Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics kedden közzétett adatai alapján az Egyesült Államokban a fogyasztóiár-emelkedés mértéke éves összevetésben az elemzők által várttal összhangban 2,7 százalékra, február óta a legmagasabbra emelkedett júniusban, miután májusban 2,4 százalékra gyorsult – jelentette az MTI. Havi szinten a fogyasztói árindex az elemzők által vártnak megfelelően 0,3 százalékkal emelkedett júniusban, miután májusban 0,1 százalékos emelkedést jegyeztek fel.
Fotó: Pixaby
Csökkenő energiaárak
Júniusban az energiaárak éves szinten 0,8 százalékkal csökkentek az előző havi 3,5 százalékos esés után. Ezen belül a benzin ára 8,3 százalékkal esett júniusban, míg egy hónappal korábban 12,0 százalékkal csökkent éves szinten. Eközben a gázolaj ára az előző havi 8,6 százalékos csökkenés után 4,7 százalékkal esett, azonban a földgázé az előző havi 15,3 százalékot követően 14,2 százalékkal nőtt.
Növekvő élelmiszerárak
Az élelmiszerárak éves növekedésének mértéke 3,0 százalékra gyorsult a májusi 2,9 százalékról, a szállítási szolgáltatások ára ugyancsak nagyobb mértékben, 3,4 százalékkal nőtt, mint az előző hónapban (2,8 százalék). Eközben az előző havi 3,9 százaléknál némileg lassabb ütemben, 3,8 százalékkal nőtt a lakhatás ára, miközben az új járművek ára az előző havi 0,4 százalékot követően 0,2 százalékkal nőtt éves szinten. A használt járművek ára pedig az előző hónapban jegyzett 1,8 százalékos emelkedést követően júniusban 2,8 százalékkal nőtt éves összevetésben.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) által inkább követett, a kamat alakítása szempontjából különösen fontos élelmiszer- és energiaárak nélküli maginfláció éves szinten az előző havi 2,8 százalék után 2,9 százalékon állt júniusban, elmaradva a 3,0 százalékos elemzői várakozásoktól. Havi szinten a maginfláció az előző havi 0,1 százalék után 0,2 százalék volt az év hatodik hónapjában, elmaradva az elemzői konszenzusban szereplő 0,3 százaléktól.
A Fed inflációs célja 2 százalék. Legutóbbi, június 18-án végződött kétnapos kamatdöntő ülésén a Fed a piaci várakozásoknak megfelelően ismét változatlanul, 4,25-4,50 százalékon hagyta az irányadó dollárkamat-tartományt. Az elemzői várakozások szerint a Fed következő, július 30-án végződő kamatdöntő ülésén sem változtat az irányadó kamaton. A jelenlegi piaci előrejelzés szerint továbbra is nagyjából 60 százalék annak a valószínűsége, hogy a Fed szeptemberben kamatvágásról dönt.