A tegnapi pluszos amerikai zárás után ismét rossz a hangulat a részvénypiacokon, Európában egy százalék körüli mínuszok vannak, sőt Londonban már másfél. Az USA határidős indexei is 0,4 százalékkal esnek.
A holnap este megjelenő Fed-akta adhat újabb adalékot arról, hogy véget ér-e a kamatemelési ciklus az USA-ban. Ma pedig fontos kiskereskedelmi forgalmi adatokat publikálnak, valamint nagy áruházláncok gyorsjelentései érkeznek.
Újabb rossz makrogazdasági adatokat tettek közzé Kínában, az ipari termelés a várt 4,4 százalék helyett mindössze 3,7 százalékkal, a kiskereskedelmi forgalom pedig 4,5 százalék helyett 2,5 százalékkal emelkedett. Erre némileg gyógyír lehet, hogy az ázsiai ország vezetése meglepetésszerű kamatcsökkentéssel reagált.
Három forinttal drágább az euró
A BUX index 0,7 százalékkal esik, az OTP 1,2 és a Richter fél százalékos süllyedése mellett. A Mol ezúttal kissé emelkedni tud.
Az euró több mint három forinttal van feljebb, 387,7 forint az ára. A legtöbb árupiaci terméknek fontos felvevőpiaca Kína, így eléggé általános esés látszik e piacokon. Kivéve az európai földgázt, amely hét százalékkal drágul.
Mitől gyengült a forint?
A zloty is gyengül, ismét a csökkenő trendvonal felett az árfolyam. Gyorsan fordult a forint, a 200 napos mozgóátlag fölé emelkedett az euró árfolyama. Amennyiben szignifikáns lesz az áttörés, az már támaszt jelent 385,27-nél – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A feltörekvő piaci devizák gyengélkedését az argentin előválasztás eredménye váltotta ki, de forintspecifikus hír nem érkezett.
Céláremelés az OTP-re
Az Autonomous Research 16 ezer forintról 17 554 forintra emelte az OTP Bankra vonatkozó 12 havi célárfolyamát, az ajánlás továbbra is felülteljesítő – írta az Equilor.
Rendkívüli ülést tartott az orosz jegybank
A rubel gyengülése miatt rendkívüli ülést tartott ma reggel az orosz jegybank. Végül 350 bázisponttal 12 százalékra emelte az irányadó kamatlábat, ezzel próbálva meg megállítani a rubel közelmúltbeli lejtmenetét.
A döntés után a rubel erősödött is, a dollár 98-et ér. A napokban USD-RUB 2022 márciusa óta először lépte át a lélektani 100-as szintet. A rubel gyengülése mögött a visszaeső állami bevételek és a háborús kiadások miatt is rossz helyzetben lévő költségvetés áll.
Elszállt a Buffett-indikátor
Az úgynevezett Buffett-mutató szerint, amelyet a befektetési guru, Warren Buffett állítólag előszeretettel alkalmaz, az amerikai részvénypiac erősen túlértékelt. Elérte ugyanis a 170 százalékot az Investing.com szerint, így fennáll a további részvénypiaci korrekció veszélye. Már egy 100 százalék feletti érték is túlértékeltséget jelezne.
Buffett közel két évtizeddel ezelőtt vezette be ezt a mutatót, ami a részvénypiac teljes kapitalizációja és az ország bruttó hazai terméke (GDP) közötti arány. A nyilvánosan forgalmazott részvények összesített piaci értékét állítja szembe az USA bruttó hazai termékének legfrissebb negyedéves adataival.
A mutató korlátai közé tartozik azonban, hogy nem veszi figyelembe a cégek külföldi bevételeit, annak ellenére, hogy az amerikai vállalatok nemzetközi tevékenysége igen jelentős.
Az optimista befektetők már nem vásárolnak
A FactSet elemzése szerint az S&P 500 vállalatainak 79 százaléka felülmúlta az eredményprognózisokat a gyorsjelentési szezonban. Ez lényegesen több, mint a tíz éves átlag, a részvénypiac mégis gyengélkedik.
Pedig a befektetői hangulat (AAII) inkább “bullish”, azaz optimista. Az optimisták aránya átlag feletti, a pesszimistáké átlag alatti.
Hogyan mozdítható ki az apátiából a kriptópiac?
A Glassnode heti jelentése a “szélsőséges kimerültség és apátia” szavakkal írta le a bitcoin-piacot, a volatilitás (az árfolyamok ingadozása) és számos kulcsfontosságú blokklánc-alapú mutató elérte a történelmi mélypontot. Egy másik írás azonban öt katalizátort sorol fel, amelyek kimozdíthatják a bitcoint és a kriptót a kábulatból.
Ismert elemzők, cégvezetők mérlegeltek olyan potenciális katalizátorokat, amelyek kimozdíthatják a Bitcoint és testvéreit a letargiából. Ezek:
- A spot Bitcoin ETF-ek kibocsátásának lehetséges jóváhagyása a hatóságok által.
- Potenciálisan az amerikai kamatemelési ciklus végére értünk.
- A PayPal stabilérme bevezetése és az X (Twitter) potenciális lépései a kriptofizetések elfogadását ösztönözhetik.
- Az Ethereum közelgő frissítését is érdemes szemmel tartani. (Az EIP-4844 2023 negyedik negyedévére várható.)
- Az amerikai részvénypiacot is érdemes figyelni a stabilizáció jeleiért.
Tombol a mesterségesintelligencia-őrület
Hogyan keressünk pénzt a mesterségesintelligencia-őrületen? – teszi fel a kérdést a VIG (volt Aegon) Alapkezelő. E piac bővülését évente 50 százalékra becsülik.
Ma amelyik vállalat eléggé hangsúlyozza, hogy a MI segítségével micsoda lehetőségek nyílnak meg előtte, szinte már borítékolhatja is a tőzsdei részvénye árfolyamemelkedését.
A MI-hez kapcsolható vállalatok részvényeinek drágulása tette ki idén eddig az amerikai tőzsde hozamának több mint felét. Az Nvidia 210, az Apple 42, a Microsoft 37, az Amazon 64, a Meta 150, a Tesla 127 és az Alphabet 47 százalékkal ment fel. De a terület hemzseg a kis szoftvergyártóktól és a korai szakaszban járó cégektől is.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.