Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!
Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság – 2025. február 26. Budapest
Ma is esnek az európai tőzsdék, de ezzel a tegnapi hatalmas emelkedésnek csak egy részét adták vissza. Tegnap mintha megelőlegezték volna a háború végét, de hiába. A BUX felülteljesítése főleg az OTP-nek köszönhető, a Molt nyomasztja az üzemanyagár-befagyasztás. A forint átmeneti erősödés után megint lefelé indult.
Ma a tegnapi hatalmas emelkedés egy részét visszaadják az európai tőzsdeindexek, a német és francia mutató 1,5, a brit 0,8 százalékkal esik. Ritkán látni olyan tűzijátékot a tőzsdéken, mint tegnap Európában, Párizsban, Frankfurtban és Bécsben, ahol hét-nyolc százalékos emelkedés volt. Az USA tőzsdemutatói is szép, 2,0-3,6 százalékos emelkedést értek el.
A csütörtöki nap folyamán azonban még bármi történhet. Nem elég, hogy folytatódnak a tárgyalások a háborúzó felek között, az USA-ból is fontos inflációs adat érkezik. Kontinensünkön pedig az EKB újabb elképzeléseit ismerhetjük meg a várható monetáris politikáról. Ami hatalmas dilemma, hiszen az ajtón kopogtató gazdasági problémák laza, a csúnya inflációs folyamatok viszont szigorú politikát igényelnének.
Itthon a BUX index pluszból 0,1 százalékos mínuszba ment át eddig, de ez is felülteljesítés a többi európai mutatóhoz képest. Az OTP 0,9, a Richter 1,2 százalékkal emelkedik, a Mol viszont 2,4 százalékkal esik. A Molra az is hathatott, hogy Hernádi Zsolt vezérigazgató az ATV-ben az üzemanyag-ellátás mellett a cég várható veszteségeit is említette (az üzemanyagár-plafon miatt).
A forint tegnap szépen erősödött, ma délelőtt is 377-379 között volt a jegyzés, de most ismét 380 felett találjuk.
A vártnál kicsit kisebb a mai kamatemelés
Az MNB a mai egyhetes betéti tenderen 5,35-ről 5,85 százalékra emelte a kamatot. Az emelésre mindenki számított (kedden ezt készítették elő a kamatfolyosó szélesítésével), de a mérték kicsit elmaradt a várakozásoktól. Brókercégek elemzői hat százalékos kamatot vártak. A múlt héten egyébként 75 bázispont (0,75 százalékpont) volt az emelés.
A forintot segíthette az is, hogy egy százalékkal gyengült szerdán a dollár, ami pedig a háború óta már sokat erősödött. Az erősödő euró sokszor erősödő forintot is jelent. Egyébként a tegnap késő esti állapothoz képest ma a forint is és a lengyel zloty is mintegy 0,7 százalékkal gyengült az euróhoz képest.
Az euró/forint és az euró/zloty a háború előestéje (február 23-a este) óta. Forrás: Tradingview.com.
Rángatják az olajat
A tegnapi amerikai olajkészlet-adat a várnál nagyobb csökkenést mutatott, ami máskor talán emelné az olaj árát. Tegnap este azonban mintegy 12 százalékkal zuhant a Brent, ma pedig “csak” négy százalékos pluszban van, 115,60 dollár. A napokban volt 130 feletti is.
Az olajár visszasüllyedésének egyik oka, hogy felmerült, az OPEC-kartell ismét összeül, és mégis növeli kitermelését. Ettől eddig a háború ellenére is elzárkóztak. De az is szerepet játszhatott, hogy az EU, most legalábbis úgy tűnik, egyelőre nem fogja orosz energiaimportját korlátozni.
Hullámvasúton a bányászok
A tegnapi olajár-esés miatt estek az olajtársaságok is. Drágult viszont az uránbányák árfolyama, talán azért, mert az orosz energiahordozóktól való tervezett függetlenedéshez az atomerőművekre is nagy szükség lehet. Nagyon jól szerepelnek a megújulóenergia-cégek részvényei is.
Közel a megegyezés a háborúban?
Az orosz-ukrán tárgyalásokon a két fél álláspontjának közeledésével magyarázza az Erste Befektetési Zrt. a tőzsdék tegnapi szárnyalását.
