5p

A tőzsdéken rossz a hangulat, miközben az EKB-ra várnak, a BUX viszont tartja magát. A tegnapi nagy gyengülés után ma stagnál a forint. Óriásit ugrott az európai földgáz ára egy texasi kikötőben kitört tűz miatt. A török líra ismét mélyrepülésben, miután az unortodox elnök az évi 70 százalék inflációt minikamatokkal gyógyítaná.

Tegnaphoz hasonlóan ma is kisebb-nagyobb mínuszokat látni a tőzsdéken. A vezető nyugat-európai indexek 0,4-0,6 százalékos mínuszban vannak, az amerikai határidős mutatók 0,8-1,0 százalékkal esnek. A befektetők kerülik a kockázatokat, holnap ugyanis fontos inflációs adatot tesznek közzé az USA-ban.

Ma pedig az EKB tart ülést, amelyet árgus szemmel, eléggé idegesen figyelnek a piaci szereplők. A fő téma az eszközvásárlási program vége. A bizonytalanságot, az abból eredő kockázatot pedig többnyire rosszul tűrik a részvénypiacok. Az OECD ráadásul tegnap visszavágta a gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzéseit. Sanghajban pedig szombaton ismét lezárnak egy nagyobb kerületet a Covid miatt.

Budapesten eközben minimális, “plusz nullás” emelkedés van, az OTP 0,4 százalékkal esik, a Mol és a Richter mintegy fél százalékkal emelkedik.

Árfolyam

A Fitch Ratings (“Fitch”) stabilról negatívra módosította a Mol hitelminősítési kilátásait, de megerősítette a BBB–, azaz befektetésre ajánlott minősítést.

Nagy gyengülés után stagnál a forint

A forint tegnap nagyot gyengült, miközben az MNB biztosította a szereplőket az eddigi kamatemelési pálya folytatásáról. A mai egyhetes aukción maradt 6,75 százalék a forintkamat, de nem is vártak változást a piacon. A lengyel jegybank viszont 0,75 százalékponttal emelt tegnap.

Szerdán az euró/forint 387,50-ről 395,50-re ugrott, ritkán látni ekkora napon belüli meglódulást. Ma a maximum 396,985 volt az Investing.com szerint, jelenleg pedig 395,15 az árfolyam. A hirtelen forintgyengülést elemzők részben a vártnál magasabb hazai inflációs adattal, részben az EU-s pénzekkel kapcsolatos kérdőjelekkel magyarázzák.

Gázárrobbanás a texasi tűz miatt

Egy fontos texasi kikötőben, Freeportban, ahol az Európába szállított cseppfolyósított földgáz (LNG) mintegy ötödét hajózzák be, nagy tűz ütött ki. Így a működése hetekre, talán hónapokra is leállhat. Vélhetően ennek következtében 27 százalékkal emelkedik az európai árutőzsdei földgázár Nagy-Britanniában, 165 fontra, illetve 12 százalékkal Hollandiában, 89 euróra.

Az USA-ban a fennakadás azonban ideiglenesen növelheti a kínálatot, valószínűleg emiatt épp fordítva mozog, 4,5 százalékkal esik az ár.

A Brent típusú olaj árfolyama öt évre. Piros vonallal az orosz invázió. Tradingview.com
A Brent típusú olaj árfolyama öt évre. Piros vonallal az orosz invázió. Tradingview.com

Jön a 200 dolláros olaj?

Az olaj ára ma kissé süllyed, de magasan áll, a Brent 123,50, a WTI 122,0. Az emelkedő olajárak miatt Biden elnök kénytelen a szaúdiak kegyeit lesni, pedig a kampány során többször is kikelt Szaúd-Arábia ellen – írja az Equilor Befektetési Zrt. Most a valaha volt legrosszabb az amerikai-szaúdi viszony, amely az olajárak emelkedése miatt ismét egyre fontosabbá válik. Kevés ország rendelkezik valódi extra olajkitermelési kapacitásokkal.

A JPMorgan elemzője szerint a bejelentett 648 ezer hordó többletkitermelésnek jó, ha a negyede megvalósul júliusban és augusztusban. Az olajembargó miatt egyes elemzők már a 200 dolláros hordónkénti olajárat is egyre valószínűbbnek tartják.

Az amerikai kitermelők, részben a kormányzat zöld politikája miatt, nem szívesen vágnak bele új kitermelési projektekbe – teszik hozzá.

Olaj- és gázipari berendezések. Pixabay.com
Olaj- és gázipari berendezések. Pixabay.com

A török út a szakadékba vezet?

Ismét nagyot esett a török líra, amit a német N-Tv.de Erdogan elnöknek tulajdonít. Egy euróért tegnapelőtt 18,0, tegnap 18,5 lírát kellett adni (mintegy három százalékkal többet), egy dollár körülbelül 17 líra. De valójában már május eleje óta tart a lejtmenet (másrészt pedig sok éve).

Félő, hogy a törökországi hiperinfláció teljesen kicsúszik a gazdaságpolitikusok ellenőrzése alól – írja a portál. Erdogan elnök ennek ellenére, saját meggyőződése alapján, további kamatcsökkentést jelentett be. “A kamatok esküdt ellensége ismét lecsap” – fogalmaztak. A valuta zuhanórepülésben, az év eleje óta értékének csaknem negyedét veszítette el, tavaly több mint 40 százalékot zuhant.

