5p

Az egyre törékenyebb globális rend közepette egyre szorosabb az együttműködés Moszkva, Peking, Phenjan és Teherán között. Putyin igyekszik megnyugtatni hazáját, hogy az a győztes oldalon áll. Káncz Csaba jegyzete.

Éves jelentésében az amerikai hírszerző közösség arra figyelmeztet, hogy az Egyesült Államoknak egyre nagyobb kihívásokkal kell szembenéznie az egyre törékenyebb globális rendben. A nemzeti hírszerzés igazgatója, Avril Haines hétfőn kifejtette a Szenátus hírszerzési bizottságának, hogy a Kína, Oroszország, Irán és Észak-Korea közötti növekvő szinergiákat az amerikai kémügynökségek különösen nagy figyelemmel kísérik. Hozzátette, hogy ezen három ország kormánya valószínűleg megpróbál majd beavatkozni a közelgő novemberi amerikai elnökválasztásba.

Haines ennek ellenére úgy értékelte, hogy a korlátozott bizalom és ezen országok közötti elhúzódó rivalizálás beszűkíti együttműködésüket, és így az elmarad a formális szövetségtől vagy egy többoldalú hatalmi tengelytől.

Növekvő önbizalom

Pekingtől Moszkváig, és Phenjantól Teheránig félreérthetetlenül érezhető az autoriter rezsimek növekvő önbizalma. Ez részben a katonai felszerelések kölcsönös cseréjéből ered. De egy szélesebb politikai koalíció kialakulását is tükrözi, amely a nyugati dominanciájú globális rend aláásására, vagy felváltására törekszik. Bár jelenleg Oroszország végzi a piszkos munka nagy részét, Kína lehet a végső haszonélvező.

A végén a kínaiak nevetnek? Fotó: Depositphotos
A végén a kínaiak nevetnek? Fotó: Depositphotos

Az együttműködést felgyorsították a nyugati szankciók, mert elterjedt köztük az az érzés, hogy nincs vesztenivalójuk. Valóban, a szankciókat megkerülő kölcsönös segítségnyújtás lett az egyik fő tényező, amely ezt a kialakuló tengelyt alátámasztja.

Mindezt a globális egyenlőségre törekvés és a dekolonizáció nyelvezetével fogalmazzák meg. A kínai külügyminiszter a múlt héten azt állította, hogy "a Globális Dél már nem a csendes többség, hanem a nemzetközi rend reformjának ereje", Putyin pedig örömmel állítja, hogy Oroszország most már a "globális többséghez" csatlakozott.

Ukrán hatás

Ez a törekvés közvetlenül az ukrajnai háborút is érinti. Míg Európa a márciusra ígért egymillió lövedéknek csak a 30 százalékát adta át Ukrajnának, addig Észak-Korea már legalább egymillió tüzérségi lövedéket adott el Oroszországnak.

Az észak-koreai lőszerek nagy része ugyan gyenge minőségű. Ennek ellenére segít Moszkvának fenntartani a lőszerhiányos Ukrajnára nehezedő nyomást. A lövedékek döntő szerepet játszottak a múlt hónapban a stratégiai fontosságú Avgyijivka városában aratott győzelemben, és bár idén talán nem lesz nagyszabású offenzíva - különösen, ha Putyin úgy dönt, hogy nem hirdet meg újabb, politikailag kockázatos mozgósítást -, ez azt jelenti, hogy az oroszoknak több lehetőségük lesz helyi offenzívákra.

Agresszív idők

Ezeknek az együttműködéseknek hosszabb távú biztonsági vonatkozásai is vannak. Pranay Vaddi, a Fehér Ház fegyverzetellenőrzésért felelős vezető igazgatója arra figyelmeztet, hogy egy olyan Észak-Korea, amely például Oroszországgal folytatott, szerinte "példátlan szintű katonai együttműködés" alapján képes modernizálni a hadseregét, sokkal nagyobb potenciális fenyegetést jelent.

Hasonlóképpen, Irán új, megnövekedett befolyása Oroszországra - amely utóbbi megvásárolja a drónjait és rakétáit -, úgy tűnik, hozzájárult a Kreml közelmúltbeli pozícióinak megváltozásához.

Míg Moszkva eleinte megpróbált kiegyensúlyozottnak tűnni például a Hamász tavaly októberi, Izrael elleni támadása után, a mérleg nyelve fokozatosan az iráni proxik javára billent. Aláírt egy olyan megállapodást is, amelynek értelmében - saját régóta fennálló aggályai ellenére - fejlett Szu-35-ös vadászgépeket és Mi-28-as harci helikoptereket ad el Iránnak.

Nem minden arany, ami fénylik

Ennek az együttműködésnek azonban egyértelmű korlátjai vannak, sőt komoly feszültséget okozó területek is megbújnak. Moszkva nem akarja destabilizálni a Koreai-félszigetet, és nem támogatja Phenjan nukleáris vagy biológiai fegyverprogramját. Hasonlóképpen, Teherán nehezményezi, hogy Oroszország támogatja az Egyesült Arab Emírségek igényeit három szigetre, amelyeket Irán 1971-ben foglalt el. Kína legutóbbi, tavaly közzétett hivatalos nemzeti térképe pedig a határain belül tartalmazza a Bolsoj Uszurijszkij-sziget egészét, amelynek megosztásáról 2004-ben állapodott meg Oroszországgal.

Az együttműködés tehát tranzakciós jellegű. Míg például a Nyugat ingyen fegyverzi fel Ukrajnát, addig Oroszországnak készpénzzel, technológiával és - az éhes Észak-Korea esetében - búzával kell fizetnie a Phenjantól kapott tüzérségi lövedékekért és a teheráni Sahed drónokért.

Győztes oldal?

A háború kezdetéig Moszkva szívesen játszotta ki Kínát a Nyugattal szemben, és eladta neki, amit csak tudott, de vonakodott attól, hogy túl szoros kapcsolatba kerüljön a saját határa mentén felemelkedő hatalommal. Azóta azonban úgy tűnik, Putyin úgy döntött, hogy nincs más választása, minthogy Peking mellé álljon, és lelkesedéssel ápolja a többi elégedetlen hatalmat.

A múlt hónapban az Unió helyzetéről szóló beszédében kiemelte a BRICS-országok felemelkedésé a nyugati ipari országok G7-es csoportjával szemben. Állítása szerint 2028-ra a blokk - az új tagokkal együtt - a globális GDP 37 százalékát fogja kitenni, míg a G7-eké 28 százalék alá csökken.

Nem valószínű, hogy Oroszország hosszabb távon a látványosan növekvő gazdaságok közé tartozna, de Putyin legalábbis igyekszik megnyugtatni országát, hogy az a győztes oldalon áll.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Svájci lap: ezért jöhet éppen Magyarországra Netanjahu
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:33
A Neue Zürcher Zeitung szerint a látogatással az izraeli kormányfő azt demonstrálhatja, hogy Európában ignorálják a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) letartóztatási parancsát.
Nemzetközi Valamit nagyot elnézett Donald Trump – megvámolt pingvinek miatt hüledeznek az ausztrálok
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 09:54
A lakatlan szigeteken élő pingvineknek is rossz hírt hozott Trump.
Nemzetközi Trump és Mao – az amerikai és a kínai állam megrendítése
Káncz Csaba | 2025. április 3. 09:33
Trump forradalmának ugyanaz a célja, mint annak idején Maóé volt: felszámolni a létező államot és annak intézményeit. A Trumpot körülvevő személyi kultusz is végzetesen emlékeztet Maóra. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Orbán Viktor is szólt az érdekében: megúszta a nemzetközi elfogatóparancsot Milorad Dodik
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 09:14
A boszniai Szerb Köztársaság elnöke ellen nem adta ki az elfogatóparancsot az Interpol.
Nemzetközi Az éj leple alatt érkezett meg Magyarországra az ellentmondásos miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 06:20
Az elfogatóparanccsal üldözött izraeli miniszterelnök Magyarországon van.
Nemzetközi Az orosz fegyverexport a padlón, de mi lesz az amerikaival?
Litván Dániel | 2025. április 3. 05:42
2024-ben már az utolsókat rúgta az egykor virágzó orosz fegyverexport, az amerikai viszont fürdött a pénzben és a megrendelésekben. De ez most már mindig így is lesz? Voltak viszont európai országok is, ahol hatalmasat nőttek az eladások. Mi a helyzet Kínával, és mit hozhat a jövő a mostani trendek alapján?
Nemzetközi Mi történt? Elon Musk eggyel hátrébb lép
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 19:23
A Politico értesülései szerint Elon Musk visszavonul egy időre kormánybiztosi pozíciójából. 
Nemzetközi További szankciókat lengetett be Brüsszel a gyülekezési törvény szigorítása miatt
Wéber Balázs | 2025. április 2. 19:01
Újabb szankciókat helyezett kilátásba az Európai Bizottság az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén Strasbourgban, a gyülekezési jog magyarországi korlátozásáról tartott vitán. A lengyel uniós elnökség képviselője szintén azt hangoztatta, hogy az EU-nak megvannak az eszközei az értékei megvédésére. A vitán magyar politikusok is összecsaptak.
Nemzetközi Nagy tüntetésre készülnek Szlovákia városaiban
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 18:17
Csütörtökön és pénteken tüntetések lesznek Szlovákia városaiban a demokrációt veszélyeztető törvények bevezetése miatt. 
Nemzetközi Itt az Európai Bizottság döntése a Pfizer vakcinájáról
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 17:20
Engedélyezte az Európai Bizottság a Pfizer RSV elleni oltását a fokozott kockázatnak kitett, 18-59 év közötti felnőttek számára. Ezzel a gyógyszergyár jelentős előnyhöz jut a GSK-val szemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG