Kis összeggel is lehet állampapírt venni
A folyószámlákra ugyan a bankok szinte semennyi kamatot sem fizetnek, de a nyugdíjasoknak sokszor komoly engedményt adnak a díjakból. A havonta esetleg megspórolt összegek pedig lekötött betétként már érzékelhető kamatot hoznak, esetleg állampapír-vásárlásra fordíthatók. (Az Államkincstár fiókhálózatában, illetve a postákon számlavezetési díjak és egyéb költségek nélkül, kis összeggel is lehet állampapírokat vásárolni, jelenleg magas, 7,5-8,0 százalékos fél éves-éves kamattal.)
Áttekintettük néhány bank ajánlatát, a teljesség igénye nélkül. Van, ahol a 60 éves életkor igazolása elegendő (például FHB), másutt nyugdíjas-igazolványt kérnek a számlanyitáshoz. A bankszámla-vezetés a nyugdíjasoknak sok helyen ingyenes vagy a normál számláknál olcsóbb, és havi 1-2 pénzfelvét is ingyen van. Általában azonban a kedvezmények feltétele a nyugdíjnak a számlára utalása.
A lényeg a részletekben rejlik
Az OTP Banknál nem találtunk kifejezetten nyugdíjasszámlát, de jól láthatóan az alap nevű számlacsomagot szánják a nyugdíjasoknak is. „Azok számára ajánljuk, akik jövedelem vagy nyugdíj-átutalás miatt, illetve kizárólag értékpapír-háttérszámlaként nyitnak folyószámlát és azon minimális számlaforgalmat kívánnak bonyolítani” – írja a legnagyobb hazai pénzintézet. A számlavezetés ingyenességéhez elég, ha kéthavonta egyszer érkezik rá jövedelem vagy nyugdíj. Ingyenes bankkártyát kap az ügyfél, amivel OTP-automatából havonta egy készpénzfelvétel is díjmentes.
A számlavezetés itt is ingyenes, ha ide érkezik a nyugdíj, havi két pénzfelvét nem kerül semmibe, az első évben pedig díjmentes kártya jár. Másutt nem láttunk ilyet, hogy a bank vállalja a bankszámlaváltás intézését az ügyfél helyett, beleértve például a rendszeres átutalások átvitelét is.
Budapest Bank Kényelem számlacsomag
![]() |
Internetes kártyás fizetés |
A számlát itt sem csak a nyugdíjasokra, de rájuk is szabták, itt is ingyenes a számlavezetés a jövedelem rendszeres beérkezése esetén. Két saját automatából, vagy egy idegen helyről végzett pénzfelvétel díját engedik el. Ami ha nem is példa nélküli, de ritka, hogy hogy korlátlan számú csoportos beszedési megbízás ingyenes a számlán (vagyis állandó átutalások, mint közüzemi számlák, biztosítási díjak).
Takarékpont Lazítás számlacsomag
A számlavezetés díja itt havi 229 forint, ami olcsóbb a normál számla 339 forintjánál, de drágább a diákszámlák 99 vagy 149 forintjánál ugyanennél a pénzügyi csoportnál. Ingyenes viszont a Maestro típusú bankkártya és havi egy készpénzfelvét.
CIB Nyugdíjas Bankszámla (Plusz)
A CIB-nél havi 103 forintba kerül a számlavezetés, havi egy készpénzfelvétel ingyenes. Kártyadíj-engedményről nincs szó, de a Plusz változatban „díjmentes közüzemi beszedést” ígérnek, valamint a bank saját ingyenes orvosi tanácsadó vonalát és folyószámlahitelt is kínálnak hozzá.
„A K&H nyugdíjas számlacsomagot olyan nyugdíjas ügyfeleinknek ajánljuk, akik csupán nyugdíjuk fogadására, néhány eseti utalásra, pénzfelvételre, bankkártyás fizetésre szeretnék bankszámlájukat használni” – írja a bank. Havonta legalább 50 ezer forintnak kell nyugdíjként beérkeznie, és havonta két darab csoportos beszedési megbízásnak kell sikeresen teljesülnie ahhoz, hogy az egyébként 359 forintos havi számlavezetési díjból 200 forintot visszatérítsenek. Díjmentes havonta az első két forintos készpénzfelvétel a K&H bankautomatáiból, vagy havonta az első belföldi forint készpénzfelvétel bármilyen bankautomatából.
(Néhány további, ezekhez hasonló ajánlat: Erste Senior Bankszámla, Magnet Bank Nyugdíjas számlacsomag, Raiffeisen Díjnullázó Számlacsomag.)
Olcsóbb, mint egy vizitdíj volt
Kérdés, hogy a tranzakciós illeték bevezetése után a pénzintézetek meddig lesznek hajlandóak ingyenes számlavezetést, ingyenes készpénzfelvételt, ingyenes közüzemiszámla-fizetést vállalni, vagy legalábbis nagyon olcsót, nyugdíjaszsebekre szabottat. Ha azonban egy egy ezrelékes díjjal és százezer forintos nyugdíjjal számolunk, az elvileg száz forint kiadást jelent, ami egy nyugdíjasnak nem elhanyagolható tétel, de talán még így is jobban megéri, mint készpénzt tartani.
Ami a biztonságot illeti, mindegyik bankszámlánál kötelező az OBA biztosítása, így mindegyik nagy biztonságúnak tekinthető.