Úgy tűnik, az USA-ban kijött rossz makrogazdasági adatok, a globális lassulásra utaló jelek, a szenvedő, sokszor csőd szélén egyensúlyozó nyersanyagexportőrök miatt egyre inkább arra számít a piac, hogy a beígért idei kamatemelés-sorozat az USA-ban elmarad. A dollár nagyot gyengült pár nap alatt, ma már 1,1230 dollárra is felment az euró árfolyama, vagy négy százalékkal magasabbra, mint három nappal ezelőtt.
A gyenge dollár jó az amerikai cégek egy részének, az erős euró nem túl jó az európai cégeknek. A kezdeti emelkedés után az olajár is bizonytalankodott, majd estére szerény mínuszba ment át. Az európai részvényárak a nap elején még inkább pluszban voltak, majd a nap végére vegyesen alakultak.
DAX-hullámvasút
A DAX hullámvasutazás után legalábbis végül szerény, fél százalékos mínuszba csúszott. Nap közben ennél lejjebb is volt, a Handelsblatt szerint 2014 óta nem látott alacsony szinten. Négy százalékkal esett a görög index, ami az általános sztrájk miatt nem meglepő.
Itthon a BUX index eléggé jól teljesített, a nap nagy részében fél és egy százalék közötti pluszban mozgott, a zárás 0,7 százalékos emelkedéssel történt. A legjobban az OTP húzott, két százalékkal drágult 6109 forintra, a Mol 0,8 százalékkal ment fel. A Richter és a Magyar Telekom 0,6, illetve 0,3 százalékkal mozdult el lefelé.
Adták a német autógyárakat
A forint változatlanul viszonylag erős, 309,50-ig is leszúrt nap közben egy rövid időre az euró, bár estére 310,50-re ment vissza. Lassan felfelé araszol az arany és az ezüst, azt jóval túlszárnyalva a bányák részvényei. Az olajjal együtt nagyot emelkedett a Shell (hat százalékkal), a Glencore (15 százalékkal). Az USA tőzsdéi este hatkor 1-2 ezrelékes mínuszban jártak, amit az olajár újbóli gyengélkedésével magyaráznak.
Egy időre három hónapos mélypontra, 100 euró alá is leesett a Volkswagen árfolyama, bár a kereskedés végére visszament e határ fölé. A Daimlert is nagyon adták, három százalékkal esett, mivel az eredményei jók voltak ugyan, de az erre az évre szóló előrejelzései nem.
Kamatdöntés Angliában
Nagy-Britanniában kamatdöntés volt, a várakozásoknak megfelelően nem változtattak rajta. A részvénypiac ezt mégis átlagon felüli, egy százalékos emelkedéssel üdvözölte a szigetországban. Feltűnést keltett, hogy a döntést a tanács tagjai egyhangúan támogatták.