5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ezt várja a CIB Bank elemzője. Meg azt, hogy az infláció 11 százalékon tetőzhet, valamint, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) maximum 8 százalékig viszi fel az alapkamatát.

Még nincs globális recesszió, csak lassabb növekedés, de növekedés - fogott a CIB Bank vezető elemzője, Trippon Mariann a legfrissebb előrejelzései ismertetésébe a mára összehívott sajtótájékoztatón.

Alapforgatókönyve szerint az orosz-ukrán háború elhúzódik, de nem eszkalálódik, miközben Kína egyre nagyobb kockázatot jelent. Az árupiaci jegyzések magasan maradnak, a monetáris szigorítások folytatódnak a fejlett országokban. Veszélyt jelent ugyanis az infláció, ami nyár, ősz folyamán tetőzhet, a rossz hír, hogy onnan nem lehet meredek esés.

Ősszel erősödhet a forint? Fotó: Privátbankár
Ősszel erősödhet a forint? Fotó: Privátbankár

Az alapfeltételezések szerint viszont jövőre már nagyobb inflációcsökkenés következhet be. Ennek oka prózai: a bázishatás, vagyis, hogy ha nem emelkednek tovább az árupiaci jegyzések, sőt még kicsit csökkennek is, az már jelentős esést okozhat, amihez a kereslet mérséklődése is hozzájárulhat.

Ami Magyarországot illeti, Trippon szerint 4 százalékos vagy még annál is magasabb lehet az idei növekedés.

Amelyet alapvetően a fogyasztás hajthat, miután a lakosságot célzó idei pénzeső nagyon megdobta a keresletet, így az év további részében sem lehet számolni a fogyasztás visszaesésével. Ráadásul az is ad muníciót, hogy nagyon feszes a munkaerőpiac, emiatt a bérek jelentősebben növekednek.

A beruházásoknál komoly fékezésre számít a CIB vezető elemzője, ez főleg az állami beruházásokat érintheti, mivel most nincsenek elérhető EU-források, ráadásul költségvetési kiigazításra kerül sor.

Magyarországon is az infláció a legnagyobb probléma. Az alapján, hogy Virág Barnabás, az MNB monetáris politikáért felelős alelnöke kedden bemondta, a májusi infláció 10,5 százalék lehet, Trippon úgy véli, az 11 százalék felett tetőzhet és decemberig 10 százalék fölött marad, s éves átlagban is e szint körül lehet.

A múlt héten bejelentett kiigazítást a CIB vezető elemzője elkerülhetetlennek tartja, miután az országnak súlyos ikerdeficit- és fizetésimérleg-problémái vannak - ahogy arra már Matolcsy György jegybankelnök is felhívta a figyelmet -, amelyekért csak kisebb részben az export akadozása és a megugró energiaárak a felelősek, alapvetően azonban az államháztartás meggyengült pozíciója. Ugyanakkor a kiigazítás mértéke a Trippon által várt 1000-1500 milliárd forintosnál nagyobb lett. A vezető elemző úgy véli,

"rövid távon az, hogy a különadókhoz nyúlt és beruházásokat halaszt el, növekedés- és inflációbarát. Hosszabb távon azonban komoly kérdőjelek vannak, ezek a lépések az üzleti bizalmat és az üzleti környezet kiszámíthatóságát rombolják."

Szerinte, ha a versenyképességünk és a termelékenységünk javulna, akkor sok problémánk megoldódna.

Áttérve a monetáris politikára, Trippon egyetért azzal, hogy most már az MNB is azon szorgoskodik, hogyan lehet eltalálni az optimális kamatszintet, ezért is csökkentették a kamatemelés mértékét 100-ról 50 bázispontra. De az év végéig magas infláció nem teszi lehetővé, hogy a jegybank leálljon a kamatemeléssel.

"A jegybanki alapkamat 8 százalékra mehet fel, ezt kisebb lépésekkel érheti el az MNB, akár ősszel, szeptemberben is lehet még monetáris szigorítás" - jelentette ki a CIB vezető elemzője.

Aki szerint jövő ilyenkor viszont a bázis miatt akár már arról is beszélhetünk majd, hogy mikor kerül sor kamatcsökkentésre. Mondván, ha beáll az infláció 4 százalékra, akkor egy 8 százalékos kamat már túl szigorú. 2023 második felében már reálisan beszélhetünk kamatcsökkentésről - mondta Trippon.

A forint a választásokig a régiós devizákkal együtt mozgott, de azóta masszívan alulteljesíti a koronát és a zlotyt (májusban 5 százalékkal gyengült, míg a zloty stagnált, a korona pedig még erősödött is). 

Árfolyamok és grafikonok

Az, hogy a hazai fizetőeszköz nem erősödik, Trippon szerint egyrészt azt tükrözi, hogy bizonytalan, mikor férhet hozzá Magyarország az EU-pénzekhez, másrészt viszont technikai okok is közrejátszanak. Nevezetesen, arra, hogy a Molt és az OTP-t brutálisan megadóztatják, befektetők szállhattak ki e papírokból, s az ellenértékek átváltása gyengíthette a forintot.

Rövid távon akár 400 forintig is elmehet az euró, de tartósan nem leszünk afelett - véli a CIB vezető elemzője. Arra alapozva, hogy ősszel lezárulhat a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárás, ezt valószínűsíti, hogy vannak jelek arra, a kormány szeretne megállapodni. Ha így lesz, akkor az év hátralévő részében 365-385 forint között lehet az euró árfolyama.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyinék leállították a gázt – bajban Magyarország szomszédja?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 11:42
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
Makro / Külgazdaság Nem enged a szorításból Brüsszel, a magyar kormánynak napirendre kellett vennie az ellene zajló eljárást
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:24
A már megbukott német kormány „kedveskedett” még egyet a magyar vezetésnek, a magyar uniós elnökségnek kellett napirendre venni a Magyarország ellen zajló eljárást – és a bíróság sem pihen.
Makro / Külgazdaság Az új győri polgármester 750 milliós közösségi költségvetést tervez
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:11
Pintér Bence, Győr új, civil polgármestere az Mfornak adott interjúban hosszan beszélt a városvezetésben kialakult helyzetről, az általa lefektetett hétpontos lokálpatrióta minimumról és a város büdzséjéről is.
Makro / Külgazdaság Felavatták a kínai óriásberuházást, meglesz a böjtje?
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 08:06
3,5 milliárd dolláros beruházás, de nem a helyi érdekeket, hanem Kína érdekeit szolgálja? Ismerős történet egy távoli országból.
Makro / Külgazdaság Európai sztenderd szerinti vasút épül Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában 
Mester Nándor | 2024. november 14. 19:09
Az ukrán állami vasúttársaság uniós forrásokat is felhasznál a kötöttpályás hálózat korszerűsítéséhez. 
Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
Makro / Külgazdaság Ezt sem tűzi Rogán Antal a kalapjára: szeptemberben bezuhant az építőipar termelése
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 08:30
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,2, az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG