A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa várhatóan változatlanul hagyja a 0,90 százalékos jegybanki alapkamatot, és valószínűleg utalást tesz arra, hogy hosszabb ideig nem is készül kamatmódosításra - jósolták a keddi kamatdöntő ülés előtt londoni pénzügyi elemzők. Vannak azonban olyan vélemények is a Cityben, hogy az MNB jövőre újabb kamatcsökkentésre szánhatja el magát.
Meginoghat a döntés
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai azzal számolnak, hogy a monetáris tanács a keddi kamatdöntő ülésen fenntartja az enyhe monetáris politikát alátámasztó alapállását, és mindenekelőtt a nem konvencionális enyhítési eszköztár használatának lehetőségére tesz majd utalást. A ház elemzői szerint azonban a viszonylag lassú gazdasági növekedés és az immár pozitív, de a céltól valószínűleg továbbra is jóval elmaradó infláció környezetében, valamint az eurójegybank (EKB) várható újabb enyhítési lépései nyomán nem kizárt az MNB alapkamatának csökkentése sem.
A cég jövőre 1,3, 2018-ban 2,3 százalékos éves átlagos magyar inflációt, valamint ugyanerre a két évre 305, illetve 300 forintos év végi euróárfolyamot vár. A Capital Economics londoni elemzőinek jelenlegi előrejelzése mindezt egybevetve az, hogy a magyar jegybank alapkamata 2017 végére 0,60 százalékig csökken.
A többség szerint kitartanak
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői szerint ugyanakkor "korlátozottak az esélyei" a pénzügypolitika további konvencionális módosításának, vagyis az alapkamat változtatásának. A ház szerint lehetséges azonban az unortodox piaci intervenció az MNB részéről, ha a forint lendületes erősödének indulna.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői közölték: azt várják, hogy a monetáris tanács a keddi kamatdöntő ülésen megerősíti szándékát a jelenlegi alapkamat hosszú távú fenntartására, és arra, hogy a monetáris kondíciók enyhítését a három hónapos betéti eszköz felső hozzáférési limitjének kiigazításaival oldja meg. A JP Morgan londoni elemzőinek jelenlegi előrejelzése az, hogy az MNB a cég 2017 decemberéig terjedő előrejelzési távlatának végéig 0,90 százalékon tartja alapkamatát. A ház 2016-ra 0,4, 2017-re 2,4 százalékos átlagos magyarországi inflációval számol.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői is azt emelték ki prognózisukban, hogy az MNB részéről a kamatcsökkentés helyett a három hónapos betéti eszköz limitjének leszállítására érződik inkább hajlandóság arra az esetre, ha további monetáris enyhítés válna szükségessé. A Morgan Stanley londoni elemzői is azt várják, hogy ebben a környezetben az MNB 2017 végéig nem módosítja 0,90 százalékos alapkamatát.