A Gazdasági Rádió Reggeli Monitor c. műsorának ismét a Privatbankar.hu munkatársa, Fellegi Tamás volt a vendége. Szóba került a DAX, a görögök, valamint néhány amerikai részvény, miután a zajló negyedéves jelentési szezonban voltak olyan érdekességek, melyek az adott cégen is túlmutatnak.
Amerikai érdekességek
Ezek közül az egyik a Tesla, amely az elektromos autókkal egyelőre nem tudta elárasztani a világot (mindössze 10 ezret ad el egy évben), ellenben most ráhajtott az akkumulátorok gyártására. Elon Musk víziója nem kevesebb, mint nemcsak hogy az elektromos autókat látná el akkumulátorokkal, hanem a háztartásokat, cégeket is, így pl. lehetővé válna a napenergiából nyert áram háztartásonkénti tárolása és igény szerinti felhasználása.
Ráadásul ha az iparág továbbfejlődne olyan mértékben, hogy az erőművek által termelt áram is tárolható lenne, akkor döntővé válhatna a megújuló energia az áramtermelésben. és persze ebben az esetben már az elektromos autók is átvennék az uralmat a belsőégésűek fölött.
A Facebook tarolja le a közösségi média piacát: 1,4 milliárd felhasználójával az emberiség színe-javának játékszere lett. A Twitter és a LinkedIn ezzel szemben csak egy sokkal szűkebb réteget vonz, és ebben már nem is várható nagy változás, így eddig túlértékelt részvényeik most óhatatlanul esésbe kezdtek.
A telefonok piacán egyelőre az Apple a megkerülhetetlen első helyezett, közkedvelt iPhone-jait kellően drágán tudja értékesíteni, elképesztő mennyiségben. Ráadásul most már fél Ázsia is beállt a vevők közé, így nem csoda, hogy a cég a világ legnagyobb pénzgyára lett.
Az Amazon.com pedig a felhőalapú szolgáltatásokkal tud előremenekülni (miután a kereskedelemből képtelen profitot termelni évek óta), és miután hatalmas meglévő kapacitásaival minimális beruházással tud üzemelni, az árversenyben könnyedén részt tud venni anélkül, hogy ez érdemben csökkentené a tevékenység profitját.
Elszigetelt görögök
A görögök a Sziriza kormány minden remény ellenére egyedül maradtak a válságban, a többi korábban kimentett eurózóna tag nem lázad, ők már rájöttek, hogy sokkal jobban járnak a takarékossági programok következetes véghezvitelével, mint a lázongással, vagy az eurózóna elhagyásával. Erre egyébként közben a görög nép is rájött, és már azt szeretnék, ha vezetőik végre elfogadnák a feltételeket és megállapodnának a hitelezőkkel. Ennek esélye most nőhet, miután a partnerek számára szalonképtelen pénzügyminiszter visszavonul a tárgyalóküldöttségből.
Megrekedt a DAX szárnyalása
A német tőzsdeindex gyönyörű év eleji ralin van túl, most erős korrekció indult. Két ok lehet, ami miatt véget érhet a német index erős trendje. Az egyik, hogy a dollárerősödéssel egyidejű volt a szárnyalás, ezért lehet, hogy az csak egyszeri erős amerikai tőkebeáramlás volt.
DAX Friss árfolyamok >> |
A másik az, hogy nem minden szektor vesz részt az emelkedésben (mondhatni sánta a bika). A bankok gyengélkednek, és most az egészségügyi szektor is megbotlott, miután világszerte visszaesés van ezekben a részvényekben a lezajlott óriási hossz után. Így csak a német ipar zászlóshajóira: mindenekelőtt az autógyárakra és a vegyiparra lehet számítani. Kérdés, ezek magukban elég erősek-e ahhoz, hogy tovább vigyék a német ralit.
A teljes beszélgetést a Gazdasági Rádió honlapján hallgathatja meg >>>