5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Izrael elleni támadással újra megjelent, illetve megugrott a “geopolitikai kockázati prémium” vagy háborús prémium az olaj árában – ez gyakori konklúzió az olajpiacot elemző új cikkeknél. A helyzet kulcsa Irán, amelynek szankcionálása jelentős olajkínálatot tüntetne el a piacról. De lehet, hogy háború nélkül is olajhiány fenyeget? Ennek súlyos következményei lennének.

Hétfőn, az Izrael elleni Hamász-támadás utáni első kereskedési napon erősen megugrott az olaj ára a nemzetközi árutőzsdéken, öt százalékos pluszban is járt. Az Európában jegyzett, hollandiai szállítású földgáz pedig 14 százalékkal ugrott meg. Visszatértek vajon a régi nem szép idők, amikor elsősorban a közel-keleti politikai helyzet mozgatta az energiahordozók árfolyamát? Merre tovább, olaj?

Az olajpiac reakciója egyelőre a politikai kockázatok emelkedésének köszönhető, nem pedig annak, hogy valódi hatással lett volna a – valódi háborúnak ígérkező – konfliktus az olajkínálatra – írta az Oilprice.com szaklap. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a múlt héten jelentősen csökkent az olaj ára a magas infláció – magas kamat – alacsony gazdasági növekedés – mérsékelt kereslet logika mentén.

Való igaz, nem is olyan régen, kevesebb mint két hete is a száz, sőt a 120 dolláros olajárat emlegette a pénzügyi sajtó, úgy, mint aminek bekövetkezése elkerülhetetlen. A Brent típus ára akkor jellemzően 94-95 dollár volt, ahonnét azonban múlt héten nagyot zuhant. Most pedig 84,50-ről csak 88,50-ig pattant fel.

A Brent típusú olaj egy hónapja. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A Brent típusú olaj egy hónapja. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Az olajár kulcsa Iránban van?

A befektetők árgus szemekkel figyelik, hogy Izrael ujjal fog-e mutogatni Iránra a Hamász-támadásért, és mik lehetnek az esetleges válaszlépések – idéznek egy olajipari stratégát. Irán az elmúlt hónapokban növelte olajtermelését és exportját, mivel az Egyesült Államok nem érvényesítette olyan szigorúan a szankciókat, mint korábban. De ha a reflektorfény felé fordul, fennáll a lehetősége, hogy szigorúbb szankciókat vezetnek be, ezzel pedig csökken az olajkínálat a világpiacon.

Árfolyamok és grafikonok

Elemzők szorosan figyelik, hogy Izrael nyilvánosan vádolja-e Iránt a támadásokban való közvetlen vagy közvetett részvételért, és hogy a konfliktus Izraelből és a Gázai övezetből átterjed-e a szélesebb közel-keleti térségre.

Mikor éppen minden olyan jól alakult

A “háborús prémium” tért vissza hétfőn az olajárakba a Hamász Izrael elleni támadása után egy másik elemző cikk szerint is. Pedig pénteken a The Wall Street Journal még arról számolt be, hogy Szaúd-Arábia, a világ legnagyobb nyersolaj-exportőre hajlandó lehet a jövő év elején növelni olajkitermelését. ha az olajárak túl magasak lesznek, hogy elnyerje az amerikai kongresszus jóindulatát.

A Brent típusú olaj az idén. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A Brent típusú olaj az idén. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Egy ilyen esetleges megállapodás azt is eredményezte volna, hogy Szaúd-Arábia elismeri Izraelt az Egyesült Államokkal kötött védelmi megállapodásért cserébe. A nagy olajtermelő Egyesült Arab Emírségek (EAE) is megkezdte a kapcsolatok normalizálását Izraellel. Az amerikai kormányzat állítólag szintén a szaúdi-izraeli kapcsolatok normalizálásán dolgozott. A Hamász-támadás azonban megzavarta a térségben uralkodó viszonylagos nyugalmat, amit az elemzők a  régióban tapasztalható feszültségek enyhülésének véltek.

A 110 dolláros olaj lesz a vízválasztó?

Egyelőre semmi jele annak, hogy Irán és a Hezbollah csatlakozna a konfliktushoz. Amíg ez így van, addig annak globális hatása korlátozott maradhat – mondta a CNBC-nek Zvi Eckstein, a Bank of Israel volt kormányzóhelyettese, közgazdászprofesszor. Az Iránból származó olajkínálat az elmúlt hónapokban az amerikai szankciók gyengébb érvényesítése miatt növekedett, de most az elemzők szerint ismét zsugorodhat.

A Brent típusú olaj öt éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A Brent típusú olaj öt éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Ha a szankciók végrehajtása szigorodik, az legalább napi 500 ezer hordó olajkínálat kieséséhez vezethet. Így a Hamász támadása végül mégis hatással lehet az olajkínálatra és az árakra – mondta Pierre Andurand hedge fund menedzser.

