Ma ismét az optimizmus az uralkodó Európában, a német index 1,2, a francia 1,4, a brit pedig 0,5 százalékkal emelkedik. Ebben szerepel lehet annak, hogy az EKB vezető közgazdásza, Philip Lane megerősítette, nagyon valószínűtlen, hogy idén kamatot emeljen a szervezet.
Kedd délben, a cikkünk megjelenése körüli percekben Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke beszél. Majd hazai idő szerint délután 16 órakor kezdődik Jerome Powell Fed-elnök bizottsági meghallgatása az USA-ban. Szerdán fontos amerikai inflációs adat jön, csütörtökön egy másik Fed-vezető beszéde esedékes.
Nagy fordulat következett tegnap
Tegnap nagyon rossz hangulatban indult az amerikai kereskedés, sokáig két százalékos mínuszban is voltak egyes indexek. Azután azonban lassan emelkedtek a mutatók, és a végére lényeges javulás történt. A Nasdaq 100 technológiai index 0,1 százalékos pluszban zárt. (Az S&P 500 ugyanekkora mínuszban.) Ma az amerikai határidős indexek szintén kellemes, fél százalék körüli emelkedést mutatnak.
Itthon a BUX index 0,7 százalékkal megy fel, főleg az OTP 1,5 százalékos emelkedése húzza. A Mol csak 0,5, a Richter és a Telekom 0,4 százalékkal drágul. A 4iG és az Opus kissé süllyednek.
Forintkorrekció jöhet?
A forint erősödése, az euró gyengülése folytatódik, ma rövid időre a 357 forintot is elérte az euró ára. Most 357,10, egy forinttal van a tegnapi szint alatt. Kisebb korrekciót vár viszont az Equilor Befektetési Zrt. az euró (valamint a dollár) árfolyamában:
A 200 napos mozgóátlagot teszteli az euró-forint, amely rendkívül fontos támasz, innen valószínűsíthető egy korrekciós hullám felfelé. Az RSI indikátor a túladott tartományba ért, de még nem adott vételi jelzést. A korrekció elsőként a 362-es szintig viheti vissza az árfolyamot, de előtte 359 alatt is húzódik egy gyengébb ellenállás.
Gyorsabb kamatemelést várnak a nagykutyák
A tegnapi rossz amerikai kezdésben komoly szerepe lehetett a kamatemelési várakozások erősödésének.
Így a Goldman Sachs kutatója, Jan Hatzius már négy Fed-kamatemelésre számít, az eddiginél gyorsabbnak látja a folyamatot. A Federal Reserve valószínűleg legkésőbb júliusban, de talán korábban megkezdi mérlegének szűkítését. Ezt eddig decemberre várták.
Az elmúlt évtizedek legjobb gazdasági növekedését várja erre az évre a JPMorgan Chase vezérigazgatói posztját régóta betöltő Jamie Dimon – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Magabiztossága az amerikai fogyasztók robusztus költési kedvéből fakad, akik 25 százalékkal többet vásárolnak, mint a koronavírus-járvány előtti időszakban. A tőzsdék viszont viharos évet élhetnek át, mivel a Fed az infláció letörésére törekszik. Várakozása szerint több, mint négy kamatemelés jöhet idén.
Azért te csak vedd a részvényt
Ennek ellenére a JPMorgan Chase elemzői részvényvásárlásra buzdítanak a Marketwatch szerint. A befektetőknek érdemes vásárolniuk a tőzsdei esésben, mivel a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvében előkerült „héja meglepetés” után indult eladási hullám “vitathatatlanul túlzó”.
A monetáris politikai szigorítás valószínűleg fokozatos ütemben fog haladni – írták a Marko Kolanovic vezette elemzők. A piacok pedig képesek lesznek kezelni a magasabb hozamokat is.
A Fed decemberi ülésének múlt héten közzétett jegyzőkönyve megrázta a piacokat, mivel azt mutatta, hogy a jegybank az infláció emelkedése miatt gyorsíthatja a kamatemelést. A tíz éves amerikai államkötvények hozama hétfő délután 1,78 százalék körül volt a december végi 1,5 százalék körüli értékekhez képest. Ez kifejezetten rossz a részvénypiacnak, különösen a növekedési részvényeknek.
Jó hír jött a kínai autóiparból
A kínai autópiac felfutást élt át 2021-ben, de az utolsó negyedév szörnyű volt – derül ki egy jelentésből. Három év csökkenés után 2021-ben 2020-hoz képest 4,4 százalékkal 20,15 millió darabra nőttek az eladások a Kínai Autógyártók Szövetsége szerint, a globális chiphiány és a Covid-19 járványok ellenére is.
Több mint kétszeresére, 2,99 millió darabra nőtt az újfajta meghajtású járművek eladása, beleértve az elektromos és a plug-in hibrideket is.
Az utolsó negyedévben viszont 11,4 százalékkal esett vissza a forgalom az előző év azonos időszakához képest.
A Volkswagen a rövidebbet húzta
A német Volkswagen (VW) elsőbbségi részvénye kissé esik ma a pozitív tőzsdei környezetben, mivel a globális chipválság miatt tavaly visszaestek eladásai Kínában, a világ legnagyobb autópiacán – írta az N-Tv.de. A 3,3 millió eladott jármű körülbelül 14 százalékos zsugorodást jelent.
Ám Stephan Wöllenstein, a VW China főnöke szerint a csoport idén ismét érezhetően szeretné növelni eladásait Kínában, a legfontosabb piacán. A menedzser 15 százalék körüli árbevétel-növekedésre számít, amennyiben javul az alkatrészellátás.
A Volkswagenhez tartozó Skoda Auto pedig tavaly 12.6 százalékkal kevesebb autót szállított globálisan, 878 200 járművet – jelentette a Reuters.
Rivian le, Tesla fel
A vártnál kevesebb autót gyártott tavaly a Rivian, ráadásul újabb menedzser távozott a cégtől. A papír öt százalékkal esett tegnap.
Hétfőn a Tesla egyes modelljeinek várható drágulásáról szóltak a hírek, ezen kívül a cég egy Talon Metals nevű céggel nikkelszállításokra kötött szerződést. Az amerikai autógyártó három százalékkal drágult estig.
Mitől esett ekkorát a bitcoin?
Az említett Fed-jegyzőkönyv óta a kriptodevizák a részvényekhez hasonlóan esni kezdtek, szokás szerint jócskán alul is múlva azokat. Ezt a piaci jelentések a következőkkel indokolják:
- A január 5-én közzétett Fed-jegyzőkönyv, amelyből a kamatemelési ciklus gyorsítására lehetett következtetni, világszerte eladási hullámot indított a kockázatos eszközökben.
- A kazahsztáni tüntetéssorozat, az ottani internet lekapcsolása fennakadást okozott a bitcoin-bányászok működésében. (A kínai tiltások miatt korábban sok bányász a közeli Kazahsztánba költözött, az ország így a második legfontosabb “bányászközpont” lett a világon.)
- Az amerikai tőzsdefelügyelet, a Fed múlt héten ismét elhalasztotta egy spot (azonnali piaci) bitcoinvásárlásra készülő bitcoin-ETF (tőzsdén kereskedett alap) elindításáról szóló döntést. (Néhány hónapja pár, határidős ügyleteken keresztül befektető konstrukciót már engedélyeztek.)
- Adózási okokból sok amerikai most adja el kriptodevizáját.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.