Az USA-ban 2-4 ezrelékes mínuszban zártak csütörtökön, az év első tőzsdenapján az indexek, és hasonló mínuszban vannak pénteken az európai társaik is. Kivéve Párizst, ahol egy százalékos az esés, az ország politikai válságától valószínűleg nem függetlenül. Az amerikai határidős indexek viszont már érezhető pluszban vannak, ami fordulattal kecsegtet.
A befektetők az USA gyáripari aktivitási adatainak közzétételére várnak. Joe Biden amerikai elnök úgy döntött, hogy hivatalosan is megakadályozza a U. S. Steel vállalat 14,9 milliárd dollár értékű felvásárlását a Nippon Steel által. A Jimmy Carter volt elnök halála után elrendelt nemzeti gyásznap miatt január 9-én zárva lesznek a tőzsdék az Egyesült Államokban.
Jól szerepelt a Gránit Bank részvénye
A BUX index csütörtökön szerény emelkedéssel zárt, pénteken viszont 0,4 százalékkal süllyed. Az OTP Bank 0,1, a Mol és a Richter 0,9-0,9 százalékkal esik, a Telekom stagnál.
A 14 500 forintos kibocsátási ár felett 9,3 százalékkal fejezte be harmadik kereskedési napját a Gránit Bank részvénye a Budapesti Értéktőzsdén, ezzel a piaci kapitalizációt tekintve a hatodik legnagyobb hazai tőzsdei vállalat lett – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Már 415 felett az euró
Folytatódik a forint csütörtöki gyengülése, péntek reggel már 415 felett is járt az euró ára. Jelenleg 414,80, ami 1,5 forinttal magasabb az előző estinél.
Az Európai Központi Bank döntéshozóinak legutóbbi megszólalásai a kamatcsökkentés folytatását valószínűsítik, miközben az MNB több hónapig szüneteltetheti a lazítást. Ennek segítenie kellene a forintot, de a dollár szárnyalása nyomás alá helyezi a kisebb devizákat – jegyzi meg az Erste Befektetési Zrt.
Három dolog nyomja le a forintot
Gyengén kezdte az évet a forint, az EURHUF árfolyam felfelé indult meg az 50 napos mozgóátlag közeléből. A forint szempontjából nem kedvező az emelkedő hozamkörnyezet és az erősödő dollár, az utóbbival szemben már újabb lokális mélypontra került a hazai deviza árfolyama. Emellett a gázáremelkedés sem segít a forint helyzetén, amely így gyenge startot vett 2025-ben – sorolja az okokat a K&H Értékpapír.
Folytatódik az olajárak emelkedése, a WTI a 73 dolláros szintet is áttörte, újabb lokális csúcsra érve. Ez a részvénypiacokon is érzékelhető, az energiaszektor teljesítménye kiemelkedő, ezzel szemben a légitársaságok lemaradóak. Közben a gázárak is további emelkedést mutattak csütörtökön, a TTF-tőzsdén már 50 euró feletti gázárak voltak.
Európában az átlagosnál hidegebb téli időjárás, valamint az ukrajnai gáztranzit megszűnése is árfelhajtó hatással lehet a gázpiacon – írta a brókercég.
A kamatok nyomasztják a piacokat
Az amerikai új munkanélküliségi kérelmek adata csütörtökön április óta a legalacsonyabb szintre csökkent (211 ezerre, az előző heti 220 ezres értékkel szemben). A németországi munkanélküliség viszont nőtt decemberben, igaz, a szezonális hatásoktól megtisztítva csak kisebb mértékben.
De a piacokat a napokban főleg az nyomasztotta, hogy az ünnepek során az amerikai jelzáloghitelek kamatlába megközelítette az évi hét százalékot, ami július eleje óta a legmagasabb szint. Ez a finanszírozás drágulásán keresztül csökkentheti a lakásvásárlási kedvet.
Akciózásra kényszerül az Apple
Az okoseszköz-gyártó a legutóbbi iPhone 16-os modelljeire 500 jüanos (megközelítőleg 69 dolláros) kedvezményt is kínál Kínában. Az Apple nem szokta gyakran leárazni a mobiltelefonjait, a kínai gyártókkal folytatott versenyben azonban kénytelen erre, hogy a piaci részesedését megtarthassa – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Az Apple a világ legnagyobb okostelefon-piacán, Kínában csökkenő piaci részesedéssel küzd, 2024 második negyedévében rövid időre kiesett az ország öt legjobb okostelefon-gyártója közül is, bár a harmadik negyedévben visszatért a listára. Az amerikai vállalat okostelefon-eladásai Kínában 0,3 százalékkal csúsztak vissza a harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, míg a Huawei eladásai 42 százalékkal emelkedtek az IDC piackutató szerint.
Az Apple 2,6 százalékos mínuszban zárta az év első kereskedési napját.
Csalódást okozott a Tesla
A Tesla részvénye 6,1 százalékos mínuszban zárt csütörtökön, miután a negyedik negyedéves kiszállításai elmaradtak a prognózisoktól. Pedig így is magas szintű járműszállításokról számolt be, és emellett 11,0 GWh energiatárolót is üzembe helyezett a negyedik negyedévben.
Az elektromosautó-óriás 495 570 darabot szállított ki, az 512 277 darabos konszenzusos becsléssel szemben. A negyedév során egyébként mintegy 459 ezer járművet gyártott. Az egész éves elektromosjármű-eladásai – több mint egy évtized óta először – csökkentek, 1,79 millió darabra – írta az Investing.com. A Tesla a negyedik negyedéves eredményeit január 29-én, piaczárás után tervezi közzétenni.
Ünnepelték a BYD-t
A kínai BYD elektromosautó-gyártó vállalat viszont 4,27 millió elektromos járművet szállított le tavaly, ami 41,3 százalékos ugrás 2023-hoz képest. A vállalat decemberben havi értékesítési rekordot is elért, 514 809 eladott egységgel.
Úton az egymilliárd felhasználó felé
A bitcoin és az ether stagnál pénteken (96 500, illetve 3440 dollár körül). A nemrég hatodik helyre visszacsúszó solana viszont két százalékkal emelkedett, 211 dollárra, főleg a Solana ETF-ekkel kapcsolatos remények miatt. Az ismert kriptoelemző, a PlanB szerint a 2022-ben tett előrejelzése eddig teljesen bejött – 2024-re például százezer dolláros bitcoin-árat jósolt –, így ismét megerősítette a 2025-ös árfolyamcélját, amely 500 ezer dollár körül van.
Richard Teng, a Binance vezérigazgatója bejelentette, hogy a vezető krioptotőzsde felhasználói száma először lépte át a 250 milliót. Megjegyezte azonban, hogy ez a mérföldkő még csak a 25 százalékát jelenti annak a hosszú távú céljuknak, amely szerint elérnék az egymilliárd ügyfelet.
A kriptók, mint új eszközosztály
Mary Daly, a San Franciscó-i Fed vezetője a kriptovalutákat külön eszközosztályba sorolná. Hangsúlyozta a kriptoeszközök összetettségét és azt, hogy – szerinte – nem képesek hagyományos értelemben vett valutaként működni. (Eddig a kriptókat hol a fizetőeszközök, hol a részvények, hol az árupiaci termékek hagyományos kategóriáiba próbálták beletuszkolni.)
Daly megjegyezte, hogy a kriptovaluták rendkívül volatilisek és az árakat nagyrészt a piaci kereslet mozgatja. Szerinte a kriptovaluták világgazdaságban betöltött szerepe továbbra is bizonytalan és további vizsgálatokat igényel.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.