A piac végül nagyobb szaúdi kínálatért könyöröghet, ami szerintem nem fog 110 dollár alatti Brent mellett megtörténni tette hozzá.

Annak a valószínűsége sem nulla, hogy közvetlen konfliktus alakul ki Iránnal.

Olajhiány fenyeget?

Nemrég a 100, 120 dolláros olajárral riogató elemzők fő érvei között szerepelt, hogy a kínálat korlátos, a kereslet pedig könnyen tovább nőhet. (Ezt prognosztizálta a napokban az OPEC is.) Lehet, hogy ezek az érvek háború nélkül is megállták a helyüket, függetlenül a múlt heti átmeneti áreséstől? Az Investing.com szerint például

  • a világ naponta több mint 103 millió hordó olajat fogyaszt és csak mintegy 100,9 millió hordót termel
  • a Biden-kormányzat visszaél az USA stratégiai kőolajkészletével, amely egyes mérések szerint nagyjából 17 napra elegendő, szemben a hosszú távú átlag 33 nappal.

Betenne a gazdaságunknak

Elemzők évek óta hangoztatják, hogy az olajiparban nem történik elég beruházás, ezért a meglevő lelőhelyek kimerülésével olajhiány lép majd fel. Ráadásul az amerikai termelés háttérbe szorulásával egyre inkább az OPEC+ szervezet határozza meg a piacot, akárcsak a hetvenes években. Ott pedig a tagok – mint Szaúd-Arábia és Oroszország – legelemibb érdeke a magas olajár.

Lehet, hogy a konfliktus gyors rendeződése – ami nem túl valószínű – sem akadályozná meg, hogy az olaj masszívan emelkedő pályára kerüljön? Ez messzemenő következményekkel járna az egész világgazdaságra. Aláásná a jegybankok inflációellenes törekvéseit, visszavetné a növekedést, a vállalati nyereségeket. A magas kamatok és a vállalati nyereségek csökkenése miatt pedig csődhullám is kialakulhat, pénzügyi válságba is torkollhat a folyamat.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17710 17400 17795 +2,79% 0 0 10 989 203 785 HUF 2024-04-26 17:13:31
MOL 3004 2992 3028 +0,20% 0 0 1 533 831 664 HUF 2024-04-26 17:05:18
MTELEKOM 898 897 907 -0,44% 0 0 411 836 570 HUF 2024-04-26 17:05:04
RICHTER 9200 9070 9245 +1,38% 0 0 1 705 691 035 HUF 2024-04-26 17:07:36
OPUS 391 384 398 +1,03% 0 0 124 789 584 HUF 2024-04-26 17:05:22
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már hajnalban sorba áll, ha ránéz a forintárfolyamra
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 18:03
Vegyesen alakult pénteken a forint árfolyama a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben, a heti eredménye azonban pozitív.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt fék a BUX-on
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 17:32
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 910,04 pontos, 1,38 százalékos emelkedéssel, 67 039,30 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Megtartotta éves rendes közgyűlését a Budapesti Értéktőzsde
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 16:47
A közgyűlésen bemutatott 2023. évi üzleti beszámoló alapján a Tőzsde eredményes évet zárt: az összbevétel 4,4 milliárd, az EBITDA 1 362 millió, a nettó eredmény 5,8 milliárd forintot tett ki, ami 2008 óta a legeredményesebb tőzsdei évet jelenti. A társaság 606 millió forint összegben fizet osztalékot, részvényenként 112 forintot.
Részvény / Deviza / Áru Nyugodtan várja a forint a megmérettetést, fontos határt lépett át a réz
Eidenpenz József | 2024. április 26. 12:28
A részvénypiacok felélénkültek a kedvező amerikai gyorsjelentések hatására, ma nagy fontosságú inflációs adat érkezik. A BUX-ot az OTP húzza, a forint alig mozdul egy péntek esti bejelentés előtt. Újra megindult az arany, a réz pedig átlépett egy több éve nem látott határt.
Részvény / Deviza / Áru Felcsillan a szeme, hogyha megpillantja mennyiért vásárolhat eurót
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 18:31
Jó napja volt a forintnak. 
Részvény / Deviza / Áru Megvan, miért romlott el a hangulat Budapesten
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 17:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jól megemelték az OTP célárát, nagy pofont kapott a Facebook-anyavállalat
Eidenpenz József | 2024. április 25. 12:21
Az európai tőzsdék többnyire esnek, de a BUX index úgy tud emelkedni, hogy mind a négy vezető papír egyszerre tart felfelé. A forint tovább erősödget a kamatdöntés óta, az arany áresése megállt. Fordított pályát járt be a Tesla és a Meta. Óvakodjunk a bitcoinos csalásoktól.
Részvény / Deviza / Áru Legénykedik a forint csütörtök reggel!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 07:22
A forint árfolyama csütörtök reggelre erőre kapott a főbb devizákkal szemben a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG