A nap nagy eseménye az EKB ülése és Mario Draghi beszéde volt, ahol nem változtattak a kondíciókon, amire nagyjából számított is a piac. Egyrészt azonban csökkentették az inflációs várakozásokat, másrészt növelték a gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzést, hadmadszor Draghi arról is beszélt, hogy az euró ingadozása (lényegében erősödése) külön figyelmet érdemel. Utalt arra is, hogy a kötvényvásárlási program sorsáról októberben jöhet új információ. (Ami nem meglepő, mert szeptember 24-én választások vannak Németországban.)
Ezek után az amúgy is pluszban levő európai részvényárak felfelé indultak el, az euró még inkább erősödött, az euró/dollár 1,1960 környékéről 1,2045-re ugrott, most 1,2030. Úgy látszik, a piac arra számított, hogy Draghi erőteljesebben próbálja majd lebeszélni az eurót, de nem így lett.
A bankrészvényeknek jaj
Az erős euró nem szokott jót tenni az európai részvényeknek, de most ezen is túltették magukat, és a német DAX 0,7, a francia CAC 0,3, a brit FTSE 0,6 százalékkal emelkedett. Köszönhetően főleg a technológiai és az autóipari cégeknek, de sok más szektor is pluszban volt.
Egy viszont nem, a bankszektor, amelynek alapvetően a magasabb kamatok tennének jót, de ez most kissé távolabbra tolódott. A Stoxx 600 Banks index 0,8 százalékkal esett, de még az USA pénzintézetei is rosszul teljesítettek. Az USA-ban is rég nem látott alacsony szinten vannak a kötvényhozamok. Az amerikai részvényindexek 0,1-0,2 százalékos mínuszban vannak.
Megvan a nyolcadolás ideje
Itthon is az OTP húzta le a BUX indexet, és mivel súlya magas, hát alaposabban. Az index 0,3 százalékos mínuszban zárt, az OTP 1,3 százalékkal esett, 10 310 forintra. Egy forinttal 486-ra süllyedt még a Telekom is. A Mol viszont 0,7 százalékkal 23 800-ra, a Richter 0,1 százalékkal 6601-re erősödött. Eldőlt, hogy a Mol részvényeivel először szeptember 26-án fognak majd az új névérték szerint, nyolcadolva kereskedni.
További árfolyamok>>>> |
Fizetőeszközünk jól viselte a vihart, egy forinttal olcsóbb lett az euró, 305,40 az ára. Eközben a román lej és a cseh korona kissé gyengült, a złoty a tegnapi esés után ma stagnált. A CIG Pannónia 4,6 százalékkal esett, pár százalékkal emelkedtek a „mészáros-papírok” (Konzum, Opimus).
Tegnap este Donald Trump keresztülvitt egy megegyezést az adósságplafonnal kapcsolatban, de csak december 15-ig. Ez is pozitívan hatott a tőzsdékre ma.
Száguld az arany, hát még a bánya
A kiszámíthatatlan pályájú Irma hurrikán miatt még mindig eléggé furcsák az árupiacok, az olaj kissé tovább erősödött, a WTI 49,20, a Brent 54,40. A narancslé, amelynek ültetvényeit fenyegeti a hurrikán, ezúttal felfelé lendült, 3,6 százalékkal, alaposan megrángatták a napokban. Az olaj esetleges további emelkedésének esélyeit az Equilor blogja taglalta.
Vélhetően főleg a gyenge dollár tett megint jót az aranynak, egy százalékos pluszban van, 1352 dolláron. Az aranybányák részvényei (a HUI index) eközben 2,3 százalékkal száguldanak, akárcsak a kapcsolódó GDX jelű ETF. (Ezekről nemrég itt írtunk részletesebben.)
A DAX-tól a mi Nyomdánkig
Visszatérünk a német részvénypiacra – írta az Erste Ötletgyár Maxi hírlevele. Legutóbbi DAX vételi ötletüknek keresztbe tettek az észak-koreai rakétakísérletek, amelyek globális eladói hullámot váltottak ki. Ám a brókercég szerint a piacok egyre gyorsabban, lényegében már napon belül képesek túltenni magukat a most már szinte menetrend szerűen érkező újabb észak-koreai provokációkon. Ez pedig jó viselkedésre utal a DAX index részéről.
Van még szufla a Nyomdában a KBC Equitas szerint. Jól sikerült az év eddigi része a cégnél, „az export továbbra is szépen hízik, jól fogynak a biztonsági termékek, és a legutóbbi negyedévben a nyomtatvány szegmens termékei is”.
Hat százalékos osztalékhozam
A vállalat képes lehet hozni a tavalyi tisztított eredménytermelését, sőt, kicsit annál többet is. A korábbi 1250 forintos fair értéket 1470 forintra emelték, tartást javasolnak. Az idei év után 82 forintos papíronkénti osztalék jöhet, ami hat százalékos osztalékhozam lenne. A részvény egyébként ma 1364 forint volt.
Szintén az Equitas írta, hogy 26 ezer forintról 27 ezerre emelte a Mol részvényekre vonatkozó célárfolyamát a UBS, eközben vételi ajánlását továbbra is érvényben tartja.