Európában szerény, 1-4 ezrelékes pluszban vannak a tőzsdék kedd délelőtt, az amerikai határidős indexek azonban a hétfői esés után ismét lefelé tartanak 0,3-0,5 százalékkal. A piacok kivárnak az Nvidia chipgyártó gyorsjelentése előtt, de a hangulatot nyomasztja Donald Trump elnök nyilatkozata is, aki szerint a Kanadára és Mexikóra kivetendő 25 százalékos vámok kivetése „halad előre”. (Korábban márciusig halasztották el ezek bevezetését.)
Ázsiában is süllyedt a részvények többsége, mivel sajtóértesülések szerint a Fehér Ház szigorítani kívánja a Kínába irányuló félvezető-technológiai export – különösen az Nvidia-chipek – ellenőrzését. Trump a hétvégén a kulcsfontosságú amerikai ágazatokban történő kínai befektetések fokozottabb kontrolljára szólított fel.
A BUX index 0,3 százalékkal esik, miközben az OTP stagnál, a Mol 0,1, a Richter 0,4, a Telekom 1,2 százalékkal megy lejjebb. A 4iG tud csak emelkedni, mégpedig 2,5 százalékkal. A forint alapvetően tovább erősödik, 401,20 most az euró. Bár ez kissé magasabb a hétfő estinél, reggel volt 400,30 is az árfolyam, ami az október végi szinteknek felel meg.
Lejátszott dolog a hazai kamatdöntés?
Ma, kedd délután tart kamatdöntő ülést a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A januári, vártnál jóval magasabb infláció miatt fel sem merülhet jelenleg a kamatvágás. A külső tényezők közül egyelőre az amerikai várható kamatpálya sem csökkent, ami szintén óvatos megközelítést indokol az MNB részéről – foglalta össze az Equilor Befektetési Zrt.
Az egyedüli pozitív fejlemény a forint erősödése, ami a későbbiekben csökkentheti az importált inflációs nyomást.
A brókercég sem a kamatszint, sem a kamatfolyosó módosítására nem számít. Emlékeztet rá, hogy ez lesz a Matolcsy György vezette jegybank utolsó kamatdöntése, a következő, március 25-i ülésen már Varga Mihály lesz a jegybankelnök.
Új árat mondtak a Molra
Céláremelés érkezett a Mol részvényire, a Santander Biuro Maklersike 3000 forintról 3150 forintra emelt. Az ajánlás azonban „változatlanul semleges-eladás” – írta az Equilor Befektetési Zrt..
Jönnek a hazai gyorsjelentések
A héten érkezik a Telekom mellett a Richter jelentése is, a telekommunikációs cég a keddi zárás után teszi közzé eredményeit, míg a Richter pénteken, nyitás előtt. Az OTP jelentésére majd csak jövő hét pénteken kerül sor – írta a K&H Értékpapír. (A Mol nemrég már jelentett.)
Ma lehet utoljára 2029/N-et kapni
Az állam új, negyed százalékponttal alacsonyabb kamatozású BMÁP-okat (változó kamatozású lakossági állampapírokat) hoz forgalomba szerdától, a régi 2029/N-et kedd délután lehet utoljára megvásárolni. Amint nemrég írtuk, jelenleg ezek a BMÁP-ok tűnnek a legjobb alternatívának a kockázatkerülő kisbefektetők számára, miután az inflációkövető PMÁP-ok kamata drasztikusan leesik.
További információk:
Zuhanórepülésben a Tesla
A Tesla európai értékesítése év/év alapon 45 százalékot esett januárban, annak ellenére, hogy az elektromos autók kereslete 34 százalékkal nőtt. Mindössze 9945 autót adtak el, szemben az előző évi 18 161-gyel – írta az Erste Befektetési Zrt.
Zuhanórepülésben a Tesla népszerűsége Európában – foglalták össze.
Az esést a Model Y gyártási folyamatának megváltoztatása és Elon Musk politikai szereplése is befolyásolhatta. Németországban hároméves mélypontra süllyedtek az eladások, Franciaországban 63 százalékkal zuhantak. Az Egyesült Királyságban pedig először fordult elő, hogy a kínai BYD több autót értékesítsen nála.
Vérengzés a kriptovaluta-piacon
A fontosabb kriptovaluták ismét nagyot estek, az utóbbi bő két hónapban már negyedszer-ötödször, bár különböző mértékben (lásd az ábrát). A bitcoin jobban tartja magát, az ether jóval többet esett, a solana és más „altcoin-ok” pedig még nagyobbat. Az utóbbi egy napban állítólag ismét egymilliárd dollárnyi kockázatos származékos pozíciót kellett kényszerértékesíteni. Egy hónap alatt a bitcoin 16, az erher 28, a solana 48 százalékot veszített értékéből.
Vannak, akik a makrokörnyezetet, így Donald Trump újabb és újabb vámfenyegetéseit vagy az amerikai kamatcsökkentési esélyek lemorzsolódását hibáztatják az esésekért. Mások a kriptovaluta-szektort megrázó különböző botrányokat vagy az új és új kriptóérmékből keletkező túlkínálatot. A legtöbben eközben azt találgatják, hogy közeleg-e már a fordulat, az esés alja, vagy pedig egy hosszabban tartó medvepiac (tartós eső trend) kezdetén vagyunk.
A Bybit-befektetők megúszták
A múlt hét végi, történelmi rekordot jelentő nagyságú, 1,45 milliárd dollár értékűre becsült hackertámadás megnyugtatóan rendeződni látszik. Az ellopott értékeket (ether-érméket) a nagyobb kriptotőzsdék közé tartozó, ázsiai és közel-keleti gyökerekkel rendelkező Bybit részben visszaszerezte (140 millió dollár jutalmat is kitűzött azoknak, akik ebben segítenek), részben kipótolta.
Az elkövetők a piaci vélemények szerint az észak-koreai „Lazarus-csoport” tagjai voltak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.