6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai tőzsdék hangulata elromlott, de az USA-ban újabb rekordok dőlhetnek és Japán is remekelt. A BUX újra pluszban, az OTP majdnem visszanyerte, amit hétfőn elvesztett, de a többi nagy papír gyengécske. A forint a jó inflációs adat ellenére is tovább gyengül. Hogyan profitáljunk a kínaiakból? Az energiaáraknak köszönhetünk mindent?

Az európai részvényindexek elbizonytalanodtak keddre, a német mutató 0,3, a francia 0,6 százalékkal esik, de Londonban van egy kis emelkedés. Az amerikai határidős indexek viszont ismét szép pluszban állnak, bár hétfőn a zárásra csak szerény emelkedést tudtak megtartani. Az amerikai S&P 500 index már 35-ször döntött új rekordot ebben az évben.

Rekordot ért el reggel a japán Nikkei is, főleg a mesterségesintelligencia-üzletágból profitáló elektronikai részvények miatt. A piacok ma főleg Jerome Powell Fed-elnök beszédeire várnak. Németországban jól teljesített a BMW papírja, de három százalékkal esik a Mercedes, mindkettőt elemzői fel– és leminősítések mozgathatták elsősorban.

Az OTP és az euró/forint öt napja. Az egyik megnyugodott, a másik nem. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az OTP és az euró/forint öt napja. Az egyik megnyugodott, a másik nem. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Csak az OTP tért magához

A BUX indexet hétfőn egyértelműen a kormányinfó küldte lejtőre, kedden azonban már 0,6 százalékkal emelkedik. Az OTP majdnem mindent visszanyert az előző napi veszteségéből, 1,9 százalékkal 17 870-re ugrik. A Mol azonban ma is 0,1, a Telekom 0,2, a Richter 0,4 százalékkal esik.

A vártnál kedvezőbb hazai inflációs adat hatástalannak bizonyult, a forint nem nyugodott meg, sőt tovább gyengült. Az euró most 395,60, egy forinttal van a hétfő esti felett, de volt 396,50 is a délelőtt folyamán. Az olaj 0,7, az európai földgáz 1,7 százalékkal olcsóbb, az arany és az ezüst ismét emelkedik.

Árfolyamok és grafikonok

Ma is a különadókat nyögi a forint

A hétfői kormányinfón jelentette be a kabinet, hogy “újabb terheket pakol a hazai bankszektorra” a költségvetés rendbetételének érdekében. A “sokadik piacellenes lépés kiverte a biztosítékot a szereplők körében”, és a csendes nemzetközi tőkepiacok ellenére bő fél százalékot gyengült a forint az euróval szemben – írta az Erste Befektetési Zrt.

A többletterhek negatív hatása teljes mértékben elmosta a kedvező június havi államháztartási adatét. A konszenzusnál kedvezőbbnek bizonyuló inflációs adat miatt sokan lehetőséget láthatnak arra, hogy az MNB tovább vágja a kamatokat júliusban, aminek ezzel együtt kevés a realitása – véli a brókercég.

Amennyiben a leértékelődés 400 közelébe veti a magyar devizát, úgy szükséges lehet megszólalnia az ügyben a magyar jegybanknak.

Nagy meglepetés ez a magyar infláció

Az előzetes várakozásunktól elmaradó éves inflációs adat újra nagyobb meglepetést okozott. A mai adat fényében előfordulhat, hogy ezt újra lejjebb kell módosítanunk inflációs előrejelzésünket – írja Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója.

A vártnál alacsonyabb inflációs pálya – amennyiben azt a jegybank is megerősíti az Inflációs jelentésben – lazább monetáris politikát vetíthet előre. A júliusi kamatdöntő ülésen a 25 bázispontos vágás mellett újra ott lehet az asztalon az 50 bázispont is, ezt követően azonban a Fed első kamatvágásáig (amit jelenleg szeptemberre áraznak a piacok) nem vár további lépést a jegybanktól az elemző.

Az energiaáraknak köszönhetünk mindent?

Megint főleg az energiaárak segítettek az infláció csökkenésében júniusban Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szerint. A legnagyobb mértékben a járműüzemanyagok és a háztartási energia árcsökkenése húzta le a teljes havi árindexet. Az éves inflációs ráta így csökkent, 3,7 százalékra a májusi 4,0 százalékról, a maginfláció viszont gyorsult, 4,1 százalékra emelkedett éves szinten. A szolgáltatások 1,0 százalékos havi árnövekménye még mindig figyelemre méltó.

Mindent egybevetve továbbra is úgy látjuk, hogy az inflációnak a célsávban maradása egyelőre átmeneti jelenség – tette hozzá.

Az év hátralévő részében zömmel 4-5 százalék közötti, határozott trend nélkül ingadozó éves inflációs számokat várnak.

Mi jön még a héten?

Kedden Jerome Powell szövetségi jegybankelnök jelenik meg az amerikai szenátus előtt, szerdán pedig a képviselőház előtt beszél. Csütörtökön az amerikai fogyasztói árakról szóló jelentés érkezik, amni a becslések szerint 3,1 százalék lesz éves szinten. A pénteken megjelenő PPI (termelőiár-) adatok is érdekesek lehetnek a világ legnagyobb gazdaságában.

Csütörtökön a Pepsico és a Delta, pénteken a JPMorgan Chase, a Wells Fargo és a Citigroup második negyedéves eredményei látnak napvilágot (plusz néhány kisebb cégé is). Az OPEC havi jelentése szerdán érkezik, és az olajtermelésre, a keresleti előrejelzésekre és a gazdasági kilátásokra vonatkozó adatokat tartalmaz majd.

Hogyan profitáljunk a kínaiakból?

A kínai lakosság megtakarítási hajlandósága továbbra is magas, ám egyre szűkülnek azok a lehetőségek, ahova értelmesen befektethet – írja Zsiday Viktor alapkezelő a Holdblogon.

A banki kamat alig 1-2 százalék, az állampapír kamata hasonló, a tőzsde továbbra is kuka, és egyre jobban kezdenek kiábrándulni az ingatlanból.

Nem nagyon van választásuk, maradnak a nemesfémek. A kínai jegybank aranyvásárlásainál a lakosságé még jelentősebb lehet. Ráadásul Kína szerepét idővel részben India veszi át, az indiaiak pedig hagyományosan nagy aranyvásárlók.

Nem lehetetlen, hogy az arany a következő években nagyon komolyan felértékelődik.

Tart a bitcoinbányászok kapitulációja

A bitcoin áresését sok mindennel magyarázták az utóbbi időben, főleg egyes nagy piaci szereplők várható eladásaival (a Mt. Gox, a német állam, esetleg az USA). Egy további komoly fundamentális ok a “bitcoinbányászok kapitulációja” néven ismert jelenség. Ez akkor következik be, amikor a bányászok már nem tudnak nyereségesen működni (az új bitcoinok előállítását profitábilisan végezni), így vagy megszüntetik tevékenységüket, vagy eladják a tartalék bitcoinjaikat.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Most éppen ilyen helyzet van, nem függetlenül az áprilisi bitcoin-feleződéstől. A bitcoin-bányászok azóta kevesebb bitcoinhoz jutnak hozzá, ráadásul az árfolyam is csökkent.

Ez már a gödör alja?

Így nagy értékű eladásokba kezdtek, készleteik rég nem látott alacsony szinten vannak. Egyes mutatók más a 2022 végi “FTX-beomlás” alkalmával beállított mélységeket idéznek.

Ha a bányászok zöme kapitulál – és már nem marad több eladható bitcoinjuk –, akkor viszont egy jelentős kínálati nyomás fog megszűnni, és könnyen bekövetkezhet a fordulat a bitcoin-árfolyamban. Legalábbis így tartja sok kriptovaluta-elemző.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG