Miközben a háború nem enyhül, sőt inkább tovább durvul, az olajárak az egekbe mentek. Ez még nagyobb inflációs sokkot és még erősebb kamatemelési hullámot ígér, ezért a részvénybefektetőknek ma megint igencsak pocsék a kedvük. Ma újabb orosz-ukrán tárgyalási forduló lesz, amire a piacok figyelnek, bár árütő sikert nem igazán remélnek.
A német DAX ma 3,7 százalékkal esik, így már több mint húsz százalékkal van előző csúcsa alatt, amit a medvepiac (tartós eső trend) határának szoktak tekinteni. A francia mutató 3,3, a brit 1,7 százalékkal ment lejjebb. A Távol-Keleten is 2-4 százalékos esést mutattak az indexek, az amerikai határidős mutatók pedig 1,4-1,6 százalékos mínuszban vannak.
Itthon a BUX-index 5,4 százalékkal esik, az OTP 5,5 százalékos mínusznál tart. A Mol 1,4, a Richter 7,6, a Telekom és a 4iG mintegy három százalékkal megy le.
Itt a 400 forintos euró
A forint esése a múlt heti jelentősebb (0,75 százalékpontos) MNB-kamatemelés hatására sem állt meg, ma már 399,565 forint volt az euró napi maximuma az Investing.com szerint. (Mások szerint viszont elérte a 400-at, ezzel van tele a sajtó.) Innét visszapattant, most 397, de ez is 2,5 százalékos (tíz forintos) emelkedés péntekhez képest.
A lengyel zloty “csak” 1,8, a cseh korona 0,8 százalékkal esett ma az euróval szemben.
Csökkentették az OTP célárát
A korábbi 23 500 forintos OTP-célárát 19 800 forintra csökkentette a HSBC, továbbra is vételi ajánlás mellett – írja a KBC Equitas.
Ennek alapján az HSBC 3700 forint körüli értékben veheti figyelembe az OTP-nél a háborús konfliktus hatását.
Mitől szárnyal az olaj?
Az olaj ma megint szárnyal, új tíz éves csúcsokra, a Brent 126, a WTI 124 dolláron, ami körülbelül hét százalékos ugrás péntek estéhez képest. Az árra hat, hogy az USA az orosz olajtermékek importjának betiltását tervezi. A hiányzó mennyiséget Venezuelától és Szaúd-Arábiától vásárolnák meg.
De legalább olyan fontos lehet, hogy a hétvégén Oroszország jelezte, meg akarja torpedózni a nemzetközi szervezetekben a körvonalazódó, állítólag majdnem kész atomalkut Iránnal. Ez nagyban csökkentheti a jövőbeli olajkínálatot.
2000 dollár az arany
Az arany elérte a 2000, az ezüst a 26 dollárt, másfél-két százalékos drágulás után. Ezek az infláció elleni védelemként és háborús tartalékként is használt eszközök azonban ezzel csak hátul kullognak, szabályos nyersanyagár-robbanás látható ugyanis.
- Földgáz Nagy-Britanniában: +36 százalék, történelmi csúcs
- Nikkel: +28 (!) százalék, mintegy 15 éves csúcs (orosz exportcikk)
- Réz: csak +0,5 százalék, de történelmi csúcson van
- Palládium: +13,5 százalék (történelmi csúcs, orosz exportcikk)
- Alumínium, cink, platina: +3 százalék
- Amerikai búza-kontraktus: +7 százalék, történelmi csúcs (ukrán exportcikk)
- Amerikai kukorica-határidő: +2,5 százalék
Jól megy majd a bányáknak?
Megindultak a bányavállalatok is, öt százalékkal emelkedik például az Európában forgó “db x-trackers MSCI World Energy UCITS” (XDW0) energiamulti-részvényalap.
A dél-afrikai Impala Platinum viszont tíz százalékkal ugrik, főleg nyilván a palládium miatt. A legtöbb fém a platina-csoportban ugyanis együtt fordul elő a bányákban. (Főként a katalizátorokban használatos palládium, platina és ródium fontos.)
A bányacégeknek a nyersanyagok általános áremelkedése dupla, tripla nyereség lehet, ha a költségeik eközben szinten maradnak. Ha azonban a ráfordításaik nőnek – például az olajár, áramár, bérköltségek emelkedése miatt –, akkor nem feltétlenül lesznek felülteljesítők.
Orosz-ukrán kitettség nyomasztja a bankot
A francia Credit Agricole árfolyama nyolc százalékkal esik, miután közzétette, hogy oroszországi és ukrajnai kitettsége mintegy hétmilliárd dollár.
A csütörtök nagy nap lesz
Csütörtökön egyrészt inflációs adatok érkeznek az USA-ból, ami a jövő heti Fed-ülésen várható emelés mértékére és a kamatpályára enged majd következtetni. Az Európai Központi Bank is ülést tart tizedikén, ahol részletek derülhetnek ki arról, mikor kíván lépni a magas infláció ellen. Christine Lagarde kora délután tart majd beszédet.
Mindkét jegybank terveit romba dönthette az orosz-ukrán háború, és lehet, hogy jelentősen átírják a forgatókönyveket. A héten eurózónás és magyar inflációs szám is érkezik (utóbbit szerdán teszi közzé a KSH - a szerk.).
A bitcoin tartja magát
A hétvégén lefelé tartottak a kriptodevizák, de különböző mértékben. Egy hétre visszatekintve a bitcoin még erősödött is majdnem egy százalékkal, az ether viszont négy százalékkal süllyedt. A BNB vagy az XRP három, a terra 11 százalékkal emelkedett, a solana, az avalanche, a polkadot pár százalékkal esett.
A nagy DeFi-átverés?
Egy Andre Cronje nevű programozó, aki leginkább a Fantom blokkláncról és a Yearn Finance DeFi-oldalról ismert, társával, Anton Nell-el kivonul a projektjeiből. (DeFi: decentralizált, blokklánc-alapú pénzügyek.) Ez kisebbfajta földindulást indított el, mivel Cronje a szakma fenegyerekének számított, mintegy két tucatnyi, általában sikeres DeFi-projektet alkotott az utóbbi években.
Vannak, akik csalással vádolják, vagy legalábbis azzal, hogy több tízezer befektetőt hagyott cserben és okozott nekik kárt a hirtelen kivonulással. Mások szerint ettől még az általa létrehozott projektek mehetnek tovább, és az is lehet, hogy a programozósztár nem végleg megy el.
Szabályozói fenyegetések?
Az is felmerült, hogy hatósági, szabályozói fenyegetés hatására jött a hirtelen váltás, és névtelenül (álnéven, más nick mögé bújva) tér majd vissza. Az esetet mindenesetre számos kriptodeviza árfolyama megszenvedte, mint a fantom (FTM), a Fantom-blokkláncon futó pénzügyi alkalmazások vagy a yearn finance (YFI). Pedig ez utóbbinak irányítását például már régen egy professzionális, több tucat fős team végzi.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.