5p
Az immár 3 héttel ezelőtti földcsuszamlás szerű svájci frank elszállás óta kereskedelmi bankok és jegybankok, befektetési szolgáltatók és befektetők egyaránt azt próbálják értékelni, mennyire változott meg a kockázat fogalma. Lehet-e úgy kereskedni, mint eddig?

A 2008-as válság óta hosszú idő telt el, a piacok szárnyaltak, a nagy kockázatok, nagy piaci vérengzések emléke lassan a múlt ködébe veszett. Így aztán egyre több és több, újabb és újabb termékkel lehetett kereskedni, sokszor nem csak a befektetett pénz értékén, hanem ezt jóval meghaladóan, tőkeáttétellel is. Miután kevés extrém esemény volt, kevéssé fenyegettek kockázatok, egyre nagyobb tőkeáttételre nyílt lehetőség. Ez leginkább talán a devizapiacon volt jellemző, előfordult, hogy egy ügyletet pénzünk százszorosának értékén köthettünk.

Mostantól más

Ez nyilvánvalóan extrém kockázatvállalás, de amíg a devizák mozgása nem haladta meg azt a szintet, hogy nap, mint nap kiigazítva a letéti követelményeket, gördülékenyen menjen a dolog, addig ez nem okozott különösebb gondot. A frank piacának negyedórás megszűnése, majd utána a korábbi árfolyamhoz képest 15-20 százalékkal arrébb történő stabilizálódása után egész másképp látszanak most a dolgok. Logikus, hogy ha hirtelen ilyen elmozdulás lehetséges, akkor a letéti követelményeknek és a vállalt kockázatnak is ehhez kell igazodni. Ugyanakkor az is igaz, hogy ilyen extrém esemény ritkán fordul elő, és ha többé nem hallgatunk jegybankári ígéretekre, akkor talán nem is találkozunk hasonlóval.

Mindazonáltal érdemes végiggondolni a befektetőknek, hogy mely esetben milyen kockázatot szabad és érdemes vállalniuk. Roppant széles a skála a kockázatmentes és a végtelen kockázatú befektetés között, ráadásul igen nehéz őket besorolni ezen a skálán.

Kockázatmentes?

Kezdjük a kockázatmentes befektetés fogalmával. Régebben az állt a közgazdasági tankönyvekben, hogy ezek az állampapírok. Csakhogy van egy bökkenő. Időnként némelyik állam csődbe megy, és megtagadja a kamat-, esetleg tőkefizetést a kötvényekre. Ekkor a termék máris az igen magas kockázatú kategóriába ugrik. Hogy lehet ezt a problémát kezelni?

Sajnos, a befektető nem kerülheti meg azt a feladatot, hogy figyelmet kell fordítania arra az államra, amely kibocsátja a papírokat. Rendben van-e a gazdaság, mi történt az adott ország állampapírjaival az elmúlt 20-50-100 évben?

Vannak országok, ahol nagyjából eleve kizárhatjuk ezt a problémát. Ilyen Amerika, ami sosem ment csődbe, vagy 1948 óta Németország, ami az egyik legfegyelmezettebb pénzpolitikájú állam. De ide sorolható még rengeteg stabil ország (felsorolásuk meghaladja e cikk kereteit). Felírhatjuk a biztonságos listára hazánkat is, ugyanis az elmúlt évtizedekben többször volt csőd közeli helyzet, azonban a mindenkori kormány, ideológiájára való tekintet nélkül mindent megtett azért, hogy ezt elhárítsa, és az ország minden külső és belső fizetési kötelezettségének eleget tegyen.

Kis-közepes kockázat

A következő kategória, a vállalati kötvények már egy összetettebb helyzet. Szinte minden az adott vállalaton múlik. Kis kockázatúnak csak a nagy múltú, kiváló állapotban lévő cégek kötvényei tekinthetők. Ha egy cégnél, különösen banknál a legkisebb nehézségek jelentkeznek, legjobb azonnal kiszállni a kötvényből. Ismeretlen, új cégek papírjait pedig csak a nagy adrenalin hiánnyal bírók vásárolják, őrült nagyot lehet bukni velük (pl. BTel, E-Star vagy a cseh szénbánya, a New World).

A következő kategória a részvény. Itt van olyan tévhit, hogy hosszútávon az ár úgyis emelkedik, és ha esik, majdcsak visszakapaszkodik. Sajnos ez nem így van. Rengeteg papír árfolyama hull a mélybe, és ott is marad örökre. Horribile dictu, egyes cégek még csődbe is mennek, és akkor nem marad a részvényesnek semmi. Nem szabad elfelejteni, hogy a részvénytársaság egy vállalkozás, aminek mi részvényesként tagjai vagyunk. Hosszútávon minden azon múlik, hogy fut a vállalkozás szekere. Ráadásul a piac néha túlzottan optimistán vagy túlzottan pesszimistán is megítélheti az adott vállalkozást.

Vannak persze kiváló beszállási pontok, amikor egy jó cég részvénye átlép egy kritikus pontot (ellenállást), és így kiváló hozam/kockázat aránnyal lehet vásárolni. Egy dolog ilyenkor nagyon lényeges: limitáljuk a veszteséget, ha mégsem jönne össze a kitörés, szigorúan alkalmazzunk stopot.

