6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ma is esnek az európai tőzsdék, de ezzel a tegnapi hatalmas emelkedésnek csak egy részét adták vissza. Tegnap mintha megelőlegezték volna a háború végét, de hiába. A BUX felülteljesítése főleg az OTP-nek köszönhető, a Molt nyomasztja az üzemanyagár-befagyasztás. A forint átmeneti erősödés után megint lefelé indult.

Ma a tegnapi hatalmas emelkedés egy részét visszaadják az európai tőzsdeindexek, a német és francia mutató 1,5, a brit 0,8 százalékkal esik. Ritkán látni olyan tűzijátékot a tőzsdéken, mint tegnap Európában, Párizsban, Frankfurtban és Bécsben, ahol hét-nyolc százalékos emelkedés volt. Az USA tőzsdemutatói is szép, 2,0-3,6 százalékos emelkedést értek el.

A csütörtöki nap folyamán azonban még bármi történhet. Nem elég, hogy folytatódnak a tárgyalások a háborúzó felek között, az USA-ból is fontos inflációs adat érkezik. Kontinensünkön pedig az EKB újabb elképzeléseit ismerhetjük meg a várható monetáris politikáról. Ami hatalmas dilemma, hiszen az ajtón kopogtató gazdasági problémák laza, a csúnya inflációs folyamatok viszont szigorú politikát igényelnének.

Itthon a BUX index pluszból 0,1 százalékos mínuszba ment át eddig, de ez is felülteljesítés a többi európai mutatóhoz képest. Az OTP 0,9, a Richter 1,2 százalékkal emelkedik, a Mol viszont 2,4 százalékkal esik. A Molra az is hathatott, hogy Hernádi Zsolt vezérigazgató az ATV-ben az üzemanyag-ellátás mellett a cég várható veszteségeit is említette (az üzemanyagár-plafon miatt).

Árfolyam

A forint tegnap szépen erősödött, ma délelőtt is 377-379 között volt a jegyzés, de most ismét 380 felett találjuk.

A vártnál kicsit kisebb a mai kamatemelés

Az MNB a mai egyhetes betéti tenderen 5,35-ről 5,85 százalékra emelte a kamatot. Az emelésre mindenki számított (kedden ezt készítették elő a kamatfolyosó szélesítésével), de a mérték kicsit elmaradt a várakozásoktól. Brókercégek elemzői hat százalékos kamatot vártak. A múlt héten egyébként 75 bázispont (0,75 százalékpont) volt az emelés.

A forintot segíthette az is, hogy egy százalékkal gyengült szerdán a dollár, ami pedig a háború óta már sokat erősödött. Az erősödő euró sokszor erősödő forintot is jelent. Egyébként a tegnap késő esti állapothoz képest ma a forint is és a lengyel zloty is mintegy 0,7 százalékkal gyengült az euróhoz képest.

Az euró/forint és az euró/zloty a háború előestéje (február 23-a este) óta. Forrás: Tradingview.com.
Az euró/forint és az euró/zloty a háború előestéje (február 23-a este) óta. Forrás: Tradingview.com.

Rángatják az olajat

A tegnapi amerikai olajkészlet-adat a várnál nagyobb csökkenést mutatott, ami máskor talán emelné az olaj árát. Tegnap este azonban mintegy 12 százalékkal zuhant a Brent, ma pedig “csak” négy százalékos pluszban van, 115,60 dollár. A napokban volt 130 feletti is.

Az olajár visszasüllyedésének egyik oka, hogy felmerült, az OPEC-kartell ismét összeül, és mégis növeli kitermelését. Ettől eddig a háború ellenére is elzárkóztak. De az is szerepet játszhatott, hogy az EU, most legalábbis úgy tűnik, egyelőre nem fogja orosz energiaimportját korlátozni.

Hullámvasúton a bányászok

A tegnapi olajár-esés miatt estek az olajtársaságok is. Drágult viszont az uránbányák árfolyama, talán azért, mert az orosz energiahordozóktól való tervezett függetlenedéshez az atomerőművekre is nagy szükség lehet. Nagyon jól szerepelnek a megújulóenergia-cégek részvényei is.

Közel a megegyezés a háborúban?

Az orosz-ukrán tárgyalásokon a két fél álláspontjának közeledésével magyarázza az Erste Befektetési Zrt. a tőzsdék tegnapi szárnyalását.

Azt gondoljuk, hogy a két fél közti egyezség lehet a megoldás. Már nem téma az, hogy ki vezeti Ukrajnát, és a NATO-tagság kérdésében is közeledtek az álláspontok. A nagy kérdés a Krím és a Donbász. Mindenesetre örül, örült a piac, s előre beárazta, hogy fejlődést érnek el a tárgyalásokon.

Frissítés: Közben vége lett a tárgyalásoknak, amelyek eredmény nélkül zárultak, lásd:

A tárgyalások eredménytelensége miatt a tőzsdék esése fokozódott, a DAX 2,6, a BUX 2,0 százalékkal esik kora délután.

Erős éven van túl a Nyomda

Jól teljesített tavaly az ANY Biztonsági Nyomda a KBC Equitas szerint, a gyengébb 2020-at követően rekorderedményeket ért el.

A fontosabb sorokon felülmúlták az előző éves eredményeket, valamint ennek köszönhetően újabb osztalékemelést jelentettek be. Felülteljesítő idén a részvény a piacon, az ukrán-orosz konfliktus sem jelent közvetlen hatást a társaságra nézve.

