Az európai tőzsdeindexek hétfőn nagyon változatos mértékű pluszban vannak, Frankfurtban és Párizsban csak 0,3-0,4 százalék körüli, Londonban, Hollandiában és Belgiumban viszont 1,0-1,3 százalékos az emelkedés. Az amerikai határidős indexek is fél százalék körüli pluszban állnak.
Pénteken az S&P 500 index 5000 pont alatt zárt, hetek óta először, de ennek alapján lehet, hogy nem sokáig marad ott. A fókuszban az amerikai cégek gyorsjelentései állnak, ezen a héten főleg a nagy technológiai vállalatoké. Az úgynevezett csodálatos hetes (Magnificent Seven) csoportból négyen teszik közzé a főbb számaikat, a Tesla kedden piaczárás után, a Facebook-szülő Meta szerdán, a Microsoft, valamint a Google anyavállalata, az Alphabet pedig csütörtökön.
A BUX index 0,7 százalékkal emelkedik, miközben az OTP fél százalékkal megy fel, és ismét 17 ezer forint felett áll. A Richter 0,6, a Mol 0,8, a Telekom 0,3, a Duna House 2,1 százalékkal drágult. Az euró 394,60 forint, húsz fillérrel van a péntek esti szint felett, de reggel volt 393,50 is.
Csúcson a réz, olcsóbb az olaj, a gáz, az arany
Tovább csorog lefelé az olaj a közel-keleti eszkaláció elmaradása miatt, a Brent 0,7 százalékkal, 86,70 dollárra süllyedt. A hollandiai földgáz is közel két százalékkal esik. Valószínűleg szintén köze van a politikai feszültségek csökkenéséhez annak, hogy az arany jelentősebben, másfél százalékkal zuhan, 2375 dollár környékére.
A réz viszont tovább drágul, Londonban 9996 font is volt egy egysége, ami új éves csúcs. Már csak 7-8 százalékra van az eddigi történelmi rekordjától.
Két esemény vár a forintra a héten
"A héten két lényegesebb esemény várható itthon, amik a forintra hatással lehetnek" – írta az Erste Befektetési Zrt.
"Egyrészt a magyar jegybank keddi kamatdöntő ülése, ahol várakozásunk szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az 50 bázispontos lazítás.
Másrészt pedig az S&P ország-felülvizsgálatának a pénteki zárás utáni közzététele, ahol azonban nem várható változás sem a besorolás, sem a kilátások terén."
Pocsék hetet zárt Amerika, a BUX is szenvedett
Kifejezetten gyenge hetet zártak a múlt héten az amerikai piacok, az S&P 500 index zsinórban hat napot zárt eséssel, így egy hét leforgása alatt három százalékot esett – írta a K&H Értékpapír.
Ez a leggyengébb hétnek számít az elmúlt egy évben, ennél nagyobb egyheti csökkenést utoljára csak a tavaly márciusi turbulens időszakban láthattunk.
Pénteken a pénzügyi, közmű- és energiaszektor egy százalék feletti pluszban zárt, a kommunikációs szektor viszont másfél, a technológiai részvények pedig majdnem három százalékos mínuszt mutattak.
Nem találták az erőt a magyar részvények sem a gyengébb nemzetközi piaci hangulat közepette, az esést a Richter papírja vezette, amely 8900 forint alatt zárt, de az OTP és a Mol is gyengélkedett. A Magyar Telekom több mint egy százalékos emelkedéssel fejezte be a hetet.
Elfogadtak két szép osztalékot
Folynak a hazai tőzsdei társaságok közgyűlései. Az Erste Befektetési Zrt. gyűjtése szerint:
- A Magyar Telekom 44,7 forint osztalékot fizet részvényenként. A kifizetés május 8-án kezdődik. Osztalékszelvénnyel április 24-én forog utoljára.
- Az Alteo közgyűlése pénteken megszavazta a részvényenként 200+200 forint osztalék kifizetését. A tényleges osztalék valószínűleg egy picit több lesz, mivel a saját részvényekre eső részt is felosztják a részvényesek között. “A hír a vártnak megfelelő.”
Mindenütt esnek a Teslák árai
Kétezer dollárral csökkenti a Tesla az Y, X és S modellek amerikai árait, napokkal azután, hogy a világ legértékesebb autógyártójának első negyedévi kiszállításai elmaradtak a piaci várakozásoktól – írta az Equilor Befektetési Zrt. Így
- a Model Y alapváltozatának árát 42 990 dollárra csökkentették, míg a nagy hatótávú és a teljesítményváltozatokéit 47 990, illetve 51 490 dollárra,
- a Model S alapváltozata mostantól 72 990 dollárba, a kockás változata pedig 87 990 dollárba kerül,
- a Model X alapváltozata 77 990 dollár, a kockás pedig 92 900 dollár.
A Tesla Kínában és Németországban is csökkentette az árait. Közben közel négyezer Cybertruckot hív vissza hibás pedálokra hivatkozva.
Bitcoin-feleződés után szabadon
Szombatra virradóra megtörtént a várva várt bitcoin-feleződés, ami után a keletkező bitcoinok száma felére csökkent. Ez a várakozások szerint hosszú távon jót tehet az árfolyamnak, rövidebb távon azonban nem sok minden történt, az átmeneti ingadozás sem volt jelentős. Az árfolyam azóta lassan emelkedik, 62-63 ezer dollárról 66 ezerre ment fel két nap alatt.
Negatív hatás volt, hogy mivel rengetegen szerették volna a – rajongók által történelmi jelentőségűnek tartott – feleződéskori első blokklánc-blokkban elhelyezni tranzakciójukat, a tranzakciós díjak többszörösükre ugrottak. Azóta azonban lassan normalizálódni látszanak.
Az MNB felméri a hazai kriptopiaci szereplőket
A kriptopiaci szereplők, így a kriptoeszköz-szolgáltatók szabályozott keretek között történő engedélyezéséről és felügyeléséről szóló uniós és magyarországi jogszabályok elfogadásával párhuzamosan a jegybank felméri, hogy hány itthoni szereplő kíván elindulni a piacon. Magyarországon immár nagyjából 200 ezer ügyfél rendelkezik vagy kereskedik kriptoeszközzel – írja a szervezet közleménye. Bővebben:
Magyarországon alig lesz növekedés?
Az elmúlt tíz évben a gazdasági növekedés egyik alapja az volt Magyarországon, hogy rengeteg embert bevontak a munkaerőpiacra, ami komoly siker. De a termelékenység évente csupán átlagosan egy százalékkal nőtt – mondta Zsiday Viktor alapkezelő a Holdblog szerint. De ma már nincs szabad munkaerő-tartalékunk.
Hacsak nincs valamilyen strukturális átalakulás, akkor egy százaléknál nagyobb gazdasági növekedést nem igazán lehet belelátni a magyar gazdaságba.
A termelékenység növelésének számos összetevője van, mint a magas szintű oktatás, egészségügy, jogállam, kiszámíthatóság és a vállalkozásokat körülvevő állami környezet. De ezekhez olyan strukturális reformokra van szükség, amiknek legjobb esetben tíz év múlva van eredménye – mondta a közgazdász.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.