8p

Miután Németország bejelentette, hogy a sorozás visszaállítását fontolgatja, Olaszországban is felmerült ennek lehetősége. Több ország is növelné katonái számát.

Az Ukrajna elleni orosz háborúra és az alacsony születési rátára reflektálva Németország a kötelező katonai szolgálathoz való visszatérést fontolgatja. Nem az egyetlen ország Európában, amely ezt tervezi - foglalja össze a Deutsche Welle.

Az olasz hegyivadászok is számítanak az újoncokra
Az olasz hegyivadászok is számítanak az újoncokra
Fotó: wikipedia

Hosszas vita után Németország vezető ellenzéki pártja, a konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) néhány hete visszavette a kötelező katonai szolgálathoz való fokozatos visszatérést a tervei közé. Ez azt jelenti, hogy ha a CDU visszakerül a hatalomba, akkor olyan jogszabályt vezethet be, amely kötelezővé tenné a fiatalok számára, hogy egy évig katonai vagy szociális szolgálatot teljesítsenek.

Németországban nem olyan régen volt már ilyen rendszer, de azt 2011-ben megszüntették. A CDU irányváltásának oka az Oroszországgal kapcsolatos aggodalmak és a német hadsereg, a Bundeswehr személyi utánpótlási gondjai.

A kormányzó balközép szociáldemokrata párti (SPD) Boris Pistorius védelmi miniszter kijelentette, hogy a nyárig szeretné eldönteni, hogy ő is javasolja-e a visszatérést a kötelező katonai szolgálat valamilyen formájához.

A svéd példát követhetik

Pistorius jelenleg különféle lehetőségeket értékel, köztük a svéd modellt. Svédország még 2010-ben függesztette fel a kötelező katonai szolgálatot, de hét évvel később, a Krím 2014-es orosz annektálása után azt újra bevezette. Azóta minden 18 évesnek regisztráltatnia kell magát, és néhányukat orvosi vizsgálatra is behívják. Évente a regisztrált férfiaknak és a nőknek csak körülbelül 5-10 százaléka vállal katonai szolgálatot, és csak azokat a fiatalokat hívják be, akik hajlandóak erre.

A regisztráció kötelező, de a tényleges katonai szolgálat önkéntes.

2023 végén Svédország újra bevezette a kötelező közösségi szolgálatot, amit például a segélyszolgálatoknál lehet letölteni. Pistorius védelmi miniszter szerint a svéd modell „különösen megfelel" Németország igényeinek.

Az olaszok a németek nyomába léphetnek

Az olasz Lega párt vezetője, Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes az olasz hegyivadász alakulatok vasárnapi vicenzai parádéján jelentette be pártja terveit az általános hadkötelezettség visszaállítására, de Guido Crosetto, a Fratelli d’Italia védelmi minisztere, aki szintén jelen volt, nyomban a szkepticizmusának adott hangot az ötlettel kapcsolatban – számol be róla az EurActiv.

Az olasz Lega párt vezetője Matteo Salvini gyakran élesen fogalmaz
Az olasz Lega párt vezetője Matteo Salvini gyakran élesen fogalmaz
Fotó: Depositphotos

„A Lega majdnem befejezte törvényjavaslatának kidolgozását, amely a férfiak és nők számára általános hadkötelezettséget vezetne be, kötelező, hat hónapig tartó közösségi vagy regionális egységben való szolgálattal” –  jelentette ki Salvini vasárnap.

Olaszország 2004-ben törölte el a kötelező sorkatonai szolgálatot. Salvini szerint a kötelező katonai szolgálat az állampolgári nevelés elengedhetetlen formája lenne, lehetővé téve az egyének hozzájárulását olyan közösségi szolgálatokhoz is, mint a (hegyi) mentés, a polgári védelem, az elsősegélynyújtás és az erdővédelem. Hangsúlyozta a regionális szolgálat fontosságát, szemben azzal a korábbi rendszerrel, amely gyakran megkövetelte, hogy a szolgálatot teljesítők távolra költözzenek otthonuktól, ami megzavarta a tanulmányaikat vagy a munkájukat.

Guido Crosetto védelmi miniszter az egyetemes hadkötelezettség újbóli bevezetése ellen érvelt, kijelentve, hogy a fegyveres erők szakmai tudást igényelnek, és az nem az ifjúság nevelésének eszköze.

Crosetto hangsúlyozta a katonaság szerepét a béke és a demokrácia értékeinek védelmében, és azt javasolta, hogy a hadkötelezettségről szóló vitáknak inkább a polgári, nem pedig a katonai szolgálatokra kellene összpontosítaniuk.

Matteo Perego di Cremnago védelmi miniszter helyettes is kijelentette, hogy a kötelező katonai szolgálat sem nem praktikus, sem nem prioritás.

Skandinávia és a Baltikum

Dániában 18 éves kortól kötelező a katonai szolgálat, ez eddig csak férfiakra vonatkozott, 2026-tól azonban a nőkre is kiterjesztenék – írja a Deutsche Welle. Ezenkívül a katonai alapszolgálat időtartamát négyről 11 hónapra kívánják meghosszabbítani. Csakúgy, mint Svédországban, jelenleg minden korosztálynak csak egy részét hívják be, mert van elég önkéntes. Norvégiában 2016 óta mind a férfiaknak, mind a nőknek katonai szolgálatra kell jelentkezniük. Orvosi alkalmassági vizsgálat után ugyancsak egy töredéküket hívják be ténylegesen szolgálatra. A szigorú kiválasztási folyamatnak köszönhetően a szolgálatnak nagy a presztízse.

A norvég hadügyminiszter, Bjørn Arild Gram amerikai kollágájával Loyd Austinnal sok mindenben egyetért
A norvég hadügyminiszter, Bjørn Arild Gram amerikai kollágájával Loyd Austinnal sok mindenben egyetért
Fotó: Facebook/Bjørn Arild Gram

Norvégia 9 ezerről 13 500-ra emeli a sorkatonák számát – jelentette be áprilisban a norvég kormány.

„Elegendő embernek kell lennie a megfelelő képességekkel a megfelelő időben" - mondta Bjørn Arild Gram norvég védelmi miniszter.

Hozzátéve: „A jövőben több professzionális katonai szakértelemmel rendelkező emberre lesz szükségünk.” Az NTB norvég hírügynökség szerint 2036-ra az évi 13 500 besorozott létszám elérése a cél.

Lettország is újra bevezette a kötelező katonai szolgálatot. Az eredetileg tavaly óta önkéntes alapon működő rendszer után idéntől már minden 18 és 27 év közötti férfi besorozható legfeljebb 11 hónapra. A nők dönthetnek úgy, hogy önkéntesen vesznek részt a kiképzésben. 2028-tól évente 7500 férfit hívnak majd be. Alternatív szolgálat is lehetséges a honvédelmi minisztérium intézményeiben.

Litvánia is gyorsan reagált a Krím orosz bekebelezésére, és 2015-ben újra bevezette a sorkatonai szolgálatot azután, hogy néhány évvel korábban eltörölte. Évente körülbelül 3500 állampolgárt hívnak be.

Az Oroszországgal is határos két szomszéd – Észtország és Finnország – soha nem szüntette meg a sorkatonai szolgálatot.

Ausztria, Görögország és a török pénzbeli megváltás

A sok nyilvános vita ellenére a semleges Ausztria soha nem adta fel a kötelező katonai szolgálatát. A 18 és 35 év közötti férfiakat hat hónapos alapszolgálatra sorozzák be a fegyveres erőkhöz, feltéve, hogy előzőleg egészségügyileg alkalmasnak találták őket. Aki etikai okokból nem akar katonának állni, az végezhet helyette kilenc hónap közmunkát. A nők pedig jelentkezhetnek a hadseregbe.

Görögországban minden 18 és 45 év közötti férfinak legfeljebb 12 hónapig kell katonai szolgálatot teljesítenie. Az időtartamot 2021-ben hosszabbították meg a jelenlegire a Törökországgal fennálló konfliktus és az alacsony születésszámok miatt. A helytől és az egységtől függően azonban vannak kivételek. Rövidebb szolgálati idő vonatkozik például a határnál szolgálókra, vagy olyan különleges egységekre, mint az ejtőernyősök vagy búvárok. A nagycsaládosok is rövidebb ideig szolgálnak. A katonai szolgálat alternatívája a közösségi szolgálat, de ez kétszer annyi ideig tart. A tervek szerint a jövőben lehetővé teszik a nők önkéntes katonai szolgálatát is.

Törökországnak van egy különlegessége: a sorkatonák négy héttel lerövidíthetik a hadseregben eltöltött idejüket körülbelül 5 ezer euró megfizetése ellenében. Régebben még hosszabb időre is meg lehetett vásárolni a felmentést. A hadkötelesség minden 20 és 41 év közötti férfira vonatkozik, és a szolgálat legalább hat hónapig tart.

A Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó laptársunk, az Mfor a közép- és keleti-európai uniós tagállamok hadkötelezettségéről  korábban jelentetett meg összefoglalót.

Az Orbán-kormány még nem gondolt rá

A hazai politikában még nem merült fel, hogy vissza kéne állítani a sorozások rendszerét. Ahogy az Mfor is írja: Magyarországon 2004-ben szüntették meg a kötelező sorkatonai szolgálatot és tudomásuk szerint nincs kormányzati szándék a visszaállítására, ugyanakkor az önkéntesek létszámát növelni akarja a kormány, a toborzó kampányok folyamatosak. A politikai paletta szélsőjobbos résztvevői, főleg a Mi Hazánk követeli a kötelező szolgálat újbóli bevezetését. Ám a kormánypártokban és közvetlen holdudvarukban is voltak már ilyen hangok, ezek időnként felerősödnek. A szaktárca úgy látja, hogy mintegy 30 ezer aktív katonára van szükség, legalább 20 ezer önkéntes tartalékosra és közel 8 ezer honvédelmi alkalmazottra. „Ebből indulunk ki, erre építettük a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programot” – fogalmazott még 2021-ben Benkő Tibor akkori honvédelmi miniszter. A sorkatonasággal kapcsolatban a jelenlegi honvédelmi miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf tavaly november végén úgy nyilatkozott, hogy

„a harcászati kiképzés továbbra is csak a Magyar Honvédség hivatásos, szerződéses és tartalékos állományának tagjai vehetnek részt. A Magyar Honvédséghez való csatlakozás önkéntes".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Elképesztő, hogy miket hordott össze Elon Musk a német szélsőjobb gyűlésén
Privátbankár.hu | 2025. január 26. 08:26
Halléban tartotta kampánynyitó rendezvényét mintegy 4500 résztvevővel az Alternatíva Németországért (AfD) párt szombaton, négy héttel a február 23-án esedékes előrehozott parlamenti választások előtt.
Nemzetközi Vészjósló intézkedés: Trumpék felfüggesztették Ukrajna támogatását
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 16:52
Csak Izrael és Egyiptom katonai támogatása élvez kivételt.
Nemzetközi Csengett a kassza Orbán Viktor szövetségesénél
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 16:29
A szlovén állam 44 ezer euró kártérítést fizetett Janez Jansa volt kormányfőnek egy elvesztett per miatt.
Nemzetközi Küszöbön az Orbán-Trump találkozó?
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 15:13
Akár erre is lehet következtetni Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár Facebook-posztjából.
Nemzetközi „Nincs több kompromisszum” – az orbáni útra léphet Németország a migráció ügyében
Wéber Balázs | 2025. január 25. 14:07
A héten újabb, illegális bevándorló által elkövetett gyilkosság sokkolta Németországot: ezúttal egy kiutasított afgán férfi késelt halálra egy kétéves gyereket és egy férfit egy bajorországi parkban. Ezt követően a közelgő előrehozott választás esélyese, a CDU-CSU bejelentette: győzelme esetén azonnali hatállyal állandó határellenőrzést vezet be, nem engedi be az illegálisan érkezőket, a már ott élő, de kiutasított személyeket pedig tömegesen ki fogja toloncolni. Mindez teljes fordulatot jelez a merkeli politikához képest.
Nemzetközi Borzalmas tragédia történt
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 13:24
Sokan meghaltak Szudánban egy kórházat ért dróntámadásban.
Nemzetközi Mi lesz ebből? Brüsszel máris összeakaszkodik Trumppal?
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 12:48
Az EU Katonai Bizottságának elnöke szerint érdemes lenne európai egységeket is állomásoztatni Grönlandon.
Nemzetközi Izraeli túszokat engedett szabadon a Hamász
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 11:04
Négy elrabolt katonanő a szerencsés.
Nemzetközi Testbeszéd-elemző: hátborzongató, milyen tüneteket mutat Trump
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 10:33
Az agressziónak és a szimbolikus fénynek a keveréke egyszerre vetíthet előre hatalmat és megfélemlítést.
Nemzetközi Elfordulnak Kínától a szomszédjai
Káncz Csaba | 2025. január 25. 10:06
Miközben Kína jelentős gazdasági befolyással rendelkezik, a délkelet-ázsiai elit az ASEAN vezetését és demokratikus értékeit részesíti előnyben Peking hierarchikus modelljével szemben. Kína agresszív magatartása a Dél-kínai-tengeren és a gazdasági kényszer alkalmazása aláásta a vonzerejét és a tekintélyét a régióban. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG