A német kormány bukása hétfőn meglátszott a DAX-indexen, kedden azonban már 0,2 százalékkal emelkedik a mutató, hasonlóan a többi európai indexhez. A vártnál erősebb szolgáltatóipari PMI-adatok (PMI a beszerzésimenedzser-index rövidítése) jöttek hétfőn az EU-ból. Az ipar viszont még mindig szenved, a feldolgozóipari PMI elmaradt az elemzői konszenzustól. Hétfőn új csúcsra ment a Nasdaq, főleg a Broadcom és a “csodálatos hetek” emelkedése miatt, de kedden már esnek a határidős amerikai indexek.
Kedden a novemberi amerikai kiskereskedelmi értékesítési adatok érkeznek, ami azért fontos, mert a jól teljesítő kiskerszektor rendszerint az egészséges gazdaság jele. Szerdán este a hátralevő év legfontosabb híre, a Fed kamatdöntés érkezik, majd Jerome Powell kommentárjai. Szinte biztosan újabb kamatcsökkentéssel segítik a piacokat, amelyek azonban már a folytatásról próbálnak többet megtudni. Csütörtökön pedig a harmadik negyedévi GDP-adatok végleges értékét teszik közzé.
A BUX index a nap elején még pluszban járt, de késő délelőttre fél százalékos mínuszba süllyedt. Az OTP Bank 0,2 százalékkal emelkedni tud, a Mol 1,4, a Richter 0,8, a Telekom 0,6 százalékkal olcsóbb. Az euró 409,70, 1,2 forinttal drágább a hétfő estinél.
Kedden kora délután a Magyar Nemzeti Bank kamatdöntő ülése következik, az elemzők többsége nem vár újabb kamatcsökkentést. Az arany és a kőolaj olcsóbb lett, a földgáz kissé drágább.
Mit mond a leendő jegybankelnök?
A konszenzus szerint 6,5 százalékon maradhat az irányadó kamat szintje Magyarországon. Varga Mihály kiemelte a parlament illetékes bizottságának ülésén, hogy jegybankelnöki jelölésének fontos programját képezi a három százalékos inflációs cél fenntartása. Valamint kiszámítható, stabil árfolyamot lát kívánatosnak a gazdasági növekedéshez – foglalta össze a K&H Értékpapír.
Az Nvidia, mint bokszzsák
Az Nvidia idén a részvénypiac nagy kedvence volt, a chipgyártót a mesterséges intelligencia körüli lelkesedéssel társították, és az árfolyamugrás révén a világ legnagyobb vállalatává vált. Hétfőn azonban “korrekciós területre esett”, 11 százalékkal volt az eddigi legmagasabb záróára alatt – írta az Investing.com.
A jelenlegi gyengeség főleg azokból az aggodalmakból táplálkozik, hogy a vállalat “bokszzsákká válik”, az USA és Kína között fokozódó technológiai verseny áldozata lesz. A Washington által bevezetett korlátozások megakadályozzák a vállalatot abban, hogy a legfejlettebb chipjeit kínai cégeknek is eladja, ami korlátozza azok lehetőségeit a mesterséges intelligencia fejlesztésében. Válaszul Kína a múlt héten vizsgálatot indított az Nvidia ellen a monopóliumellenes szabályok megsértésének vádjával.
Mindkét kormány befolyásra törekszik az AI-chipek piacának domináns szereplője felett – tették hozzá.
Csak óvatosan a részvényvételekkel!
Mostanában erős szétválást lehet látni a részvénypiacon belül, miközben a Nasdaq új csúcsra ment, a Dow Jones lemaradó volt. A Broadcom két nap alatt közel 40 százalékot ment, a cég annyival lett drágább csütörtök zárástól hétfő estig, amennyi az amerikai GDP 1,5 százaléka – hívja fel a figyelmet az Erste Befektetési Zrt. Az utóbbi időben megnövekedett az éves minimumra eső részvények száma, miközben az új csúcsot ütőké meg jelentősen csökkent.
Vagyis a piac mélye aggasztó képet fest.
A híres professzor, Damodaran által havi szinten számított részvénykockázati prémium (ERP) nyolcéves minimumra, 3,85 százalékra csökkent. Ez azt jelenti, hogy a befektetők annyira biztosak az S&P 500 emelkedésében (mindenki jól bevásárolt már), hogy sokkal alacsonyabb megtérüléssel is hajlandóak beérni.
Ez általában nem szokott jót jelenteni a folytatás tekintetében.
Új és új csúcsokon a bitcoin
Hétfőn hajnalban és este is új történelmi csúcsot ütött a bitcoin árfolyama, először 106 350 dollár körül, majd 107 822 dollárnál. Kedd délelőtt sem sokkal marad el ettől, 107 400 az ára. Ez egy nap alatt 2,5, egy hét alatt tíz százalékos emelkedés. Az ether kissé lemaradó, de ismét valamivel négyezer dollár felett forog, hét nap alatt hét százalékot ment. A kisbefektetők kedvence, a solana inkább stagnált, de már szintén életjeleket mutat.
Mi ez a nagy száguldás?
Az emelkedés hátterében az is az állhat, hogy az elmúlt mintegy bő fél napban mintegy 151 millió dollárnyi short (esésre játszó) pozíciót kényszerültek lezárni. Ez a folyamat azonban már az alacsony likviditású és forgalmú előkarácsonyi hétvégén megkezdődhetett.
Az FTX kriptotőzsde felszámolója 2025. januárban kezdheti meg a hitelezők kifizetését.
Donald Trump megválasztott elnök pedig részt vett a Blockchain Association éves csúcstalálkozóján, és ismét letette a voksát az (amerikai) blokkláncipar fejlesztése mellett, hogy a vállalkozások ne települjenek át más országokba, mint Kína.
Folyamatosan áramlik a tőke a kriptókba
A MicroStrategy cég újabb 15 350 bitcoinnal növelte a részesedését, mintegy 1,5 milliárd dollárt fizetett ezért. A CryptoQuant elemzőcég szerint a – hitelekből is vásároló – MicroStrategy valószínűleg nem fog csődbe menni. Csak akkor kerülne szembe súlyos problémákkal, ha a bitcoin ára 16 500 dollárra esne.
Vagy ha egy aszteroida csapódik a Földbe – tették hozzá.
Az Ethereum ETF-ek a múlt héten rekordnagyságú tőkebeáramlást tapasztaltak, 854 millió dollárt, míg a Bitcoin ETF-ek 2,1 milliárd dollárt vonzottak december 9. és 13. között. Az is jó jel, hogy a dollárhoz kötött tether (USDT) piaci értéke elérte a 140 milliárd dollárt. (Mert a stabilérméket is használják spekulációs célokra, így később bitcoint vehetnek belőle.)
Az amerikai ETF-ek teljes kezelt vagyona most először meghaladja a 10 billió dollárt, ebből 40 milliárd dollár van kriptókban.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.