Azt gondoljuk, hogy a két fél közti egyezség lehet a megoldás. Már nem téma az, hogy ki vezeti Ukrajnát, és a NATO-tagság kérdésében is közeledtek az álláspontok. A nagy kérdés a Krím és a Donbász. Mindenesetre örül, örült a piac, s előre beárazta, hogy fejlődést érnek el a tárgyalásokon.
Frissítés: Közben vége lett a tárgyalásoknak, amelyek eredmény nélkül zárultak, lásd:
A tárgyalások eredménytelensége miatt a tőzsdék esése fokozódott, a DAX 2,6, a BUX 2,0 százalékkal esik kora délután.
Erős éven van túl a Nyomda
Jól teljesített tavaly az ANY Biztonsági Nyomda a KBC Equitas szerint, a gyengébb 2020-at követően rekorderedményeket ért el.
A fontosabb sorokon felülmúlták az előző éves eredményeket, valamint ennek köszönhetően újabb osztalékemelést jelentettek be. Felülteljesítő idén a részvény a piacon, az ukrán-orosz konfliktus sem jelent közvetlen hatást a társaságra nézve.
Euró és forint bankegyek. Forrás: EJ
Drága kenyér és stagfláció jöhet
Jelentősen fékezi az európai gazdaságot a nyersanyagok háború miatt felgyorsult drágulása, ami tovább mélyíti az inflációs kockázatokat és a globális stagfláció esélyét hordozza az Equilor Befektetési Zrt. elemzése szerint.
Oroszország és Ukrajna adja a globális búzaexport 29 százalékát, egy véka búza határidős árfolyama néhány nap alatt 8 dollárról 13 dollárra emelkedett, ilyen ütemre 14 éve nem volt példa. A Budapesti Értéktőzsdén pedig a szeptemberi búza 91 250 forintról 104 250 forintra ment fel tonnánként.
Nagy tőzsdecápák veszik a bitcoint?
Egyes mainstream hedge fund-ok (fedezeti alapok) dollármilliárdokat öntenek a kriptodeviza-szektorba a The Wall Street Journal szerint. Olyan veterán kereskedők, mint Alan Howard, a Brevan Howard Asset Management LLP társalapítója és Paul Tudor Jones, a Tudor Investment Corp-ot irányító milliárdos.
Bitcoin-cápa. Forrás: Pixabay.com, Canva.com
A Brevan Howard januárban indított új kriptovaluta-alapot (BH Digital), amely megkezdi a külső befektetők fogadását és több mint 250 millió dollárt kezel. A Hudson Bay Capital Management is aktív ezen a piacon – írják.
Elnöki rendelet a kriptókról
Joe Biden amerikai elnök kiadta régen várt rendeletét a kriptodevizákról. Ez azonban nem a piacot érintő konkrét intézkedéseket tartalmaz, hanem arról szól, hogy a különböző állami szervezeteknek és hivataloknak jelentést kell készíteniük a szektorral kapcsolatban, 3-6 hónapon belül.
Kiszivárgott egy pénzügyminiszteri nyilatkozat is, amely a kriptodevizákkal kapcsolatban pozitív hozzáállásra engedett következtetni. Részben ez okozhatta a szerdai drágulást a piacon, részben a részvénypiaci fordulat. Mindez azonban csütörtökre már szerte is foszlott, a bitcoin és az ether ismét esik 6-7 százalékkal.
Sokan félnek a kriptodevizák szabályozásától, attól tartanak, hogy ez korlátozza a piacot, az innovációkat és így letöri az árakat. Mások szerint azonban hosszú távon a szektor “fehéredése”, a sokszor vadnyugati állapotok, a visszaélések megszüntetése mindenkinek érdeke.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 38,62 pontos, 0,04 százalékos emelkedéssel 88 019,38 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
A tőzsdéken viszonylag jó a hangulat, a BUX-ot azonban elsősorban a Mol húzza vissza, amelynek jelentése némi csalódást okozott. A forint hirtelen begyengült, talán a dollár miatt, jövő héten pedig az MNB befolyásolhatja. A gazdasági helyzet elkezdte rányomni a bélyegét a magyar tőzsdei cégek eredményére. Az EKB digitális eurón és Európa-szerte egységes tőkepiacon dolgozik.
Bizonytalanság övezi az inflációs kilátásokat az Egyesült Államokban, emiatt óvatosság az úr a részvénypiacokon. Trump lépései pedig fokozzák a kiszámíthatatlanságot, ez pedig jól látszik az arany mentelésén.