6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Elképesztő árak kezdenek kialakulni az árupiacokon, főleg az orosz és ukrán exportcikkeknél, de több más terméknél is. Az euró/forint elérte a 400-as szintet, és valutánk megint jobban esik, mint a zloty vagy a cseh korona. A részvénypiacokon is dühöng az (orosz) medve.

Miközben a háború nem enyhül, sőt inkább tovább durvul, az olajárak az egekbe mentek. Ez még nagyobb inflációs sokkot és még erősebb kamatemelési hullámot ígér, ezért a részvénybefektetőknek ma megint igencsak pocsék a kedvük. Ma újabb orosz-ukrán tárgyalási forduló lesz, amire a piacok figyelnek, bár árütő sikert nem igazán remélnek.

A német DAX ma 3,7 százalékkal esik, így már több mint húsz százalékkal van előző csúcsa alatt, amit a medvepiac (tartós eső trend) határának szoktak tekinteni. A francia mutató 3,3, a brit 1,7 százalékkal ment lejjebb. A Távol-Keleten is 2-4 százalékos esést mutattak az indexek, az amerikai határidős mutatók pedig 1,4-1,6 százalékos mínuszban vannak.

Itthon a BUX-index 5,4 százalékkal esik, az OTP 5,5 százalékos mínusznál tart. A Mol 1,4, a Richter 7,6, a Telekom és a 4iG mintegy három százalékkal megy le.

Árfolyamok és grafikonok

Itt a 400 forintos euró

A forint esése a múlt heti jelentősebb (0,75 százalékpontos) MNB-kamatemelés hatására sem állt meg, ma már 399,565 forint volt az euró napi maximuma az Investing.com szerint. (Mások szerint viszont elérte a 400-at, ezzel van tele a sajtó.) Innét visszapattant, most 397, de ez is 2,5 százalékos (tíz forintos) emelkedés péntekhez képest.

A lengyel zloty “csak” 1,8, a cseh korona 0,8 százalékkal esett ma az euróval szemben.

Csökkentették az OTP célárát

A korábbi 23 500 forintos OTP-célárát 19 800 forintra csökkentette a HSBC, továbbra is vételi ajánlás mellett – írja a KBC Equitas.

Ennek alapján az HSBC 3700 forint körüli értékben veheti figyelembe az OTP-nél a háborús konfliktus hatását.

Mitől szárnyal az olaj?

Az olaj ma megint szárnyal, új tíz éves csúcsokra, a Brent 126, a WTI 124 dolláron, ami körülbelül hét százalékos ugrás péntek estéhez képest. Az árra hat, hogy az USA az orosz olajtermékek importjának betiltását tervezi. A hiányzó mennyiséget Venezuelától és Szaúd-Arábiától vásárolnák meg.

A Brent típusú olaj hosszú távú árfolyama (Tradingview.com)
A Brent típusú olaj hosszú távú árfolyama (Tradingview.com)

De legalább olyan fontos lehet, hogy a hétvégén Oroszország jelezte, meg akarja torpedózni a nemzetközi szervezetekben a körvonalazódó, állítólag majdnem kész atomalkut Iránnal. Ez nagyban csökkentheti a jövőbeli olajkínálatot.

2000 dollár az arany

Az arany elérte a 2000, az ezüst a 26 dollárt, másfél-két százalékos drágulás után. Ezek az infláció elleni védelemként és háborús tartalékként is használt eszközök azonban ezzel csak hátul kullognak, szabályos nyersanyagár-robbanás látható ugyanis.

  • Földgáz Nagy-Britanniában: +36 százalék, történelmi csúcs
  • Nikkel: +28 (!) százalék, mintegy 15 éves csúcs (orosz exportcikk)
  • Réz: csak +0,5 százalék, de történelmi csúcson van
  • Palládium: +13,5 százalék (történelmi csúcs, orosz exportcikk)
  • Alumínium, cink, platina: +3 százalék
  • Amerikai búza-kontraktus: +7 százalék, történelmi csúcs (ukrán exportcikk)
  • Amerikai kukorica-határidő: +2,5 százalék

Jól megy majd a bányáknak?

Megindultak a bányavállalatok is, öt százalékkal emelkedik például az Európában forgó “db x-trackers MSCI World Energy UCITS” (XDW0) energiamulti-részvényalap.

A dél-afrikai Impala Platinum viszont tíz százalékkal ugrik, főleg nyilván a palládium miatt. A legtöbb fém a platina-csoportban ugyanis együtt fordul elő a bányákban. (Főként a katalizátorokban használatos palládium, platina és ródium fontos.)

Rézbánya Svédországban (Pixabay.com)
Rézbánya Svédországban (Pixabay.com)

A bányacégeknek a nyersanyagok általános áremelkedése dupla, tripla nyereség lehet, ha a költségeik eközben szinten maradnak. Ha azonban a ráfordításaik nőnek – például az olajár, áramár, bérköltségek emelkedése miatt –, akkor nem feltétlenül lesznek felülteljesítők.

Orosz-ukrán kitettség nyomasztja a bankot

A francia Credit Agricole árfolyama nyolc százalékkal esik, miután közzétette, hogy oroszországi és ukrajnai kitettsége mintegy hétmilliárd dollár.

A csütörtök nagy nap lesz

Csütörtökön egyrészt inflációs adatok érkeznek az USA-ból, ami a jövő heti Fed-ülésen várható emelés mértékére és a kamatpályára enged majd következtetni. Az Európai Központi Bank is ülést tart tizedikén, ahol részletek derülhetnek ki arról, mikor kíván lépni a magas infláció ellen. Christine Lagarde kora délután tart majd beszédet.

Mindkét jegybank terveit romba dönthette az orosz-ukrán háború, és lehet, hogy jelentősen átírják a forgatókönyveket. A héten eurózónás és magyar inflációs szám is érkezik (utóbbit szerdán teszi közzé a KSH - a szerk.).

A bitcoin tartja magát

A hétvégén lefelé tartottak a kriptodevizák, de különböző mértékben. Egy hétre visszatekintve a bitcoin még erősödött is majdnem egy százalékkal, az ether viszont négy százalékkal süllyedt. A BNB vagy az XRP három, a terra 11 százalékkal emelkedett, a solana, az avalanche, a polkadot pár százalékkal esett.

A nagy DeFi-átverés?

Egy Andre Cronje nevű programozó, aki leginkább a Fantom blokkláncról és a Yearn Finance DeFi-oldalról ismert, társával, Anton Nell-el kivonul a projektjeiből. (DeFi: decentralizált, blokklánc-alapú pénzügyek.) Ez kisebbfajta földindulást indított el, mivel Cronje a szakma fenegyerekének számított, mintegy két tucatnyi, általában sikeres DeFi-projektet alkotott az utóbbi években.

Vannak, akik csalással vádolják, vagy legalábbis azzal, hogy több tízezer befektetőt hagyott cserben és okozott nekik kárt a hirtelen kivonulással. Mások szerint ettől még az általa létrehozott projektek mehetnek tovább, és az is lehet, hogy a programozósztár nem végleg megy el.

A fantom, az ether és néhány alulteljesítő DeFi-alkalmazás öt napos árváltozása (Tradingview.com)
A fantom, az ether és néhány alulteljesítő DeFi-alkalmazás öt napos árváltozása (Tradingview.com)

Szabályozói fenyegetések?

Az is felmerült, hogy hatósági, szabályozói fenyegetés hatására jött a hirtelen váltás, és névtelenül (álnéven, más nick mögé bújva) tér majd vissza. Az esetet mindenesetre számos kriptodeviza árfolyama megszenvedte, mint a fantom (FTM), a Fantom-blokkláncon futó pénzügyi alkalmazások vagy a yearn finance (YFI). Pedig ez utóbbinak irányítását például már régen egy professzionális, több tucat fős team végzi.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 20800 20390 21120 +1,32% 0 0 14 854 358 360 HUF 2024-11-14 17:14:30
MOL 2670 2600 2682 +1,68% 0 0 2 201 840 470 HUF 2024-11-14 17:05:27
MTELEKOM 1202 1192 1218 -0,83% 0 0 918 642 638 HUF 2024-11-14 17:05:13
RICHTER 10780 10730 10830 +0,19% 0 0 1 403 751 380 HUF 2024-11-14 17:06:09
OPUS 519 517 525 -0,19% 0 0 110 747 206 HUF 2024-11-14 17:05:08
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
Részvény / Deviza / Áru Valaki állítsa meg a forintot!
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 18:14
Ez sem a magyar fizetőeszköz napja volt.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi csúcson zárt az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 17:59
Szembement a magyar tőzsde a nyugat-európai indexekkel. 
Részvény / Deviza / Áru Elmaradt a várttól a Richter, felrobbant a bitcoin ára
Eidenpenz József | 2024. november 12. 12:33
A Richter gyorsjelentésének néhány sora elmaradt az elemzők becsléseitől, de az idén azért így is szép növekedést mutatott a cég. Az euró/forint ma reggel is volt 411 felett, majd kissé visszasüllyedt. A bitcoin sorra dönti a rekordokat, a 89 ezer dolláros határ is elesett. A teljes kriptovaluta-piac értéke már három billió dollár felett van.
Részvény / Deviza / Áru A forint felköpött és aláállt
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 07:31
Még mindig 410-es szint fölött van az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG