5p

Bidenhez hasonlóan a japán miniszterelnök is úgy látja, hogy a világ történelmi válaszúthoz érkezett. "A mai Ukrajna lehet a holnap Kelet-Ázsiája" - mondta az amerikai elnökkel folytatott kétoldalú megbeszélések után. Káncz Csaba jegyzete.

Az ukrajnai háború komoly biztonságpolitikai dilemmákat okoz Ázsiában is, hiszen rámutat arra, hogy Washington és a Nyugat csak korlátozottan képes - és hajlandó - megvédeni egy olyan baráti országot, amely nem tagja a védelmi szövetségének. Ráadásul míg Ukrajnát az Egyesült Államok elismeri független államként, addig Tajvan státusza ennél jóval alacsonyabb szintű.

Megy a helyezkedés

Kurt Campbell amerikai külügyminiszter-helyettes szerdán az Egyesült Államok és Kína közötti kapcsolatok nemzeti bizottsága előtt tartott beszédében a kínai és észak-koreai kereskedelmet okolta az orosz győzelmekért. Az európai stratégiai stabilitás - mondta Campbell - "történelmileg a legfontosabb küldetésünk". Campbell figyelmeztetett, hogy az orosz területi nyereség Ukrajnában "olyan módon változtathatja meg az erőegyensúlyt Európában, ami őszintén szólva elfogadhatatlan".

 

Az orosz-ukrán háború egyre több globális problémát vet fel
Az orosz-ukrán háború egyre több globális problémát vet fel
Fotó: Depositphotos

Az ukrajnai háború dinamikája olyan szinten fokozza a katonai feszültséget Ázsiában, hogy a múlt héten Campbell felszólított: vegyék be Japánt az Ausztrália-Egyesült Királyság-USA (AUKUS) szövetségbe, mivel ez kulcsfontosságú lehet a Kínával Tajvanért vívott háború megnyeréséhez.

Nem véletlen, hogy Moszkva és Peking vezető diplomatái kedden azzal vádolták a NATO-t, hogy a csendes-óceáni térségbe való belépés módjait keresi, és figyelmeztették a transzatlanti szövetséget, hogy "ne nyújtsa ki a kezét közös otthonunk felé". Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a kínai kollégájával, Vang Jivel folytatott megbeszélését követő sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy ők ketten egy "új biztonsági architektúrát vitattak meg Eurázsiában, mivel az euroatlanti mechanizmusok tovább bomlanak és rombolják magukat".

Tegnap pedig Zhao Leji vezető kínai törvényhozó háromnapos látogatásra indult Észak-Koreába, hogy "mélyebb és szorosabb stratégiai kommunikációt" folytasson a "nemzetközi helyzet mélyreható változásairól".

"Egy valóban globális partnerség"

Biden elnök eközben ékes szavakkal dicsérte a háromnapos állami látogatáson Washingtonban tartózkodó japán Kisida Fumio miniszterelnököt, mivel Japán eddig 12 milliárd dollárral nagylelkűen támogatta Ukrajnát. Válaszul Kína és Észak-Korea fenyegető magatartására, valamint Peking Oroszországgal való szorosabb együttműködésére Tokió a következő években Kisida vezetése alatt a gazdasági teljesítmény 2 százalékára kívánja megduplázni védelmi kiadásait. Ez most többek között lehetővé teszi Japán számára, hogy 400 amerikai Tomahawk cirkálórakétát vásároljon.

Ezzel egyidejűleg Japán enyhítette a fegyverek korábbi exporttilalmát. Ennek hátterében egyrészt egy új vadászrepülőgép kifejlesztése áll Olaszországgal és az Egyesült Királysággal. Másrészt Tokió saját gyártású Patriot légvédelmi rakétákat szállított az USA-nak, hogy ezzel kompenzálja a Kijevbe irányuló amerikai szállítmányokat. Ez a japán irányváltás megalapozhatja egy erősebb partnerséget is a fegyverrendszerek fejlesztése és gyártása terén.

Bidenhez hasonlóan Kisida is úgy látja, hogy a világ történelmi válaszúthoz érkezett. "A mai Ukrajna lehet a holnap Kelet-Ázsiája" - mondta szerdán az amerikai elnökkel folytatott kétoldalú megbeszélések után. A szabad és szabályokon alapuló világrendet most "határozottan meg kell védeni".

Japán megváltozott biztonsági stratégiája új korszakot hirdet az Egyesült Államokkal való kapcsolatokban - írja Rahm Emanuel tokiói amerikai nagykövet a Wall Street Journal-ban a csúcstalálkozóval kapcsolatban. Szerdán Biden maga is "valóban globális partnerségről" beszélt, amelyet most el kell mélyíteni. Ennek érdekében az USA, Japán és Ausztrália integrálná lég- és rakétavédelmi rendszereit – jelentette be az amerikai elnök. Előzetes megbeszélések folytak arról is, hogy Japán is bekerülhetne az Ausztráliával és az Egyesült Királysággal közös AUKUS-szövetségbe.