Euró és forint bankegyek. Forrás: EJ
Euró és forint bankegyek. Forrás: EJ

Drága kenyér és stagfláció jöhet

Jelentősen fékezi az európai gazdaságot a nyersanyagok háború miatt felgyorsult drágulása, ami tovább mélyíti az inflációs kockázatokat és a globális stagfláció esélyét hordozza az Equilor Befektetési Zrt. elemzése szerint.

Oroszország és Ukrajna adja a globális búzaexport 29 százalékát, egy véka búza határidős árfolyama néhány nap alatt 8 dollárról 13 dollárra emelkedett, ilyen ütemre 14 éve nem volt példa. A Budapesti Értéktőzsdén pedig a szeptemberi búza 91 250 forintról 104 250 forintra ment fel tonnánként.

Nagy tőzsdecápák veszik a bitcoint?

Egyes mainstream hedge fund-ok (fedezeti alapok) dollármilliárdokat öntenek a kriptodeviza-szektorba a The Wall Street Journal szerint. Olyan veterán kereskedők, mint Alan Howard, a Brevan Howard Asset Management LLP társalapítója és Paul Tudor Jones, a Tudor Investment Corp-ot irányító milliárdos.

 Bitcoin-cápa. Forrás: Pixabay.com, Canva.com
Bitcoin-cápa. Forrás: Pixabay.com, Canva.com

A Brevan Howard januárban indított új kriptovaluta-alapot (BH Digital), amely megkezdi a külső befektetők fogadását és több mint 250 millió dollárt kezel. A Hudson Bay Capital Management is aktív ezen a piacon – írják.

Elnöki rendelet a kriptókról

Joe Biden amerikai elnök kiadta régen várt rendeletét a kriptodevizákról. Ez azonban nem a piacot érintő konkrét intézkedéseket tartalmaz, hanem arról szól, hogy a különböző állami szervezeteknek és hivataloknak jelentést kell készíteniük a szektorral kapcsolatban, 3-6 hónapon belül.

Kiszivárgott egy pénzügyminiszteri nyilatkozat is, amely a kriptodevizákkal kapcsolatban pozitív hozzáállásra engedett következtetni. Részben ez okozhatta a szerdai drágulást a piacon, részben a részvénypiaci fordulat. Mindez azonban csütörtökre már szerte is foszlott, a bitcoin és az ether ismét esik 6-7 százalékkal.

Sokan félnek a kriptodevizák szabályozásától, attól tartanak, hogy ez korlátozza a piacot, az innovációkat és így letöri az árakat. Mások szerint azonban hosszú távon a szektor “fehéredése”, a sokszor vadnyugati állapotok, a visszaélések megszüntetése mindenkinek érdeke.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27140 27060 27360 +0,04% 27090 27140 3 160 607 880 HUF 2025-05-13 14:19:09
MOL 3048 3014 3050 +0,26% 3040 3048 984 445 108 HUF 2025-05-13 14:13:58
MTELEKOM 1636 1626 1658 -0,85% 1634 1636 172 734 748 HUF 2025-05-13 14:19:02
RICHTER 10580 10550 10710 -0,19% 10590 10610 769 836 400 HUF 2025-05-13 14:17:50
OPUS 556 553 562 -0,18% 556 561 22 411 677 HUF 2025-05-13 13:45:52
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csodát tesz a forinttal a tűzszünet?
Kovács-Angel Marianna | 2025. május 13. 12:50
Kedden megtorpant az ázsiai részvénypiaci emelkedés, a dollár gyengült, miközben a befektetők újra a Trump-féle vámintézkedések világgazdasági hatásait mérlegelik. Az amerikai-kínai vámháború ideiglenes szünete sem tudta tartósan megnyugtatni a piacokat. A forint viszont enyhén erősödött – természetesen még mindig jócskán a lélektani, 400-as szint felett. 
Részvény / Deviza / Áru Nagy bejelentést tett a Richter, nyomulnak az amerikai piacon
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 08:10
Jelentős részesedést szereztek a Granata Bio-ban.
Részvény / Deviza / Áru Hihetetlen, hogy még mindig mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 07:09
Alig változott kedd reggelre a forint árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Kutya egy napja volt a forintnak
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 18:41
Nem indult jól a hét.
Részvény / Deviza / Áru Nem kapott örömhírt a Richter
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 18:08
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 329,72 pontos, 0,35 százalékos csökkenéssel, 93 731,95 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Aligha a földgázért kapunk vámcsökkentést, Trump kriptókkal korrumpáltatja magát?
Eidenpenz József | 2025. május 12. 12:43
A tőzsdéket jó kedvre derítette az amerikai-kínai vámmegállapodás, a dollár nagyot erősödött, az arany viszont jókorát esett a hír nyomán. Vajon milyen megállapodás születik majd az EU-val? Kedden jelent a Richter. Korrupcióra használhatja Trump a saját gyártású kriptóit.
Részvény / Deviza / Áru Kilőtt a dollár az amerikai-kínai megállapodás hírére
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 12:04
Az Egyesült Államok és Kína ideiglenes vámcsökkentésről egyezett meg.
Részvény / Deviza / Áru Itt a CATL nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 08:32
Rekordméretű IPO-ra készülnek.
Részvény / Deviza / Áru Ettől kipattan a szeme: ennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 07:23
Vegyesen alakult a foprint árfolyama. 
Részvény / Deviza / Áru Megint dőltek a rekordok Budapesten, de a Magyar Telekomnál nem örülhettek
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:29
Így alakult a heti tőzsdei körkép.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG