8p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Napra pontosan egy évvel ezelőtt indított háborút Oroszország Ukrajna ellen. Mekkora ember- és anyagi áldozatokkal járt eddig a vérontás? Mennyiben rendült meg Európa biztonsága? Hogyan befolyásolta a mi életünket az elmúlt egy év? És mik a kilátások? Ezt gyűjtöttük össze a tragikus évfordulóra.

Túlzás nélkül mondhatjuk, hogy új korszak kezdődött Európában tavaly február 24-én, amikor Oroszország átfogó katonai támadást indított egy szuverén ország, Ukrajna ellen.

Moszkva ezzel az egyik legsúlyosabb, ha nem a legsúlyosabb biztonsági válságot idézte elő Európában a második világháború óta.

A Kreml önvédelemre hivatkozva, gyakorlatilag Ukrajna nyugati orientálódása miatt indította el „speciális hadműveletét”, és gyors győzelmet remélt. Ez azonban elmaradt, az ukrán kormányt nem sikerült megdönteni, a NATO-tagállamok által jelentősen megtámogatott ukrán hadsereg ütőképesnek bizonyult, ősszel pedig még ellenoffenzívára is képes volt.  

Igaz, az orosz hadsereg még így is jelentős területeket foglalt el és tart jelenleg is megszállva Dél- és Kelet-Ukrajnában, egyúttal megteremtette a szárazföldi összeköttetést a 2014-ben annektált Krím-félsziget és Oroszország között.

Frontvonalak Dél- és Kelet-Ukrajnában 2023. február közepén. Pirossal az Oroszország által elfoglalt területek, sárgával az Ukrajna által visszafoglalt területek vannak jelölve. Forrás: Financial Times
Frontvonalak Dél- és Kelet-Ukrajnában 2023. február közepén. Pirossal az Oroszország által elfoglalt területek, sárgával az Ukrajna által visszafoglalt területek vannak jelölve. Forrás: Financial Times

A tervezett villámháborúból elhúzódó, véres háború lett, amelyben egyik fél sem tud a másik fölé kerekedni, és amelynek egyelőre nem látni a végét. Jelenleg főleg a Donecki-területen fekvő Bahmut városánál folynak súlyos harcok.

De mennyi mindent vesztett a két ország a háború kezdete, 2022. február 24-e óta? És mi a helyzet Európával?

Emberveszteségek   

Pontos számokat nehéz mondani, mivel Moszkva és Kijev is csak ritkán közöl adatokat a katonai veszteségekről. Ráadásul azok nem feltétlenül megbízhatók, hiszen nyilván egyik fél sem árulja el vesztesége valódi mértékét. A civil áldozatokról ugyan rendszeresen vannak adatok, de a valós számok ez esetben is jóval magasabbak lehetnek. 

Ami a konkrétumokat illeti, eddig legkevesebb 8 ezer civil vesztette életét és több mint 13 ezer civil sebesült meg a háborúban, közölte a héten az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Volker Türk. A halálos áldozatok mintegy 40 százaléka nő. Legkevesebb 487 gyerek halt meg, és 954 sérült meg.

A Krím-félszigeten és Szevasztopolban hatan, orosz területeken pedig minimum 30-an vesztették életüket a háború következtében.

Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosi Hivatala, amely 2014 óta végez helyszíni vizsgálatokat Ukrajnában, szintén kiemeli, hogy az áldozatok valós száma valószínűleg „lényegesen magasabb”, mivel a fenti számok csupán a hivatalosan megerősített haláleseteket tartalmazzák.        

Helyi lakosok egy szétlőtt utcán az orosz haderőtől visszafoglalt Bucsában, Kijevtől északnyugatra 2022. április 6-án. Bucsa a háború egyik szimbóluma lett, az orosz csapatok háborús bűnnel felérő mészárlást követtek el itt helyszíni vizsgálatok szerint. Fotó: EPA/ROMAN PILIPEY
Helyi lakosok egy szétlőtt utcán az orosz haderőtől visszafoglalt Bucsában, Kijevtől északnyugatra 2022. április 6-án. Bucsa a háború egyik szimbóluma lett, az orosz csapatok háborús bűnnel felérő mészárlást követtek el itt helyszíni vizsgálatok szerint. Fotó: EPA/ROMAN PILIPEY

Az áldozatok 90 százaléka tüzérségi fegyverek, cirkáló és ballisztikus rakéták nagy térségekre kiterjedő támadásai, valamint légicsapások során halt meg.    