A szinte felmérhetetlen kockázat

Most jön az utolsó kategória, a tőkeáttételes termékek. Ezek jellemzője, hogy viszonylag kis árelmozdulással nagyot változhat a befektető egyenlege, a tőkeáttétel mértékétől függően. Általában azt mondhatjuk, hogy a befektető készüljön fel arra, hogy szélsőséges esetben igenis bekövetkezhetnek gyors, 20-30 százalékos elmozdulások is, és ennek figyelembe vételével nyisson pozíciót. És most már látjuk, hogy a devizapiacon is lehetnek hasonló meglepetések. Olyat, hogy a veszteség a befektetett tőke 10-szerese, vagy még ennél is nagyobb lehessen, nyilván senki nem engedhet meg magának (sem ügyfeleinek). Valószínűleg igen ritka lesz a svájci frankéhoz hasonló eset, de jobb félni, mint megijedni.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21550 21450 21690 -0,65% 0 0 6 477 665 260 HUF 2025-01-02 17:13:11
MOL 2770 2732 2774 +1,47% 0 0 1 606 229 002 HUF 2025-01-02 17:05:00
MTELEKOM 1286 1274 1306 +0,94% 0 0 660 860 458 HUF 2025-01-02 17:10:44
RICHTER 10600 10430 10640 +1,92% 0 0 1 194 390 110 HUF 2025-01-02 17:09:20
OPUS 517 505 518 +2,38% 0 0 85 306 804 HUF 2025-01-02 17:05:09
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Depressziósan kezdte az újévet a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 19:08
Gyengült a forint csütörtökön, az év első kereskedési napján a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru OTP-részvényes? Akkor joggal lehet rosszkedve
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 461,09 pontos, 0,58 százalékos emelkedéssel, 79 787,75 ponton zárt csütörtökön
Részvény / Deviza / Áru Lionel Messi tőzsdére vitte az ingatlanjait, egy befektetés túlszárnyalta a bitcoint is
Eidenpenz József | 2025. január 2. 12:43
A tőzsdeindexek nincsenek rózsás hangulatban, de a BUX emelkedni tud, a befektetők keresik az olaj- és gázipari részvényeket. Stagnál a forint, elkerülhetjük a recessziót, Lionel Messi tőzsdére vitte az ingatlanjait. Egy termék túlszárnyalta a bitcoint is 2024-ben, a Mikulás pedig megsemmisített 200 milliárd dollárt az év végén.
Részvény / Deviza / Áru Merre indul a forint 2025-ben? Itt vannak az első jelek
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 07:46
Itt vannak a friss árfolyamok az év első munkanapján.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mit tett a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 08:26
Vegyesen alakult a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő kora estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Megjött BATMMAAN, bekeményített a forint a végére
Eidenpenz József | 2024. december 30. 12:59
Az európai tőzsdék stagnálnak a jókora amerikai esés ellenére is, a BUX-ot főleg az OTP húzza vissza. Az euró volt 410 forint is reggel, de azóta kisebb gyengeséget mutat. A Magyar Telekom volt az év részvénye, FAANG helyett BATMMAAN lesz a sztori jövőre, jöhetnek az Nvidia-lelkű robotok. Minden nap egy bitcoint vesz valaki.
Részvény / Deviza / Áru A forint kamatelőnye majdnem mindig meghaladta az árfolyam leértékelődését – interjú
Eidenpenz József | 2024. december 29. 10:11
Bár mindenki gyenge forintra számít mostanában, visszatekintve alig találunk olyan időszakokat, amelyekben a forint leértékelődését ne kompenzálta volna a kamatelőnye. Amikor már mindenki pesszimista, könnyen elképzelhető, hogy pozitív folyamat indul be. A tavasszal lejáró állampapír-tömeg egy része befektetési jegyekbe mehet. Interjú Brezina Szabolccsal, az MBH Befektetési Bank vezérigazgatójával.
Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolgot tett a forint pénteken
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 18:31
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest. Nagy örömre persze továbbra sincs ok.   
Részvény / Deviza / Áru Jobb hozamot érhetünk el, és a bolygót is védjük – interjú
Eidenpenz József | 2024. december 27. 15:41
Sok szó esik a fenntarthatóságról, az ESG-ről, de milyen előnyöket jelentenek ezek a befektetők számára? Jobb lesz-e a fenntarthatósági befektetési alapok hozama a hagyományos alapokénál? Mit tehet az átlagember a bolygó védelme érdekében? Interjú a KBC AM Magyarországi Fióktelep vezetőjével, Ács Tamással.
Részvény / Deviza / Áru Oldalazik a forint, hiány jöhet bitcoinból
Eidenpenz József | 2024. december 27. 12:51
Európában jó a hangulat a tőzsdéken, az USA eséssel kezdhet, Budapesten nyugis a forint. A bitcoin is oldalaz, de egyes statisztikák szép emelkedést vetítenek előre, ha a történelem megismétli önmagát. Donald Trump hivatalba lépése alaposan megrángathatja majd az árfolyamokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG