Ma szerény, 0,1-0,3 százalékos mínuszban vannak a főbb európai tőzsdeindexek, és az amerikai határidős mutatók is hasonló képet festenek. A piacok alapvetően a Fed és az EKB jövő heti ülésére várnak és azoktól félnek, bár Európában a recessziós félelmek is erősek.
Elvileg jó hír, hogy a kínai Covid-szabályok jelentős lazításáról döntöttek Pekingben, mégis esnek a távol-keleti tőzsdék, a hongkongi Hang Seng három százalékkal megy le. A jó hír már az utóbbi napokban beépülhetett az árakba.
Itthon a BUX index jelenleg nulla körül áll, de volt már szerény mínuszban és pluszban is. Az OTP fél-egy százalékos esést szenved el, a Mol 2,0-2,5 százalékkal emelkedik, a Richter 0,7 százalékkal esik. A Telekom épphogy pluszban tud maradni, az Opus és a 4iG egy százalékkal veszített értékéből.
A forint erősödget, a gázár megint kúszik
Az euró ma délben 409 forint körül jár, ami másfél forinttal alacsonyabb a tegnap estinél. Alapvetően szépen lassan lefelé csorog az árfolyam a nap folyamán. Tegnap nem született meg a döntés a Magyarországnak szánt EU-s támogatásokról, bár erre nem is számítottak túlságosan. A hírek szerint erről a jövő héten várható megállapodás.
Az európai földgáz ára 142,50, ami három százalékos emelkedés, ez a forint erősödése ellen ható tényező. A dollár kis mértékben gyengült, ami inkább pozitív fejlemény. Az olaj ma is esik közel egy százalékkal, a Brent már csak 78,60. Hasonlóan viselkednek az ipari fémek is, a kínai Covid-lazítás ellenére – ez utóbbi már itt is beépülhetett az árfolyamokba.
Hogy hat az árplafon megszűnése a Molra?
Tegnapról mára virradóra megszűnt az üzemanyag-árstop Magyarországon, amit egy késő esti rendkívüli Kormányinfón jelentettek be. A lépésre szépen emelkedik a Mol, amelynek ez alapvetően jó, hiszen megszűnik egy veszteségforrás.
Hogyan hat ez a Mol eredményére, értékére? – teszi fel a kérdést az Erste Befektetési Zrt. Nehéz ezt meghatározni az árak változékonysága miatt. A jelenlegi piaci árakkal számolva néhány tízmilliárd forint plusz lehet az eredményben, ami körülbelül “néhányszor tíz forint havonta”.
Az elmúlt napokban a benzinkúti káosz növekedésével párhuzamosan, ahogy növekedett az árstop megszüntetésének valószínűsége, úgy emelkedett a Mol-részvények árfolyama. Ezért látunk ma már csak visszafogott áremelkedést a hírre.
Az ársapka és az inflációs kötvényeink
A lépésnek hatása lesz a decemberi magyar inflációra is, alaposan felviszi a következő hónapokra, ezen keresztül pedig a magyar állampapír-kisbefektetőket is érinti. Az idei éves átlagos infláció várhatóan magasabb lesz, mint ahogy eddig várták, megközelítheti, talán meg is haladhatja az évi 15 százalékot. Így a hatéves Prémium kötvények (PMÁP) következő kamata márciustól elérheti a 16,5 százalékot is. (Holnap teszik közzé a novemberi inflációt, amit 22,1 százalékra várnak.)
Talán emiatt is emelik egyes fix kamatú lakossági állampapírok kamatát, 7,0-7,5 százalékról 9,0-9,5 százalékra (a maximális hozam, vagy THM csak 9,09 százalék). Nemrég éppen a befektetők számára hátrányosnak, feketelistásnak neveztük ezeket az értékpapírokat, a MÁP Plusszal együtt.
A Privátbankár Árkosár felmérése is igen csúnya képet fest a várható pénzromlásról az élelmiszerek árán keresztül, erről itt írtunk:
Alteo-céláremelés érkezett
Az Erste Befektetési Zrt. elemzésében megemelte az Alteo részvény célárfolyamát, 3790 forintra, s vételi ajánlással látta el, mintegy 25 százalékos felértékelődési potenciál mellett. A részvény ma 3060 forint, 1,3 százalékkal emelkedik.
Irány a következő bitcoin-mélypont?
A bitcoin nem tudta sokáig tartani a 17 ezer dollár feletti szintet, ma már 16 800 körül van, az ether 1230. A piac meglehetősen pesszimista, sok éve hűséges kriptovaluta-rajongók is feladják. A “félelem és mohóság” index ugyanakkor még nagyon messze van a június közepi rekord alacsony szinttől (most 29, akkor 6-7 is volt). Sokan mégis újabb éves mélypontokat várnak.
Melyik kriptotőzsde fog bedőlni legközelebb?
A Vegas Odds nevű, fogadóoldalakkal foglalkozó portál gyűjtése alapján a Crypto.com, az eToro és a KuCoin kereskedési platformoknak lehet a legnagyobb esélyük arra, hogy bedőljenek. Valamivel kevesebb a Bitfinex, a Gemini és a Robinhood rendszereknek. A legkevesebb a Kraken, a Binance és a Coinbase sansza ugyanerre a felhasználók tétjei alapján.
Izgalmas napok jönnek a tőzsdéken
Nemcsak a magyar eszközök ára mozoghat sokat a brüsszeli hírek, a hazai inflációs adat és más fejlemények hatására. Az elmúlt néhány hétben viszonylagos nyugalomban zajlott a tőzsdei kereskedés az amerikai részvénypiacon, de ennek vége lehet az előttünk álló héten, sok minden várható, csak nyugalom nem – véli a Concorde Értékpapír Zrt. Három komoly piacmozgató esemény fog bekövetkezni.
- December 13-án kedden, magyar idő szerint 14:30-kor jön a novemberi amerikai inflációs adatsor.
- December 14-én magyar idő szerint 20:00 órakor jön a Fed idei utolsó kamatdöntése, 20:30-kor Jerome Powell sajtótájékoztatója.
- A december 16-i péntek az év utolsó “quadruple witching” (“négyszeres boszorkányság”) kereskedési napja, egy fontos opciós és határidős kifutási határidő. Ez gyakran nagy forgalmat és az aktuális trendek fordulópontját hozza.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.