A gazdasági tananyag szerint az alacsony kamatlábak az infláció további erősödését okozzák. Törökországban jelenleg több mint 70 százalékos a pénzromlás, ami 1998 óta a legmagasabb érték.

Az euró árfolyama török lírában. Tradingview.com
Az euró árfolyama török lírában. Tradingview.com

Fundamentális alapon dráguló kriptodeviza

A Chainlink rendszere egy úgynevezett orákulum, a való világ adatait gyűjti össze és tárolja, közvetíti a kriptodeviza-világ, az okosszerződések rendszerei felé egyre több blokkláncon. Miközben a rossz piaci környezetben az ether 1,6 százalékkal esett egy hét alatt, a chainlink (LINK) érme 23 százalékkal ment fel. Ennek hátterében a tervezett új érmelekötési (staking) rendszer most közzétett menetrendje állhat.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Ennek során a lekötött LINK érmék tulajdonosainak juttatják majd a rendszerben – az adatokat használó ügyfelek, partnerek által fizetett díjakból származó – bevételek egy részét. Első lépésben évi öt százalékos hozamot céloznak meg, később ez bevételarányossá válna. A Chainlink jelenleg a 22. legnagyobb kapitalizációjú kriptodeviza, 744 millió dolláros értékkel. A rendszerében pedig nincs “infláció”, azaz a kibocsátott érmék száma már nem nő tovább.

A defláció a mi legnagyobb ellenségünk?

Eléggé meglepő a mostani rekordnagyságú inflációs számok mellett erről olvasni, de a korábban a technológiai részvények gurujának számító Cathie Wood (ARK Investment) deflációtól tart. Szerinte az óriási méretű vállalati készletfelhalmozódás segíthet mihamarabb lenyomni az inflációt – írja az Erste Befektetési Zrt.

Állítása szerint még soha nem látott ilyen mértékű növekedést a raktárkészletekben, és hozzátette, hogy bármennyire is fél mindenki az inflációtól, szerinte sokkal komolyabb kockázat a defláció.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28690 28550 28690 +0,56% 0 0 10 619 202 170 HUF 2025-07-18 17:10:16
MOL 3050 3004 3050 +0,99% 0 0 2 297 071 352 HUF 2025-07-18 17:10:23
MTELEKOM 1772 1764 1786 -0,11% 0 0 381 103 036 HUF 2025-07-18 17:14:51
RICHTER 10200 10130 10210 +0,69% 0 0 1 662 365 660 HUF 2025-07-18 17:10:39
OPUS 592 585 596 -0,34% 0 0 83 614 478 HUF 2025-07-18 17:06:31
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Vészesen közel került a forint egy lélektani határhoz
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:46
Közel volt a 400.
Részvény / Deviza / Áru Megint durroghatnak a pezsgők a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 607,69 pontos, 0,6 százalékos emelkedéssel 101 262,87 pontos történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 16:31
A 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe 0,13 százalék, a részvények szélesebb körét érintő S&P 500 index 0,20 százalék pluszt, a technológiai részvények alakulását követő Nasdaq index 0,35 százalék erősödést jelzett.
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre jó napja van a pesti tőzsdének
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:11
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe emelkedett pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Új megatrend lehet az európai részvények felülteljesítése?
Richter Péter | 2025. július 18. 14:16
Donald Trump tavaly novemberi újraválasztása óta a német részvények felülteljesítették amerikai társaikat és idén már hasonló trend figyelhető meg az egész európai részvénypiac szempontjából is. Ez azért is érdekes, mert a megelőző években éppen ellenkező trendet figyelhettünk meg. A cikk a VIG Alapkezelő blogján jelent meg.
Részvény / Deviza / Áru Nem mindennapi dolgok történnek a Budapesti Értéktőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:45
A BUX értékét csaknem teljes egészében meghatározó valamennyi blue chip árfolyama emelkedik.
Részvény / Deviza / Áru Főhet a feje, ha ilyen részvénye van (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 09:50
A Magyar Nemzeti Bank a mai naptól felfüggesztette a Pensum Group Nyrt. részvények tőzsdei kereskedését, mivel a kibocsátó volt könyvvizsgálója visszavonta a társaság 2022. évi éves beszámolójára vonatkozó auditori jelentését. A felfüggesztés a Pensum Group rendszeres és rendkívüli tájékoztatási kötelezettségeinek maradéktalan teljesítéséig marad érvényben.
Részvény / Deviza / Áru Most megláthatjuk, kik a parkett ördögei
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 09:27
Emelkedéssel nyitottak az európai tőzsdék, így a magyar is. Az olaj is drágult, az arany viszont olcsóbbodott.
Részvény / Deviza / Áru Tuti, hogy elrohan egy pénzváltóba, ha meglátja, mennyiért vehet eurót
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:37
Bár az éjjel egy picit gyengült a forint, így is 399-on cserél gazdát az uniós pénzzel szemben a bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Megadták péntekre az alaphangulatot New York-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 06:07
A vezető részvényindexek kivétel nélkül erősödtek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG