Az erős belföldi kereslet ellenére decemberben váratlanul visszaesett a német ipari termelés, az exportpiacok, a feltörekvő országok gyenge kereslete miatt. Ez persze sem a német gazdaságra, sem a világgazdaságra nézve nem jó jel. Az IEA nevű szervezet globális olajipari prognózisa a korábban vártnál is nagyobb túlkínálatot jelzett előre az első félévre, ami miatt az olajárak ismét szakadni kezdtek.
Ma nem volt felülteljesítő a BUX
Mindezek után egész nap gyenge volt az európai részvénypiac, bár az elején még előfordult, hogy valamelyik index átmenetileg pluszba lendült, de aztán végképp az eladók kerültek túlsúlyba. A német és a brit index egy százalék körüli, a francia mutató két százalékos, a dél-európai indexek három százalék körüli mínuszban végeztek.
A BUX index mostanában inkább felülteljesítő volt, tavaly is, az idén is. Például a BUX 5,5, a német DAX 16,9 százalékot esett ebben az évben a Stooq.com szerint. Ma azonban inkább ránk járt a rúd, három százalékos esésével a BUX inkább a görög vagy az olasz indexhez állt közel. Ez elsősorban a Richter miatt volt, amely a gyorsjelentésének megjelenése, illetve az ezt követő sajtótájékoztató után 6,9 százalékos zuhanást produkált. Az OTP 2,7, a Mol és a Telekom 0,5-0,5 százalékos mínuszt hozott össze.
Szétesik a világ és remekel a Richter?
A Richter eredményét pedig jónak értékelték az elemzők, de a híresen visszafogott és óvatos menedzsment előrejelzései a szokásosnál is jobban hűtötték a kedélyeket. Az Erste reggeli hírlevele például úgy kezdődött, hogy „vártnál jobb eredmény a Richtertől”. „Miközben szétesik a világ, a Richter egy jó gyorsjelentést tett közzé. Az árbevétel sorokon általában meghaladta az éves terveket, és a rubelgyengülést is sikerült kiütni a költségek kézben tartásával” – írták. A negatív nemzetközi hangulat ellenére pozitív árfolyamreakciót vártak a részvénytől.
Pesszimista menedzsment
A KBC Equitas szerint „az egyre borongósabb nemzetközi hangulatban festett pesszimista jövőképet a menedzsment az idei évre”. Mind bevételben, mind pedig az eredményhányadok terén a 2015-ösnél rosszabb évre számítanak. „Általában meglehetősen konzervatív szokott lenni a vezetőség a jövőt illetően” – teszik hozzá.
Az USA részvénypiaca fél százalék körüli mínuszban állt este hat körül. A Die Welt német napilap cikke hosszan taglalja, hogy a bankok vannak az élén a jelenlegi tőzsdei eséseknek, a pénzintézetek egyfajta kanárimadarai (korai előrejelzői) a gazdaság hanyatlásának. (Régen a madarakat bányákban veszélyes gázok előrejelzésére használták.) Szerintük a jelenlegi szituáció nagyon hasonlít a 2008-ashoz. Ma ugyan nem estek nagyot a bankrészvények, de az előző napokban annál inkább. Németországban pedig komoly aggodalmakat okoz a gigászi Deutsche Bank helyzete.
Olaj le, majd még lejjebb
A dollár ismét nagyot gyengült, az euróval szemben az 1,13-as határt is átlépte. A forinttal szemben is erősödött az euró, egy forinttal drágult, és így 312 fölé került. Pénteken és hétfőn reggel még a 309-es szinttel küzdött az árfolyam, igaz, decemberben és január elején meg 318-nál is előfordult.
A nap elején pluszban is volt, nap közben a 30 dolláros határral küzdött a WTI olaj, este már négy százalékos mínuszban, 28,40 dolláron találjuk. A Brent még nagyobbat esett, 30,70 dollárra, 6,6 százalékkal. Az arany ismét jól teljesített, alig marad el az 1200 dollártól.