Az európai tőzsdeindexek többsége fél-egy százalék közötti mínuszban van, bár Londonban pár ezrelék javulás látható. Az amerikai technológiai részvények Nasdaq indexének határidős értéke 0,3 százalékkal esik, ami jelzi, hogy a tengerentúli tech-szektor továbbra is szenvedhet a rossz gyorsjelentések nyomán. Az S&P 500 és a Dow Jones ipari átlag futures értékei ugyanakkor már nullán állnak.
A BUX index fél százalékkal erősödik, a tegnap még eső Richter 0,8 százalékos emelkedése a legnagyobb a főbb papírok közül. Az OTP és a Telekom 0,2, a Mol 0,4 százalékkal megy fel. A nyertesek között a Zwack is megjelent 1,8 százalékos drágulással.
A gáz, olaj, forint frontja
A forint ma alig változik, az euró 408,50 körül van, nagyjából a tegnap esti szinten. A keddi kamatdöntő napon még gyengült a fizetőeszközünk, de szerdán már erőre kapott. Az európai gázár kis mértékben, 1-2 százalékkal emelkedett ma. A kifutó novemberi határidő 103-104, a decemberi 134-135 euró a Barchart szerint.
Jön az EKB-kamatbunkó
Ülésezik ma az EKB, délután jön a döntés, a német sajtó egyenesen azt írja, hogy lesújt majd a “kamatbunkó”. Az eurózónát magas infláció sújtja, miközben a gazdaság gyengül. Az EKB tehát nehéz helyzetben van, mert az inflációt kamatemeléssel kell visszaszorítani, az viszont rontja a gazdaság kilátásait. Egy német felmérés szerint a fogyasztók csaknem 60 százaléka már csökkentette fogyasztását.
A piacon biztosra veszik, hogy ma 0,75 százalékponttal kettő százalékra emelik az irányadó kamatot. Szeptemberben 9,9 százalékkal emelkedett az általános árszínvonal, ami a legmagasabb érték az euró létrehozása óta. Az inflációs nyomás pedig egyelőre nem látszik enyhülni.
Fennáll annak a veszélye is, hogy az eurózónában a magas inflációra vonatkozó várakozások tartósak lesznek. Ez egy bér-ár spirált indíthat el. (Amikor a dolgozók magasabb béreket harcolnak ki maguknak, amire a vállalatok áremelésekkel reagálnak, és ez tovább növeli a bérköveteléseket. A kör bezárul.)
Putyin tiltása érinti az OTP-t is
Vlagyimir Putyin aláírta azt a rendeletet, amely az év végéig megtiltja 45 külföldi bank részvényeinek kereskedését Oroszországban. Az OTP oroszországi egysége is ezek között van – írja az Erste Befektetési Zrt.
Bár a hír negatív, az OTP részvényeire nem lehet hatással, hiszen az OTP már hónapok óta szeretné eladni ezt az egységet, de komoly érdeklődés nincs.
Ezért az OTP a részvények eladása helyett az üzletet működteti. A leányvállalat az OTP korábbi bejelentései szerint most is nyereséges.
Csalódást okoztak a gyorsjelentések, zuhan a Facebook
Tegnap az amerikai technológiai szektorból ismét kedvezőtlen gyorsjelentések érkeztek, főleg a Meta Platforms (a Facebook) okozott csalódást. A Facebook szenved a gazdasági lassulás nyomán a hirdetési piac zsugorodásától, és a Metaverzum-projekt is tovább viszi a pénzt. A Meta már a jelentés előtt is 5,6 százalékkal esett, utána, a tőzsdén kívüli kereskedésben pedig 20 százalékkal szakad az árfolyam
Előzőleg a Google-anyavállalat, az Alphabet és a Snap jelentése is rossz fogadtatásra talált. Ma az Amazon és az Apple lesz soron, ezen kívül más ágazatokból is záporoznak majd a jelentések. Egyes energiacégek már jelentettek, ott jobban megy az üzlet az energiaválság közepette (Hess Corporation, ConocoPhillips, Halliburton).
Európában a Lufthansa egész jó és a Credit Suisse nem valami kedvező jelentésére figyeltek.
Miért száguldott az ether?
Annak ellenére, hogy az amerikai technológiai részvények piacán szerda este nagyobb esés bontakozott ki, a kriptovaluták tartották magukat. A bitcoin ma két százalékkal megy fel (20 720 dollárra), az ether hárommal (1560 dollár). Egy hét alatt a bitcoin 8,4, az ether 21,2 százalékot ment.
Az ether felülteljesítésére számos magyarázat létezik.
- Az egyik, hogy október 5-től a forgalomban levő érmék mennyisége csökkenő pályára állt, 12 ezer darabbal mérséklődött a kínálat. A bányászok korábbi állandó eladási kényszere megszűnt. (Az ether “deflációssá vált” a szeptemberi “Merge” nyomán.)
- Egy másik, hogy az ether árának fokozatos emelkedése miatt hirtelen nagyobb mennyiségű, 400 millió dollárnyi ether-shortot likvidáltak, ami vételi nyomást okozott.
- Egy harmadik elmélet szerint a szeptemberi Ethereum Merge reform hatása csak lassan, fokozatosan épül majd be az árfolyamokba.
Már forognak az új Masterplast-részvények
Október 27-től lehet kereskedni a Masterplast új részvényeivel – közölte a forgalmazó OTP Bank. A nyilvános részvényjegyzés és aukciós értékesítés 2022. október 14-én zárult. A befektetők 4100 forintos áron jutottak az újonnan kibocsátott részvényekhez. A részvény ma 4040, kissé emelkedik.
A 9,22 milliárd forint összegű tőkebevonást a Masterplast növekedési és jövőépítési stratégiájában szereplő következő jelentős lépésre fordítja: az ásványgyapot hőszigetelő anyagok gyártásának elindítására.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.