A tőzsdék idegesek, nagy a volatilitás, ami abból is látszik, hogy eme cikk írása közben is pluszból szerény mínuszba, majd megint kisebb pluszba váltottak az európai indexek. A tegnapi esések után kezdetben jó volt a hangulat a tőzsdéken, bár akkor is némi óvatosság és kivárás volt tapasztalható, miután a héten az amerikai Fed, az európai EKB és a brit BoE is ülést tart.
A befektetők a jegybanki szigortól félnek, ami esést okozhat a legtöbb befektetési eszköz árfolyamában. Az omikron variáns gyors terjedése, például az Egyesült Királyságban, szintén aggasztja a tőzsdéket, bár Németországban például már csökkennek az esetszámok (de ez még a delta törzs, az omikron még később jöhet).
A német, francia és brit tőzsdeindexek így minimális, 0,1-0,2 százalékos pluszban vannak éppen, de az amerikai határidős indexek már egyértelműen esnek. A hagyományos iparágak Dow Jones indexe 0,2, a Nasdaq 100 0,7 százalékos süllyedést mutat.
Mélypirosban a magyar tőzsde
Itthon a BUX index pluszban kezdett, de azután folyamatos esés után mínusz egy százaléknál tart. Az OTP és a Richter mintegy másfél, a Mol csak 0,2 százalékkal esik, a Telekom pedig stagnál.
A forint a kora délutáni kamatdöntés előtt alig változik, 366,9 forint egy euró, de ezen a szinten mindennek nevezhető devizánk, csak erősnek nem. Az olaj enyhén drágul annak hatására, hogy az OPEC emelte előrejelzéseit és valamelyest javult a tőzsdei hangulat. A török eszközök a tegnapi szünet után ma újra szakadnak.
Jön a kamatdöntés
Az elemzők ma 0,3-0,4 százalékos alapkamat-emelést várnak itthon, de sokan hozzáteszik, hogy az igazi jelentősége most a csütörtöki egyhetes betéti tenderek kamatának van. Ma azonban más fontos fejlemény is várható, megismerjük a jegybank legfrissebb inflációs és GDP-prognózisát, és két fontos likviditásbővítő jegybanki programnak is vége szakadhat. Lásd:
Szárnyal a Daimler Trucks
A Daimlerről levált, pár napja tőzsdén forgó Daimler Trucks árfolyama megtáltosodott, miután több befektetési bankház is nagyon jó célárakat adott meg rá. Az árfolyam 28 euróról 34,46-ig ment eddig.
Az Erste-csoport által a BÉT-re bevezetett Daimler-certifikátok többsége viszont kifogyott egy bejelentés szerint. (Ezen kívül futamidejüket is csökkentették.)
Akkumulátor-gyárat épít a Volkswagen
A Volkswagen a tervek szerint közel kétmilliárd eurót fektet be saját akkumulátor-gyártó szegmensébe 2025-ben – írja a KBC Equitas. Az új gyárak létesítésének helyszíne egyelőre képlékeny, erről 2022 első felében születhet döntés. További két új gyár megnyitását is tervezi a német vállalat Európában 2030-ra.
A 3000 milliárd dollárt érhet az Apple?
Az Apple lehet az első vállalat, amelynek piaci kapitalizációja eléri a 3000 milliárd dollárt – írja az Erste Befektetési Zrt.
A JPMorgan elemzője 210 dollárra emelte a célárat, szerinte a vállalat sikeresen átlendült az eddigi alulteljesítő időszakon, és az iPhone 13 iránti kereslet is javul. Miután a chiphiány okozta gondok is háttérbe szorulnak, az Apple egyre jobb eredményeket közölhet.
Olajár-robbanás lesz, ha így folytatják
A szaúd-abábiai olajminiszter szerint az évtized végére 30 százalékkal, 30 millió hordóval eshet az olajtermelés a kevés fosszilis beruházás miatt – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Abdulaziz Bin Salman szerint veszélyes vizekre evez ezzel a világ, és energiakrízisek is elképzelhetőek lesznek. Arra biztatja a befektetőket és az olajtársaságok vezetőit, hogy ne féljenek beruházásokat eszközölni a fosszilis termékekbe. Ezzel szembemegy a klímaaktivisták érveléseivel.
A 2020-as olajberuházások 30 százalékkal 309 milliárd dollárra estek a pandémia előtti szinthez viszonyítva, és idén is alig haladják meg a tavalyi értékeket.
Lakásár-esés jön?
Ha az alacsony kamatok felnyomták a lakásárakat (hiszen nem volt olyan alternatíva, ami a bérleti díjhoz hasonlóan biztos hozamot termel), akkor a magas kamatok lefelé fogják (hiszen eladom a lakást és veszek a pénzből immár ismét kamatot produkáló államkötvényt, amivel semmi nyűg nincsen) – írja a Holdblogon Balásy Zsolt.
Amíg az S&P 500 emelkedik, addig – ha a nagyobb kurucságokat megússzuk – a budapesti ingatlanárak is fognak
– utal arra, hogy az elmúlt évek alacsony kamatszintje elsősorban az európai és amerikai jegybankok vezetőinek volt köszönhető.
Szenvednek a kriptodevizák
Újabb 4-6 százalékos esésen mentek keresztül az utóbbi 24 órában a kriptodevizák, a bitcoin most 47 800, az ether 3800 dollár körül van. Több lap kiemeli, hogy a november eleji csúcsról a bitcoin már 30 százalékot esett, mások azt hangsúlyozzák, hogy ezzel együtt is még az októberi szinteken van. Egyes “altcoinok” ennél sokkal nagyobbat estek.
A Nike újabb lépése a digitális világ felé
A sportszergyártó Nike felvásárolja a RTFKT nevű, digitális eszközökkel, NFT-kkel, gyűjthető objektumokkal foglalkozó társaságot. Ezt sokan a metaverzum és a digitális játékok világa felé tett újabb lépésként értékelik. (NFT: nonfungible token, egyedi digitális érme.)
Az Adidas sem akar lemaradni, együttműködést jelentett be olyan NFT-cégekkel, mint a Bored Ape Yacht Club, a gmoney NFT és a PUNKS Comic.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.