.
A kijevi vezetés első reakciója az volt, hogy Putyin sötétben tett látogatását „tolvajhoz méltónak” nevezték, aki az „éj leple alatt” érkezett a városba.
„Először is biztonságosabb. A sötétség pedig lehetővé tette számára, hogy azt emelje ki, amit meg akar mutatni, a hadserege által teljesen elpusztult várost és néhány túlélő lakóját pedig távol tartja a kíváncsi tekintetektől”
- írta az ukrán védelmi minisztérium Twitter-fiókja.
As befits a thief, putin visited Ukrainian Mariupol, under the cover of night.
— Defense of Ukraine (@DefenceU) March 19, 2023
First, it is safer.
Also, darkness allows him to highlight what he wants to show, and keeps the city his army completely destroyed and its few surviving inhabitants away from prying eyes.
Mindenesetre Mariupolban furikázni, a helyiekkel kvaterkázni, sőt kezet fogni mindenképpen meglepő húzás volt az orosz elnöktől. A város ugyan a HIMARS-rendszerekhez jelenleg az ukránok által használt rakéták hatótávolságán kívül található, de február végén valamivel támadták a várost az ukránok. Feltehetően drónokkal vagy még inkább az általuk orosz alapokon továbbfejlesztett Vilka-M rakétakilövővel hajtották végre ezeket a csapásokat, de a lényeg az, hogy a város egyáltalán nem nevezhető biztonságosnak, és akkor arról még nem is beszéltünk, hogy minden bizonnyal a megmaradt helyiek nagy része sem látja szívesen Putyint, és hogy nyilvánvalóan maradtak még kézifegyverek, fel nem robbant lőszerek és más eszközök a városban.
Turns out that Putin's avatar even managed to visit Mariupol last night. pic.twitter.com/cdlww9NXYt
— Dmitri (@wartranslated) March 19, 2023
Kétségeik támadtak
Valóban autókázna, majd sétálgatna egy ilyen helyen az a Vlagyimir Putyin, aki közismerten csak nagyon komoly biztonsági intézkedések megtételével szokott megjelenni, illetve utazni? Legutóbbi moszkvai nyilvános beszédének idején külön légvédelmi rendszert vezényeltek a környékre, de arra is emlékezhetünk, hogy budapesti látogatása idején a fél várost lezárták, a csatornafedeleket lehegesztették, páncélozott autókból álló, helikopterek kísérte konvoj szállította a városban. Az orosz elnök még a Kreml falai között sem szokott ilyen óvatlan lenni, cikkek százai foglalkoztak a nemzetközi tárgyalásaihoz használatos Nagyon Nagy Asztallal, de olyan fotókat is lehetett látni, amelyen saját miniszterei, a hadsereg főparancsnokai sok-sok méterre vannak tőle leültetve a találkozók során.
Two photos: "Putin" at his Security Council and "Putin" in Mariupol.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) March 19, 2023
Is he scared of his officials more than of Mariupol's "residents"? pic.twitter.com/qyufeOb9Ch
A dolog annyira nem passzol Putyin karakteréhez, hogy az internet egyes – jellemzően inkább ukránbarát – berkeiben tényként kezelik a feltételezést, hogy Mariupolban nem az orosz elnök, hanem egy dublőre járt.
A világ szinte összes diktátoráról Hitlertől Sztálinon át Kim Dzsong Unig, de még egyes demokratikusan megválasztott vezetőkről, például éppen Joe Bidenről is sokan tudni vélték, tudni vélik, hogy használnak dublőröket nyilvános megjelenéseik alkalmából. Ennek okai között a biztonságuk féltését, megromlott egészségügyi állapotuk titkolását (Kim Dzsong Un kapcsán például az is felmerült, hogy már nem is él), valamint még ennél is furcsább indokokat szoktak feltételezni (Joe Bidenről például az terjedt el, hogy a kamerák kereszttüzében neki beadott Covid-oltást valójában az elnök egy dublőre kapta – nem törődve azzal, hogy jóval egyszerűbb lett volna a „káros” vakcinát, mint az elnököt lecserélni).
Putyin esetében sem most merül fel először, hogy van egy vagy több, hozzá a megkülönböztethetetlenségig hasonló dublőre, akik kockázatosabb nyilvános megjelenései alkalmával helyettesítik. Tavaly októberben az ukrán hírszerzés vezetője, Kirilo Budanov állította például, hogy
„konkrét tudásunk van három emberről, aki meg szokott [Putyin helyett] jelenni, de hogy összesen mennyi van, azt nem tudjuk. Mind plasztikai műtéteken estek át, hogy még jobban hasonlítsanak [rá].”