Az AUKUS keretében Ausztráliának lehetővé kell tenni, hogy saját atom-tengeralattjárókat építsen. Ugyanakkor a partnerek egy második szintű együttműködést („Pillar II”) is létre kívánnak hozni más katonai komponensekkel, amelybe olyan országok is beletartozhatnak, mint Japán.

Szabványosított parancsnoki struktúrák

További lépésként Biden és Kisida megállapodott a japán fegyveres erők és a Japánban állomásozó amerikai csapatok - összesen 54 ezer katona- közötti fokozott átjárhatóságról. Jövőre közös parancsnoki központot nyitnak.

A parancsnoki struktúra modernizálása azonban valószínűleg nem megy olyan messzire, mint Dél-Koreában - írja a Wall Street Journal. Ott ugyanis háború esetén egy amerikai tábornok venné át a koreai egységek parancsnokságát is. Biden ennek ellenére a Japánnal kötött szövetség fennállása óta a "legjelentősebb korszerűsítésről" beszélt.

A katonai együttműködés mellett a két ország az űrutazás terén is ki akarja terjeszteni partnerségét. Az Artemis program részeként egy japán űrhajós lesz az első nem-amerikai, aki a NASA-val a Holdra repül - mondta Biden. A Fülöp-szigeteki elnökkel tegnap tartott háromoldalú csúcstalálkozó szintén első alkalom.

Ugyanakkor összhangban van Biden kormányának azzal a stratégiájával, hogy az USA kelet-ázsiai kétoldalú szövetségeit többoldalú "rácshálóvá" bővítse. Kína megpróbálja elszigetelni az amerikai szövetségeseket a térségben - magyarázta egy magas rangú kormánytisztviselő kedden újságírókkal folytatott bizalmas telefonkonferencián. "Az elképzelés az, hogy egy többoldalú, rácsszerű biztonsági architektúra felé mozduljanak el, hogy elszigeteljék Kínát".

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az év végéig leszállítja az EU azt 2 millió lőszert, amit Zelenszkij kért
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 18:32
Az uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Nemzetközi Betelt a pohár az orvosoknál, alkotmánybírósághoz fordulnak Szlovéniában
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:43
Alkotmánybírósághoz fordulnak az orvosok Szlovéniában az egészségügyi törvény módosítása miatt – jelentette be csütörtökön a szlovéniai orvosok és fogorvosok szakszervezete (Fides).
Nemzetközi Orbán Viktor egy dologról hallgatott, miközben szidta az ICC-t, és dicsérte Netanjahut
Wéber Balázs | 2025. április 3. 15:29
Orbán Viktor közös sajtótájékoztatójukon sok sikert kívánt Benjámin Netanjahunak az „önvédelemhez való jog” érvényesítéséhez, teljes mellszéleséggel kiállt Izrael mellett, és bejelentette Magyarország kilépését az izraeli kormányfő ellen elfogatóparancsot kiadó Nemzetközi Büntetőbíróságból. Netanjahu nagyon megdicsérte a magyar miniszterelnököt. A háború gázai áldozatairól nem esett szó, kérdezni nem lehetett.
Nemzetközi Új tárgyalások jönnek az EU és Kína között
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 13:21
Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat – közölte csütörtökön a kínai kereskedelmi minisztérium.
Nemzetközi Svájci lap: ezért jöhet éppen Magyarországra Netanjahu
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:33
A Neue Zürcher Zeitung szerint a látogatással az izraeli kormányfő azt demonstrálhatja, hogy Európában ignorálják a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) letartóztatási parancsát.
Nemzetközi Valamit nagyot elnézett Donald Trump – megvámolt pingvinek miatt hüledeznek az ausztrálok
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 09:54
A lakatlan szigeteken élő pingvineknek is rossz hírt hozott Trump.
Nemzetközi Trump és Mao – az amerikai és a kínai állam megrendítése
Káncz Csaba | 2025. április 3. 09:33
Trump forradalmának ugyanaz a célja, mint annak idején Maóé volt: felszámolni a létező államot és annak intézményeit. A Trumpot körülvevő személyi kultusz is végzetesen emlékeztet Maóra. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Orbán Viktor is szólt az érdekében: megúszta a nemzetközi elfogatóparancsot Milorad Dodik
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 09:14
A boszniai Szerb Köztársaság elnöke ellen nem adta ki az elfogatóparancsot az Interpol.
Nemzetközi Az éj leple alatt érkezett meg Magyarországra az ellentmondásos miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 06:20
Az elfogatóparanccsal üldözött izraeli miniszterelnök Magyarországon van.
Nemzetközi Az orosz fegyverexport a padlón, de mi lesz az amerikaival?
Litván Dániel | 2025. április 3. 05:42
2024-ben már az utolsókat rúgta az egykor virágzó orosz fegyverexport, az amerikai viszont fürdött a pénzben és a megrendelésekben. De ez most már mindig így is lesz? Voltak viszont európai országok is, ahol hatalmasat nőttek az eladások. Mi a helyzet Kínával, és mit hozhat a jövő a mostani trendek alapján?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG