Szerdán az európai tőzsdéken emelkedés látható, a német index 0,4, a francia 0,3, a brit 0,2 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek a keddi esés után szerény pluszban vannak, az ázsiai kontinensen pedig a mínuszok domináltak reggel. Az S&P 500 nyolcnapos sorozatos emelkedő szériája tört meg kedden, amit az energiaipari részvények csökkenésével és az e heti Jackson Hole-i jegybanki szimpóziumot megelőző óvatossággal magyaráznak.
A Fed elnöke itt pénteken beszél majd, ami iránymutatást adhat a szeptemberre várható kamatvágásról. Idei mélyponton van a dollár az euróval szemben, ami a kockázatosabb eszközöket és az árupiaci termékeket segíti. A befektetők a ma délután esedékes Fed-jegyzőkönyvet, valamint az amerikai munkaerőpiaci adatok felülvizsgálatát is várják.
Budapesten a BUX index 1,2 százalékkal emelkedik, amiben benne lehet az is, hogy be kell hoznia a két szünnap miatti lemaradást. Az OTP 1,1, a Mol 0,9, a Richter 2,0, a Magyar Telekom 1,3 százalékkal megy fel. Az euró/forintárfolyam 392 forint 80 fillér, mintegy 60 fillérrel van lejjebb a kedd estinél, vagyis a hazai fizetőeszköz tovább erősödik.
Megrángatták az olajat, csúcson az arany
Az olajárakat a gázai tűzszüneti megállapodással kapcsolatos tárgyalások, bizonytalanságok rángatják, kedden az esés volt napirenden. Szerdán a kőolaj és a földgáz is csak minimális, pár ezrelékes pluszban áll. Süllyed az arany is, de csúcsközelben maradt, a határidős ára 2544 dollár (az új történelmi maximumot kedden 2570 dolláron állította be).
Gázt talált a Mol
Új gázlelőhelyeket talált a Mol a pakisztáni TAL blokkban – foglalta össze az Equilor Befektetési Zrt. A becslések szerint ez körülbelül egy százalékkal növeli a magyar olajipari vállalat teljes szénhidrogén-kitermelését.
A felfedezés kiértékelése még folyamatban van, de várhatóan 400-800 bpoed termelést tud majd biztosítani.
A Mol a TAL blokk üzemeltetője, és a kitermelt mennyiség 8,4 százaléka a magyar cég részesedése.
A Tesla kilobbizta magának
Az Európai Bizottság jelentősen csökkentette a Kínában gyártott Tesla-járművekre kivetett importvámot, ami potenciálisan megnyitja az utat az eladások megugrása előtt – írta a Euronews. A korábban tervezett 20,8 százalékról kilenc százalékra vették vissza a Teslára vonatkozó kiegészítő vámot, ami jelentősen alacsonyabb, mint a kínai EV-gyártókra kivetett 17,0-36,3 százalék.
Ez potenciálisan fellendítheti a Tesla eladásait a régióban – tették hozzá.
A tervet a 27 uniós tagállam többségének október 31-ig jóvá kell hagynia, ha ez megtörténik, az új tarifák öt évig maradnak érvényben. A Tesla egyedi elbírálást kért az Európai Bizottságtól.
Engedékenyebbek lesznek Kínával szemben?
Brüsszel halad a kínai elektromos járművekre kivetendő vámok végleges bevezetése felé, készen áll arra, hogy a WTO elveivel is összeegyeztethető alternatív megoldást találjon a kínai kormánnyal – írta a Euronews. Három kínai gyártó – a BYD (17 százalék vám), a Geely (19,3 százalék) és a SAIC (36,3 százalék) – esetében a vámtételeket kissé lefelé módosították, miután a vállalatok megtámadták a Brüsszel által július elején bevezetett ideiglenes vámtarifákat.
Három év után csúcsra ment a Netflix
Közel három év után új csúcsra emelkedett a Netflix árfolyama, miután a cég kedvező híreket közölt a reklámokból befolyó bevételekről – írta a K&H Értékpapír. A hirdetőkkel folytatott tárgyalásoknak köszönhetően 150 százalékkal nőttek ezek a bevételek. A különböző fogyasztási cikkek, elektronikai eszközök és szórakoztatóipari termékek hirdetései adják ezen bevételek nagy hányadát.
Kedden így a gyengébb piaci hangulat közepette is majdnem 1,5 százalékos pluszban zárt a papír, napon belül a 700 dolláros szintet is átütötte.
Újabb óriás von ki tőkét Kínából
Közel kilenc százalékkal zuhant a hongkongi kereskedésben a JD.com részvénye, aminek oka, hogy a Walmart bejelentette, megválik a vállalatban szerzett részesedésétől. Az amerikai cég a jövőben a saját kínai operációra nagyobb fókuszt akar helyezni, továbbá ez a lépés lehetőséget ad arra is, hogy a felszabadult tőkét más projektekre fordítsák – idézte a K&H Értékpapír. A Walmart kissé emelkedik a tőzsdén kívüli kereskedésben.
Miért csorog lefelé a bitcoin?
A bitcoin ma 2,6 százalékkal, 59 300 dollár környékére süllyedt, az ether hárommal, 2580 dollárra ment le. Az utóbbi napokban azonban inkább stagnáltak. Miért nem követték a kriptovaluták a múlt heti részvénypiaci emelkedést?
- Damoklész kardjaként lebeg a piac felett az USA tulajdonában levő (korábban lefoglalt) bitcoin-készletek esetleges eladása.
- Másrészt intézményi pénzek távoztak a Bitcoin ETF-ekből.
- Csökkent a bitcoin-bányászok nyereségessége is.
Előléptetik a kriptók ellenségét?
Egy újabb ok pedig az lehet, hogy Kamala Harris demokrata elnökjelölt megválasztása esetén Gary Genslert nevezné ki pénzügyminiszternek, ami előléptetéssel érne fel a szakember számára. Az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) jelenlegi elnöke kriptóellenes magatartásáról ismert, sokan őt tartják a fő felelősnek a kriptók évek óta tartó “üldöztetéséért” az USA-ban. Az utóbbi időben a demokrata elnökjelöltnek 50 százalékos vagy valamivel afeletti nyerési esélyt jósolnak.
Donald Trump republikánus elnökjelölt inkább a kriptók védelmezőjeként lépett fel az utóbbi időben, és Gensler menesztését helyezte kilátásba.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.