E feltételezéseknek további jelentőséget kölcsönöznek azok az ettől független találgatások, amelyek az orosz elnök egészségi állapotára vonatkoznak. A háború eleje óta többször is nyilvánosságot kaptak olyan, pletykákra, egyes Putyinról készült képekre vagy felvételekre, állítólagos orosz belső körökből származó információkra alapozott feltételezések, amelyek szerint Putyin valamilyen súlyos, potenciálisan halálos, netalán ítélőképességét nagyban befolyásoló betegségben szenved. Így aztán még nagyobb szerep hárulna egészséges dublőreire – valódi bizonyíték azonban eddig nem került elő ezzel kapcsolatban.
"Hazugság az egész!"
Igor Girkin, aki korábban a donbaszi oroszpárti szeparatista erők parancsnoka, illetve az Orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat, az FSZB ügynöke volt, manapság pedig az orosz politikai és katonai vezetéssel kapcsolatos, a Telegram közösségi médiás felületen Sztrelkov álnév alatt megfogalmazott kritikáival szokott bekerülni a hírekbe, mindenesetre egyértelműen nyilatkozott.
„Az igazi Vlagyimir Vlagyimirovics karácsonykor egyedül volt a Kreml templomában. Egyedül! […] Ez az igazi Vlagyimir Vlagyimirovics, aki a minisztereit fogadva az asztal végére ül, és távcsővel nézi őket. […] De az, aki kitüntetéseket ad át, ölelget mindenkit, aki beszédeket tart… Ha látok egy állítólagos Putyint emberekkel körülvéve, azonnal tudom, hogy dublőrt látok.”
With all recent Putin's appearances in public, here's a reminder from Girkin on how to distinguish real Putin from his double. pic.twitter.com/pj4KBSZgiK
— Dmitri (@wartranslated) March 19, 2023
Azt természetesen DNS-vizsgálat vagy valami hasonló módszer nélkül lehetetlen teljes bizonyossággal megállapítani, hogy most szombaton Mariupolban az igazi Putyin járt-e, vagy egy hasonmása. Az internet népe persze kapva kapott a lehetőségen, és nagy össznépi „találd meg a különbségeket” játék keretében keresik a bizonyítékot a csalásra. A legígéretesebbnek ezek közül a Putyin és „Putyin” fülformáját összehasonlító módszer tűnik – a szakértők szerint a fül formája az ujjlenyomatnál is egyedibb azonosítója egy egyénnek, megváltoztatni pedig szinte lehetetlen.
Mások nem magát Putyint, hanem a látogatás egyéb elemeit vették vizsgálat alá. Vannak, akik szerint a felvételek nem is Mariupolban készültek, de mint írtuk, a BBC szakértői például nem erre a következtetésre jutottak. Mások a Putyint „spontán” fogadó embereket vették jobban szemügyre, és érdekes hasonlóságokat találtak az orosz propagandagépezet egyéb alkotásain feltűnő illetőkkel.
Most of the participants from the meeting of “Putin” with the “local residents” of #Mariupol have been identified
— Feher_Junior (@Feher_Junior) March 19, 2023
Pynya in Marik was met purely by chance by the “locals”, at night, near the new building. pic.twitter.com/vVQfe6nXs9
A kötetlen beszélgetésről először kiadott felvételen még hallható volt egy nő hangja is, aki feltehetően az egyik ablakból azt kiabálja:
„Az egész hazugság, csak egy show az egész!”
In one video showing Vladimir Putin’s visit to occupied Mariupol, a woman can be heard shouting “It’s all lies, it’s all just for show!” After this, Putin’s security detail can be seen desperately looking around, presumably trying to see where the shouting came from… pic.twitter.com/B3OrEINj98
— Will Vernon (@BBCWillVernon) March 20, 2023
Ez mindenesetre arra utal, hogy a nyilvánvalóan megtervezett felvételeknek azért nem minden pontja volt tökéletes ellenőrzés alatt tartva, és legalábbis a környéken tartózkodhattak valódi ukránok is. Elképzelhető, hogy Putyin – és a biztonságáért felelős kiterjedt apparátus – ekkora kockázatot vállalt volna? Ezt minden olvasó döntse el magában.
Akárki is járt Mariupolban szombaton, az orosz propagandagépezet azért elérhette a célját. Ha a nyugati közvéleményben vannak is kételyek, rengeteg hír született Putyin látogatásáról, és az arra fogékonyak mégiscsak egy bátor vezetőt és az őt szívesen fogadó helyieket láthattak. A széles orosz tömegekhez pedig el sem juthat semmilyen olyan információ, amely megkérdőjelezné, hogy Putyin halált megvető bátorsággal ment el az ukrán nácik által lerombolt, de Oroszország segítségével újjáépülő-szépülő Mariupolba, ahol a hálás felszabadítottak nagy örömmel invitálták be otthonaikba.
(A Mariupolban történteket megrázó erővel mutatja be az alábbi, magyar felirattal ellátott film is, amelyben helyi lakosok is elmesélik történetüket.)