Az európai tőzsdeindexek többsége pluszban van ma, a német, francia, brit mutatók 0,4-0,6 százalékkal javítanak. Az amerikai határidős mutatók is emelkednek kissé a tegnapi süllyedés után. Hongkongban több mint két százalékkal ugrott a Hang Seng index.
A piac elsősorban Jerome Powell Fed-elnök mai beszédére vár, amely iránymutatást adhat a Fed decemberi kamatdöntő ülése előtt, de figyelnek a kínai fejleményekre is. Jó eurózónás inflációs adat jött ma, az elemzők által várt 10,4 helyett 10 százalék lett a pénzromlás, miután tegnap a német és a spanyol számok már szintén kellemes meglepetést okoztak. (A francia viszont megfelelt a várakozásoknak, 6,2 százalék lett.)
A Mol a mai húzópapír
Itthon a BUX-index az európai átlaghoz hasonló mértékben, fél százalékkal megy fel. A Mol húzza főleg, amely 1,4 százalékkal, 2828 forintra drágult. Ezt az erősödést azzal magyarázzák, hogy “az üzemanyagár-korlátozás esetleges kivezetése felkeltette a befektetői érdeklődést”.
De az OTP 0,3 és a Richter is 0,4 százalékkal emelkedik, a Telekom kissé süllyed. Vesztes a 4iG és a Masterplast 2,3, illetve 1,7 százalékos eséssel. Az AutoWallis jelentése után 2,9 százalékkal lőtt ki.
Fontos nap ez a mai a forint számára
A forint tegnap erősödött, ma gyengül, az euró 407 körül jár, ami 1,7 forintos drágulás, de volt 409 is reggel. A befektetők vártak az EU döntésére, így az utóbbi egy-két hétben nem látszott egyértelmű irány. Ma teszi közzé az Európai Bizottság az állásfoglalását Magyarországgal kapcsolatban, aminek fő eleme már ismert. Az EU pénzügyminisztereinek tanácsa pedig december 12-én dönthet az előterjesztett magyar tervek jóváhagyásáról.
Miután a fő vonalaiban már ismert a döntés, a forint akkor reagálhat nagy mértékben, ha ettől eltérő állásfoglalás születik.
Drágul az olaj, a földgáz
Az európai földgáz ára újabb öt százalékkal 142,5 dollárra kúszott fel ma. A kőolaj is két százalékos pluszban van, a Brent 86, a WTI 80 dollárnál. Az olaj árának emelkedését részben az okozhatja, hogy a kínai Covid-politika enyhülését várják a befektetők, ami a gazdaságnak és így az olajkeresletnek jót tehet.
De az OPEC kartell is nemsokára ülésezik, és ha tesz valamit, akkor az az árak emelése irányába hathat. A dollár is megint gyengül ma, ami az árupiacoknak segít, például a fémek árát is felfelé húzza.
A Goldman Sachs egyébként 110 dolláros olajárat vár jövőre, a JPMorgan pedig márciusban 114 dolláron vár tetőzést, majd 98 dollárra teszi az éves átlagot – írta az Investing.com
Száguldott a Bilibili
A sanghaji székhelyű streamingszolgáltató a vártnál magasabb árbevétellel és eredménnyel zárta az elmúlt három hónapot – írta az Equilor Befektetési Zrt. Napi és havi aktív felhasználóinak a száma is 25 százalékkal bővült éves bázison, ami kimagaslóan jó eredménynek számít. Az árfolyam több mint 22 százalékkal emelkedett a tegnapi kereskedésben.
Szupererős az Arany Sárkány
Szárnyalnak az Amerikában is jegyzett kínai részvények, várhatóan minden idők legnagyobb havi erősödésével fogják zárni a novembert – jósolja az Equilor Befektetési Zrt. A Nasdaq Arany Sárkány indexe 30 százalékos pluszban van ebben a hónapban, és csak a tegnapi kereskedésben 5,1 százalékot emelkedett.
A befektetők optimizmusa nőtt a zérócovid-politika enyhülésének jeleire, és kínai vezetés technológiai vállatok felé mutatott pozitívabb hozzáállásának köszönhetően is.
Az Alibaba, a Tencent és a többi nagy technológiai vállalat a kommunista párt üldözöttjéből egyenesen támogatottá vált.
Újra előkerült a cél, hogy Kínának globális dominanciára kell törnie a félvezetők és egyéb technológiai eszközök és szolgáltatások terén, ami óriási lendületet ad ezeknek a részvényeknek.
Brazília legalizálja a kriptovaluta-fizetéseket
Törvény ismeri el Brazíliában a kriptovalutákat fizetési módként. A jogszabályt a brazil képviselőház már jóváhagyta, de még az elnök aláírására lesz szükség ahhoz, hogy hatályba lépjen. A törvény lehetővé teszi a kriptotőzsdei platformok, valamint a kriptók letéti őrzésének és kezelésének engedélyezését is.
Brazília ezzel nem tette ugyan törvényes fizetőeszközzé a bitcoint, mint tavaly Salvador, de így is legalizálja a kriptovaluta-fizetéseket az országban. A jogszabály a digitális valutákat és a légi utazás hűségpontjait (“mérföldprogramokat”) is felveszi az ország központi bankjának felügyelete alá tartozó fizetési módok közé. A törvény elfogadása után a kormány dönthet arról, melyik hivatal lesz felelős a felügyeletért. Az értékpapírnak minősülő kriptoérmék (tokenek) azonban továbbra is a Brazil Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (CVM) hatáskörében maradnak – írja a Cointelegraph.
Jelentett az AutoWallis
Újabb csúcsokat döntött az AutoWallis Csoport árbevétele és nyeresége az első három negyedévben – közölte a tőzsde autós vállalata. Az árbevétel közel 50 százalékkal bővült, a nettó nyereség közel négyszeresére ugrott kilenc hónap alatt. Az egy részvényre jutó nyereség 17,3 forint, ami szintén közel a duplája a tavaly egész évinek.
A kiváló számok mögött elsősorban a növekedési stratégia következetes megvalósítása, így az organikus és akvizíciós növekedés valamint feszes költséggazdálkodás áll, de egyedi hatások is megfigyelhetőek – írták.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.