7p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A múlt héten a kormány ismét változtatta az üzemanyagok árszabályozását, kivéve a fuvarozókat a kedvezményt nyújtó árstop alól. Mindez azt jelentette, hogy a lakosság számára még gyorsabb lehet a drága gázolaj begyűrűző hatása, ami az egyébként is 15 éves csúcson lévő inflációnak adhat még egy nagy lökést. Szerencsére az elmúlt napokban zuhant az olaj ára, ami látszólag ellentmondásos módon, de a magyar szegények és a nyugdíjasok számára különösen jó hír.

A kormány kitart a benzinárstop mellett; a cél az volt, hogy az energiaárak megugrásától megkíméljék a magyar családokat és kisvállalkozásokat, mondta az egy hete, csütörtökön késő este tartott Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Akkor azt hangsúlyozta, hogy alaptalanok azok az információk, hogy az ország olaj- és üzemanyagellátása veszélyben lenne, ám ennek ellenére több módosításról döntöttek. Ezek közül a legfontosabb az volt, hogy a 7,5 tonna feletti teherautók csak a nagynyomású kútfejeknél vételezhetnek üzemanyagot, ahol piaci áron tudnak tankolni. Minimális könnyítést vezettek be, hiszen 20 forinttal csökkentették az üzemanyagok jövedéki adóját.

Összességében mindez azt jelentette a Kormányinfón jelen lévő Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója szerint, hogy a tehergépkocsik literenként 711 forintért tudnak gázolajat venni. A Mol vezére is hangsúlyozta, hogy van elég üzemanyag, az ellátási problémákat az okozta, hogy a tranzitforgalomban közlekedő fuvarozók mind Magyarországon tankoltak, és megindult az üzemanyagturizmus is, ami miatt az átlagos forgalom többszörösére ugrott a napi fogyasztás.

Az ellátási problémákra egy ideje a hazai fuvarozók is panaszkodtak, de nem ilyen megoldást vártak. A Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) szerint a csütörtök esti kormánybejelentés óta sincs ebben változás – van, ahol nincs gázolaj, vagy nincs elég, van, ahol van, de a kamionok nem kapnak annyit, hogy tele tankolhassanak, mert már szinte minden kúton bevezettek valamilyen korlátozást. Az egyesület kommunikációs menedzsere, Árvay Tivadar a 24.hu-nak azt mondta, azoknál a – jellemzően legalább 10–20 autós flottával rendelkező – végfelhasználóknál is akadozik már hetek óta az ellátás, amelyeknek van saját kútjuk. Ők egyébként eddig sem az ársapkás gázolajat kapták.

Az MKFE több alkalommal jelezte az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak (ITM), hogy ez gondot jelent, és kérte, tiltsák be a külföldi haszongépjárművek tankolását, illetve, hogy a magyar fuvarozókat, az összes magyar végfelhasználót is húzzák be az ársapka védelme alá, de hiába. Az új szabályok sem védik meg a magyar fuvarozó vállalkozókat, hiszen ők mostantól csak piaci áron tankolhatnak, írta a 24.hu. A fuvarozók nem értik, hogy miért kevésbé megvédendők ők és más haszongépjárművek üzemeltetői, mint a mezőgazdasági gépek gazdái, akik továbbra is 480 forintért tankolhatnak a benzinkúton.

A különbségtétel hátterében aligha szakmai okok állnak, vélhetőleg egyszerűen a gazdálkodókat politikai szempontból fontosabbnak tartja a kormány, míg más magyarázatok szerint a politikai vezetéshez közel álló nagygazdaságok érdekei mentén hozták meg a mezőgazdasági gépek megkülönböztetéséről szóló döntést. Hivatalos magyarázatot nem adott a kormány, de az általuk alkalmazott kommunikációs panelek alapján ezzel is a magyar családokat védik, akiknek drágábban jutna az étel az asztalára, ha a gazdáknak piaci áron kellene megvenni az üzemanyagot.

Ez persze logikus magyarázat lenne, csak éppen ott sántít, hogy az áruk, így az élelmiszerek fuvarozása is pénzbe került, az elmúlt napokban a korábbinál sokkal többe. Hiszen az áruszállítást végző cégek aligha tudják lenyelni az üzemanyagárak drágulását, és továbbhárítják a 200-250 forintos differenciát, ami a hatósági- és a piaci árak között van.

Hogy ez a különbség nem fog eltűnni egyik napról a másikra, az biztos, hiszen a háború miatt az üzemanyagok fogyasztói árát meghatározó tényezők közül mind az olajár, mind a forint árfolyama kedvezőtlen irányba mozdult. Tavaly december elején, amikor a piaci árak 480 forint alá csúsztak, ehhez 75 dollár alá kellett menni a Brent olajnak.

Nem mellékes, hogy a híradásokban ugyan az Amerikában bevett WTI, illetve az Európában irányadó Brent árfolyama szokott szerepelni, de a Mol százhalombattai finomítója nem ez utóbbi típusra „van beállítva”, hanem egy harmadik típusra, az orosz Ural olajra. Ennek azért van nagy jelentősége, mert a háború miatt ugyan az energiahordozók nem kerültek szankciók alá, ám számos nyugati vásárló fordult el az orosz olajtól. Emiatt a Brent és az Ural közötti, korábban évekig nagyon stabil differencia erősen kitágult, hiszen a korábbi néhány százalékos árkülönbség hirtelen 25 százalékra ugrott.

A Brent és az Ural típusú árak közötti különbség jelentősen kitágult a háború hatására. Forrás: Neste / Thomson Reuters
A Brent és az Ural típusú árak közötti különbség jelentősen kitágult a háború hatására. Forrás: Neste / Thomson Reuters

Az üzemanyagok nagykereskedelmi árának rögzítésével a kormány a Molra tolta azt a veszteséget, ami a magasabb piaci és a hatósági árak miatt előállt. Ám miután a Magyarországon feldolgozott Ural olaj ára jelentősen esett, a magyar olajvállalat vesztesége jóval kisebb lehet, mint ahogy azt sokan korábban feltételezték. Továbbá elvileg lehetővé tenné a Mol számára, hogy akár látványosabb árcsökkenést alkalmazzon a piaci áraknál.

Forrásaink szerint ugyanakkor a magyar vállalat ezzel két okból sem fog sietni, egyrészt az árstop a kiskereskedelmi- és az úgynevezett Downstream üzletágban is veszteséget okozott, amelyet szeretnének ledolgozni. A másik ok, hogy feltételezhetően a magyar vállalat várhatóan a régiós áraknak megfelelő szinten tartja a jövőben is az üzemanyagárakat, ami a 100 dollár körüli Brentet és a mostani 370 forintos eurót alapul véve nagyságrendileg 600-650 forint körüli gázolaj- és 580-620 körüli benzinárat eredményezhet. (Hétfőn, a munkaszüneti nap miatt nem jelentették be a nagykereskedelmi árak változását, így pénteken jöhet egy komolyabb piaci árcsökkentés.)

Érdemes hangsúlyozni, hogy az üzemanyagok mostani piaci árai így is hatással lehetnek a fogyasztókra is. Egyes becslések szerint ugyanis a termékek fogyasztói árából 15 százalék körüli a logisztikai költség, ami részben a munkaerő (például sofőrök bére), részben az üzemanyagárak eredményeként alakul ki. Nem tudni, hogy mennyi fuvarozó használta ki eddig a 480 forintos hatósági ár jelentette kiskaput. Ugyanakkor a forgalmi adatok alapján feltételezhető, hogy a magyar vállalkozók is próbáltak nagy számban ezzel a lehetőséggel élni.

Az, hogy az egy hete hozott rendelet kivette őket az árstop alól, kvázi üzemanyag-áremelésnek felel meg. Ha az MNB inflációs jelentésében foglaltakat, illetve a termékek fent említett logisztikai költséghányadát vesszük alapul, akkor pedig feltételezhető, hogy a mostani lépés érezhető mértékben löki majd meg az inflációt. Nagyon sok termék esetében jelenthet ugyanis a piaci ár 3-4 százalékos drágulást, az inflációt pedig akár 0,5-0,8 százalékponttal is megdobhatja.

Figyelembe véve, hogy a februári inflációs adat további növekedést mutatott, és a 8,3 százalékos éves drágulás másfél évtizedes rekordot jelent, minden további tényező, amely ezt táplálja, rossz hír a lakosság számára is. Bár paradoxonnak tűnik, hiszen az alacsony keresetűek és az idősek jóval kevesebbet költenek üzemanyagra, mint a tehetősek, de különösen ennek a két csoportnak lehet fontos, hogy csökkenjen az olaj ára, illetve ennek révén az üzemanyag- és a fuvarozási költségek. Így ugyanis az általuk nagyobb mennyiségben vásárolt termékek, mint az élelmiszerek drágulása kisebb mértékű lehet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor ígérete ennyi pénzt jelent a nyugdíjasoknak
Privátbankár.hu | 2025. február 23. 11:19
A miniszterelnök által bejelentett áfa-visszatérítés havi szinten kevesebb mint kétezer forintot fog jelenteni egy nyugdíjasnak. Cserébe a könyvelők szervezete szerint óriási adminisztrációs terhet ró az ügylet minden szereplőjére. A Nyugdíjas Parlament a bejelentést szándéknyilatkozatnak tartja, amiben kevés a konkrétum.
Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG