Szomorkás a hangulat kedden a tőzséken, az európai indexek közül a német 0,5, a francia 0,2, a brit 0,1 százalékkal megy le. Az amerikai határidős mutatók is hasonló, pár ezrelékes mínuszban vannak. A piac a délutáni fontos amerikai inflációs adatra és a gyorsjelentésekre vár.
Az S&P 500 és a Nasdaq amerikai vezető részvényindexek hétfőn napközben újabb történelmi csúcsokra jutottak, de azután szerény eséssel fejezték be a kereskedést. A német DAX index is megközelítette a korábbi rekordját, de nem érte el, igaz, legalább 17 ezer pont felett végzett.
Itthon a BUX index hétfőn az OTP miatt volt alulteljesítő, kedden viszont szintén miatta megy jól, több mint fél százalékkal javítva, 65 ezer pont felett jár. A bankpapír 1,5 százalékkal megy fel, a Mol 0,6-tal. A Richter viszont 0,9, a Telekom 0,1 százalékkal süllyed.
Az euró/forint továbbra is szűk sávban mozog, a 387,0 forintos árfolyam nem jelent változást a hétfő estihez képest. A tegnap nagyot eső földgáz ma 2,5 százalékkal drágul kontinensünkön, a kőolaj is egy százalék körüli emelkedésnél tart.
Újra jöhet a túlzottdeficit-eljárás?
Tegnap az Európai Parlament elfogadta a tagállamok költségvetésére vonatkozó új szabályozást, ennek nyomán már az idei évben újraindulhat a túlzottdeficit-eljárás a renitens gazdaságokkal szemben – írja az Erste Befektetési Zrt.
Ami kimondottan rossz hír a szebb napokat is látott hazai büdzsének.
Részvény-visszavásárlás, bankvétel az OTP-nél
Az OTP részvény-visszavásárlási programot hirdetett, a bejelentés értelmében december 31-ig összesen 60 milliárd forintnak megfelelő összegben vehet a saját részvényeiből. Emellett hétfőn híresztelések merültek fel egy ukrán hírlapban, amely szerint az OTP érdeklődhet az Ukrajnában privatizálandó Sense Bank iránt – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A Sense Bank vételára 57-115 milliárd forint lehet, azonban a végső számot egy jogi eljárás is bonyolíthatja. Az OTP a sajtó megkeresésére azt válaszolta, hogy „sajtóhíreket nem kommentálunk”.
Borzasztó fontos adat jön
Magyar idő szerint délután fél háromkor jelenik meg a januári amerikai inflációs adat, az elemzők 2,9 százalékot várnak éves szinten. Ez előtt kivárnak a piacok. Az adat kulcsfontosságú lehet a kamatvárakozások alakulása szempontjából – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A kamatszintre vonatkozó várakozások pedig érdemben emelkedtek az elmúlt hetekben, a piac év végéig most már mindössze négy kamatcsökkentésre számít. Néhány héttel ezelőtt még inkább hat csökkentés volt beárazva.
Ez várható még a héten
Itthon szerdán jön GDP-adat, és 2023-as egész éves építőipari adat is. Kínában, Hong Kongban a holdújév miatt a tőzsdék zárva tartanak.
Folytatódik a gyorsjelentési szezon is, a Coca-Cola, a Shopify, a Kraft Heinz az amerikai fogyasztók viselkedéséről is fontos információkat árulhatnak el. A Cisco Systems az AI mánia, a Coinbase kriptotőzsde a kriptós folyamatok szempontjából lehet lényeges.
Lengyelország jobban teljesít
Történelmi csúcson áll a napokban a lengyel zloty a forinttal szemben, pénteken az árfolyam átszelte a 90-es határt is, most 89,50. A lengyel részvények és deviza árfolyama tavaly év végén újabb lendületet kapott, amikor a választások az Európa-párti ellenzék győzelmét hozták. A zloty erősödése a forinttal szemben, avagy a forint leértékelődése már történelmi trendnek látszik.
50 ezer dollár a bitcoin
Több, mint két éve nem látott szintre, 50 ezer dollárra emelkedett a bitcoin árfolyama hétfő este, amit a sajtó azzal magyaráz, hogy gyorsult a januárban engedélyezett amerikai bitcoin-ETF-ekbe (tőzsdén kereskedett alapokba) irányuló tőkebeáramlás. Nem egészen egy hónap alatt tízmilliárd dollárt sikerült összegyűjteniük, igaz, más tőzsdei termékekből (befektetési társaságokból) időközben milliárdok távoztak.
A bitcoin 24 óra alatt 4,4 százalékkal, 50 100 dollárra drágult. Az ether még jobban teljesített, 7,7 százalékkal, 2670 dollárra ment fel. Az ethernek segíthet, hogy a Franklin Templeton megtette az első lépéseket egy ether-ETF elindítására. Az Ethereum-hálózat (mainnet) Dencun frissítése pedig március 13-án fog élesedni.
Visszatér a Volmageddon?
A Volmageddon néven ismert piaci krízis megismétlődésétől óv a Bloomberg.com. Az új volatilitás shortolási spekuláció, a “diszperziós kereskedés” szerintük túlzott mértékeket öltött. Ennek során a befektetők részvényopciókat használnak arra, hogy az egyes részvények és a részvényindexek relatív volatilitására (volatilitás-különségére) fogadjanak.
Kapcsolódó cikkeink:
Hat évvel ezelőtt ugyanis a hírhedt 2018 eleji volatilitási krach, a Volmageddon alaposan beborította az S&P 500 részvényindexet és nagy piaci turbulenciát okozott. Túl sokan álltak egy irányba, azaz shortolták a volatilitást, majd pánikszerűen próbálták a pozícióikat egyszerre lezárni. Egyes erre szakosodott alapok megszűntek, a befektetők egy része összesen sokmilliárd dolláros veszteséget szenvedett el.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.