„És ez csak a jéghegy csúcsa. A civil áldozatok nagysága tűrhetetlen. A hideg téli hónapok alatti áram- és vízhiány miatt pedig csaknem 18 millió embernek van óriási szüksége humanitárius segítségre, és mintegy 14 millió ember hagyta el otthonát” – mondta Volker Türk.

Beszélt arról is, hogy a háború a fiatalokat és az időseket is sújtja: előbbiek oktatását sok esetben meg kellett szakítani, az idősek pedig nem képesek eljutni az óvóhelyekre, vagy hosszabb időt kell pincékben, egészségtelen körülmények között tölteniük. A harcok sújtotta térségekben maradt emberek többsége idős.

A helyzetet súlyosbítja, hogy helyszíni beszámolók és vizsgálatok szerint az orosz hadsereg számos alkalommal brutális eszközökkel lépett fel a lakosság ellen, egy szeptember végi ENSZ-vizsgálat már megállapította háborús bűncselekmények elkövetését a legsúlyosabb példa a bucsai mészárlás. A Kreml tagadja a felelősségét.

Persze ez a történet sem teljesen fekete-fehér: egy másik ENSZ-jelentés szerint mindkét fél kínzott hadifoglyokat, az Amnesty International emberjogi szervezet pedig helyszíni vizsgálatában azt állapította meg, hogy az ukrán hadsereg lakóövezetekben, iskolákban és kórházakban is létesített katonai bázisokat, és lakott területekről is indított támadásokat.

Ami a katonai veszteségeket illeti, Moszkva utoljára tavaly szeptemberben közölt hivatalos adatot: aszerint 5937 katonájuk esett el a harcokban. Év eleji nyugati becslések szerint ugyanakkor a veszteségek valós száma – beleértve a halottakat és a sebesülteket – már közelít a 200 ezerhez. A brit katonai hírszerzés múlt heti jelentése hasonló, 175-200 ezres adatot említ, ezen belül 40-60 ezer lehet a halálos áldozatok száma.

Ukrán oldalon 10-13 ezer katona eshetett el december eleji hivatalos közlések szerint. Friss nyugati becslések ugyanakkor az ukránok veszteségeit is jóval nagyobbra teszik ennél: eddig mintegy 100 ezer ukrán katona halt vagy sebesült meg a harcokban.   

Az emberi veszteségeket hosszan lehetne sorolni – hogy még egyet említsünk: a háború alighanem hosszú évekre, évtizedekre megmérgezi az ukrán és az orosz nép viszonyát, és így jelentősen megnehezíti a jövőbeni békés egymás mellett élést.

Anyagi veszteségek

A nem emberéletben keletkezett károkat talán még nehezebb számszerűsíteni, hiszen nem csak az infrastruktúra vagy éppen köz- és lakóépületek károsodtak súlyosan, hanem a gazdaság működését is jelentősen hátráltatják a harcok.

Év eleji hivatalos ukrán felmérések szerint a teljes infrastruktúrát ért kár mintegy 138 milliárd dollárra rúg. Ezen belül az épületeknél 54, az infrastruktúránál 36, az iparban és cégek vagyontárgyait tekintve 13 milliárd dolláros kárt állapítottak meg.

A nemzetgazdaságot összességében több mint 700 milliárd dollár kár érte Denisz Smihal ukrán miniszterelnök január eleji közlése szerint.

Az ukrán GDP 30 százalékkal zuhant tavaly, és csak idén mintegy 38 milliárd dollárra lenne szükség a költségvetési hiány betömésére. „Szükségünk van ezekre az alapokra a legfontosabb kiadások: a fizetések, a nyugdíjak, az oktatás és az egészségügy fedezésére” – mondta a kormányfő múlt héten, további nemzetközi segítség szükségére utalva.

Oroszországnak nyilván háborús jóvátételt kell majd fizetnie – Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke például jelezte, hogy az orosz jegybank EU-n belüli befagyasztott vagyonát is felhasználhatják Ukrajna újjáépítésére.

Oroszország annyival szerencsésebb helyzetben van, hogy a háború – egyes dróncsapásoktól eltekintve – nem a saját területén zajlik.

A nemzetközi szankciók nyilván károsítják az orosz gazdaságot, de a GDP-je még így is nagyságrendekkel kisebb mértékben csökkent tavaly (2,1 százalékkal), mint Ukrajnáé.

A biztonságérzet megrendülése

Bár a háború és a szankciók gazdasági hatásait Európa és ezen belül Magyarország is megérzi, legalább ennyire súlyos (ha nem súlyosabb) az a kár, amely a biztonságérzetünket érte.

Sokunk számára, akik a  II. világháborút csak a történelemkönyvekből ismerjük, elképzelhetetlennek tűnt, hogy a 21. században ilyen súlyos és hosszan tartó fegyveres konfliktus törjön ki Európában – az orosz támadás híre nem csak az átlagembereket és az elemzőket, hanem még az általában igencsak előrelátó befektetőket is meglepte vagy egyenesen sokkolta. Biztonságérzetünk nem tűnt el ugyan, de megrendült. 

Az orosz agresszió miatt a NATO-tagállamok, köztük Magyarország is jelentősen növelik védelmi kiadásaikat, a szövetség pedig érezhetően megerősíti jelenlétét térségünkben.

Hirtelen ismét egy hidegháborúba csöppentünk, amely bizonyos szempontból fenyegetőbb, mint a II. világháború utáni szembenállás – számos NATO-tagállam ugyanis a fegyverszállítások révén közvetve gyakorlatilag részese a konfliktusnak.

Ami a jövőt illeti, Ukrajna sorsa bizonytalan, de a háború eddigi menete alapján úgy tűnik, hogy elsöprő győzelem egyik oldalon sem várható. "Egyik fél sem tud teljesen győzni", fogalmazott Emmanuel Macron francia elnök a közelmúltban. Ez pedig azt is jelenti, hogy Kijev és Moszkva részéről is kompromisszumra lesz szükség a háború befejezéséhez – minél előbb felismerik ezt, annál hamarabb véget érhet a vérontás.

Ami Európát illeti, nyugati vezetők számos alkalommal hangsúlyozták, hogy a közvetlen NATO-Oroszország háborút mindenáron el kell kerülni. Saját érdekünkben is reméljük, hogy ez valóban sikerülni fog.

Végezetül a döntéshozók figyelmébe ajánljuk az alábbi, Albert Einsteinnek tulajdonított mondást: „Nem tudom, hogy a harmadik világháborúban milyen fegyvereket használnak majd, de a negyediket botokkal és kövekkel fogják megvívni.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trumpnak érdemes számolnia a bohóctréfával
Buksza blog | 2025. május 4. 05:59
Donald Trump amerikai elnök 100 százalék feletti büntetővámokat vetett ki Kínára, ami a kisebb cégeket kiszorítja eddigi exportpiacukról, ám ahogy a bohóctréfából kiderül: „van másik” – mármint piac.
Makro / Külgazdaság A gyenge GDP-adatot kommentálta Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 09:31
Maradnak a célok, mondta a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Brüsszelnél kopogtat a magyar kormány a védelmi kiadások növelése miatt
Privátbankár.hu | 2025. május 1. 14:46
Tizenkét tagállam – köztük Magyarország – kérte a nemzeti mentesítési záradék aktiválását a védelmi kiadások növelésére irányuló összehangolt fellépés keretében, hogy további költségvetési mozgástér álljon rendelkezésükre a védelmi kiadások növelésére – közölte az Európai Bizottság csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Nyugdíjas? Sebaj, több mint 14 ezer forintos órabért is össze lehet szedni a briteknél
Privátbankár.hu | 2025. május 1. 11:31
A brit nyugdíjasok között vannak olyanok, akik úgy érzik, hogy „van még benzin a tankban”, ezért vállalkozást indítanak sokszor azon a területen, ami korábban csak hobbijuk volt.
Makro / Külgazdaság Az amerikaiaknak mostanában esik le, mit is jelent igazából a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 18:52
Az ATV Start lapszemléjében munkatársunkat kérdezték szerdán.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter már látja, mitől ugorhat a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:39
A BMW és a CATL termelése hamarosan megkezdődik, illetve a BYD és a Mercedes gyárának építése is gőzerővel halad, és mindezek nyomán ugrásszerűen fog majd nőni a magyar bruttó hazai termék (GDP) – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ukrajna órákon belül beadja a derekát?
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:06
Akár még szerdán aláírhatják a nyersanyagokat érintő megállapodást. 
Makro / Külgazdaság Okozott némi meglepetést a német infláció
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 15:51
Az elemzők által vártnál némileg kevésbé lassult az infláció áprilisban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis előzetes adatokon alapuló szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Magyar kőolaj- és földgázmezők feltárásába szállnak be a törökök
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 13:13
Új gázerőmű építéséről és két hazai kőolaj- és földgázmező feltárásáról és kitermeléséről született megállapodás Magyarország és Törökország között – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen árakra lehet számítani májustól a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 10:35
A munka ünnepén változatlan üzemanyagárakkal kezdjük a hónap első napját.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG