6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Konfliktusokat látunk, amerre a szem ellát, hová vezetnek ezek? Az átalakuló világrendnek kik lehetnek a nyertesei? Mekkora a mesterséges intelligencia jelentősége? Hogyan függnek össze a geopolitikai változások a mesterséges intelligenciával? Ezeket a kérdéseket elemezték az Amundi háttérbeszélgetésén.

Klasszikus háború, hidegháború, proxy-háború, vámháború, technológiai háború…. Háborúk sora borzolja a befektetők kedélyeit az utóbbi az években. Eddig zömmel szigetszerű, egymástól elhatárolt jelenségekről beszélhetünk, de látszódnak a jelei annak, hogy a közeljövőben ezek egyesülhetnek – hangzott el az Amundi Asset Management háttérbeszélgetésén.

Mindez széttöredezi az ismert világrendet, új nyertesek és vesztesek emelkednek ki, illetve buknak alá a globális piacokon, ami óvatosságra inti a befektetőket. A geopolitikai kockázatok az elmúlt években erőteljesen növekedtek. Nő az esélye annak, hogy egyre több ország és a világ népességének egyre nagyobb hányada érintetté válik – mondta Yerlan Syzdykov, az Amundi Asset Management globális feltörekvő piaci befektetési vezetője.

A választások éve lesz 2024. Forrás: Amundi Asset Management
A választások éve lesz 2024. Forrás: Amundi Asset Management

Sorsdöntő választásokat tartanak

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy 2024-ben rekord számú országban tartanak fontos választásokat. A világ népességének 41 százaléka vesz részt idén parlamenti vagy elnökválasztáson, köztük számos meghatározó lehet abban, hogy milyen további konfliktusok alakulnak ki, vagy éppen simulnak el.

Ám a már kialakult konfliktusok csekély hatással vannak a feltörekvő piacok egészére nézve. Például bizonyos érintett országok – mint Oroszország, Fehéroroszország, Irán és Izrael – kötvénypiaca jelenleg egyszerűen nincs fent a befektetői térképen, más országokat pedig, a feltörekvő piacok túlnyomó többségét, eddig nem is érintették a konfliktusok – mutatott rá Yerlan Syzdykov.

Olyanok gyengülhetnek meg, akikről eddig azt gondoltuk, hogy sebezhetetlenek, és olyanok válhatnak erőssé, akik eddig nem voltak komoly tényezői a világgazdaságnak.

Kik lesznek a nyertesek?

A nyertes országokat három fő csoportba sorolhatjuk.

  • Az elsőbe tartoznak azok, amelyek népességüknél vagy a konfliktusokban játszott (vagy éppen nem játszott) szerepük miatt növekvő világpolitikai súlyra tehetnek szert. Ezek közé tartozik India, Brazília és Törökország.
  • A második csoportba azok, amelyek gazdasági súlya az általuk birtokolt erőforrások és nyersanyagok, vagy az ellátási láncokban betöltött szerepük miatt nő meg. Ilyen lehet Katar, Angola, Közép-Ázsia és Latin-Amerika.
  • A harmadik országcsoportot a védelmi megállapodások, illetve az abból eredő támogatások és befektetések értékelik föl, erre példa mindenekelőtt a Fülöp-Szigetek.

Az erőforrásokért is folyik a harc

A kőolaj mellett felértékelődött minden erőforrás, ami a technológiai fejlődéshez szükséges. Yerlan Syzdykov szerint ez nemcsak az olyan nyersanyagokat jelenti, mint a ritka földfémek, hanem a technológiai fejlődéshez szükséges tudás és tapasztalat is egész országokat, vagy régiókat értékelhet fel.

Ugyanígy az ellátási láncokban betöltött szerep is meghatározóvá válhat egy ország jövőjét illetően, hosszú távon meghatározó sikertényezővé válhat a konfliktusoktól való távolság, a politikai stabilitás, vagy az ipari- és technológiai központok földrajzi közelsége. Elég ránézni a tengeri konténer forgalom alakulását mutató ábrákra és máris láthatóvá válik, hogy a geopolitikai kockázatok miként alakítják át a beszállítói láncokat.

Zavarok az ellátási láncokban. Forrás: Amundi Asset Management
Zavarok az ellátási láncokban. Forrás: Amundi Asset Management

Új világrendet hoz az AI?

A mesterséges intelligencia (MI vagy AI) a gazdasági növekedés mindhárom tényezőjére, a tőkére, a munkára és a termelékenységre is erőteljes hatást gyakorol. Rengeteg tőkét vonz, munkahelyeket teremt és szüntet meg, és növeli a hatékonyságot – mondta Yerlan Syzdykov. Mint minden innovációs forradalom, kezdetben ez is a létező világrend töredezéséhez vezet, ahogy új vállalatokat, szektorokat és országokat emel fel. Hosszú távon azonban ezek a változások egy új egyensúly kialakulása felé mutatnak.

A mesterséges intelligencia új nyerteseket, illetve veszteseket hozhat a felszínre – mondta Guillaume Uetwiller, a CPR Invest-Global Disruptive Opportunities alap társ-portfóliómenedzsere. A geopolitikai kockázatokhoz hasonlóan itt is konfliktusoknak vagyunk tanúi, amelyeknek messzemenő következményei vannak. Ezek a konfliktusok gazdasági téren zajlanak, főleg támogatásokban és vámokban nyilvánulnak meg.

Innovációs forradalmak. Forrás: Amundi Asset Management
Innovációs forradalmak. Forrás: Amundi Asset Management

Repkednek a százmilliárdok

Amerika exporttilalmat vetett ki Kínával szemben a legfejlettebb processzorokra és meghajtókra, aminek következtében például az NVIDIA kínai értékesítései októbertől januárig megfeleződtek. Az USA  250 milliárd dolláros támogatási programot indított a csúcsminőségű chipek hazai gyártásának felfuttatására, amitől azt remélik, hogy pár év múlva a globális kereslet 20 százalékát képes lesz kielégíteni (a jelenlegi 0-val szemben).

Ugyanakkor Kína is hajlandó nagy összeget áldozni arra, hogy a számára jelenleg 99 százalékos Intel-AMD technológiai függőséget eredményező x86-os architektúrát RISC-V nyílt forráskódú architektúrára cserélje.

Tajvan mindennek a kulcsa

Mindkét fél számára kockázatot jelent, hogy az itt felhasznált félvezetők gyártásának 60 százalékát, a legfejlettebb, az AI használatához leginkább szükséges GPU-kban alkalmazott félvezetők gyártásának pedig 90 százalékát Tajvan birtokolja. Ezért áldoz dollár-százmilliárdokat az Egyesült Államok arra, hogy a tajvani gyártás egy részét saját területére, vagy biztonságos vonzáskörzetébe vonja.

 

A jelenlegi becslések szerint az AI-technológiák a következő években 2600-4400 milliárd dollár hozzáadott értéket termelnek majd, és jelentős átrendeződést hoznak a nyertesek és a vesztesek között a világban, jellemzően a nagy cégek körében.

Kipukkad-e a lufi?

Sokan félnek, hogy az ezredforduló internetes lufija kipukkanásához hasonló folyamat következik. Ez azonban Guillaume Uettwiller szerint nem megalapozott. A klasszikus dotkom-lufi előtt a maitól egészen eltérő árazási szinten forogtak a technológiai részvények, az akkori 60-80-as P/E mutatókkal szemben a Nasdaq 100 index papírjai ma átlagosan 30-as P/E alatt forognak. (P/E: árfolyam/egy részvényre jutó nyereség hányados.) Emellett eltűnt a börzékről a korábbi, szédületesen nagy számú részvénykibocsátás is. Az új kibocsátók pedig nem 5-6 éves működés után mennek a tőzsdére, mint akkoriban, hanem 12-15 év jól elemezhető működés és többnyire profittermelő képesség áll mögöttük.

Az Amundi elemzői szerint a geopolitikai feszültségek és az AI mindezek eredményeként erőteljes átrendeződést hoz a globális piacokon. A világgazdasági növekedés az előttünk álló két évben a 2023-as 3,2 százalékról 2,8 százalékra csökken, ezen belül a fejlett országok növekedése 1,6-ról 1,3 százalékra mérséklődik a feltörekvőké pedig 4,3-ról 3,7 százalékra esik vissza. 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG