A német menedzserek hangulatát mutató Ifo index délelőtt eléggé elmaradt a várakozásoktól, ez húzhatta le elsősorban az európai tőzsdéket. Mostanában csökkent az olaj és a részvénypiacok együtt mozgása, de a kőolaj is egy százalék körüli mínuszban töltötte a napot, nyilván ez sem tett jót a hangulatnak.
A gyorsjelentési szezon sem nevezhető pazarnak, ráadásul a héten az amerikai Fed és a japán BoJ is ülésezik, amelyeknek a befektetők minden egyes szavát lesik. Az ezt megelőző bizonytalanság viszont nem túl kedvező hatással van a tőzsdékre, így eléggé logikus, hogy ma inkább az eladók voltak túlsúlyban. A nyugat-európai tőzsdéken a részvények (a Stoxx 600 index szerint) átlagosan fél százalékot estek, a DAX 0,8 százalékot.
Meglódult a Mol a végén
A BUX indexünk délelőtt mínuszban járt, majd déltől több órán keresztül kerülgette a nullás szintet. Végül a zárószakaszban ugrott csak meg, 0,6 százalékos pluszba, ez is elsősorban a Mol meglódulásának köszönhető. Az olajpapír a zárásban mínusz egy százalékról mínusz 0,3 százalékra küzdötte fel magát, ez 16 500 forintot jelent. Az OTP a nap nagy részében pluszban járt, végül 1,1 százalékkal 7213-ra ment fel. A Richter egy százalékkal 5522 forintra, a Magyar Telekom 0,4 százalékkal 470-re szépített.
A forint viszont gyengélkedett, 1,8 forinttal feljebb, 312,1 forintra ment az euró. Hasonlóan viselkedett egyébként a złoty és a török líra is, így könnyen lehetne, hogy csak nemzetközi hatások értek bennünket. De a magyar jegybank kedden tart ülést, ez hatással lehet a forintra. A dollár az euróhoz és a jenhez képest egyaránt gyengült mintegy fél százalékot.
Ausztria nagyot esett
A hétvégi választást követően, ahol a szélsőjobb tört előre, az osztrák tőzsdeindex 1,6 százalékot esett. A szerbiai választások nyomán viszont a Belex 15 belgrádi index csak 0,2 százalékkal gyengült. A görögök állítólag jól haladnak a hitelezőkkel való tárgyalásokon, mégis 1,7 százalékkal esett ott az index.
Záporoznak a gyorsjelentések a héten. A KBC Equitas szerint „a hétre is jut számos izgalmas jelentés, mint például a kedd éjjeli Apple, vagy a németek közül a Bayer, a Deutsche Bank, a Volkswagen és a BASF beszámolója. A tengerentúlról pedig többek között a Facebook, a legnagyobb telekommunikációs szolgáltató címét viselő AT&T, a Ford és a Boeing jelentéseire figyelünk. Az olajpiacon érdekelt társaságok közül a hét második felében érkeznek az Exxon és a Chevron első negyedéves számai.”
Aggódnak az Apple-ért
Az Apple-nél a cég beszállítóinak forgalma alapján az elemzők arra számítanak, hogy visszaesnek a telefonértékesítések. A cég körül régóta sok az aggodalom és vita, hogy tudja-e folytatni növekedését, elő tud-e állni újításokkal. Sok elemző azonban a jelenleginél jóval többre tartja a részvény értékét.
Az amerikai részvényindexek fél hétkor fél százalék körüli esést mutattak, az Apple 0,7 százalékos mínuszban volt. A Netflix nettévé-szolgáltató három százalékkal volt lejjebb a péntekinél.