5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szerdán ismét negatív lett a hangulat az irányadó európai börzéken, és a magyar tőzsdén is. A forint piacán a keddi brutális kamatemelés érezteti a hatását, kis mértékben, de erősödött a magyar fizetőeszköz.

Továbbra is a recessziós félelmek mozgatják a befektetőket, a szerdai kereskedésre is ez nyomta rá a bélyegét. Igaz, a negatív hangulatot meghatározta az is, hogy a tengerentúlon a keddi zárás is meglehetősen lehangoló volt. A legfontosabb amerikai részvényindexek közül az S&P 500 2,01, a Dow Jones 1,56, míg a technológiai vállalatok részvényeit tömörítő Nasdaq Composite 2,98 százalékos csökkenéssel zárt.

Ezek után nem meglepő, hogy kivétel nélkül estek a távol-keleti tőzsdék a reggeli órákban, követve a negatív tengerentúli zárást. A japán indexe 0,9, a Hong Kong-i tőzsdéé 1,8, a legfontosabb kínai mutató 1,4, míg a dél-koreai börze barométere 1,7 százalékkal csökkent. Hasonló irányt láthatunk az európai tőzsdéken is, ahol szerdán gyengültek a jelentősebb indexek.

A háttérben az áll, hogy a meghatározó jegybanki vezetők találkozója előtt a befektetők attól tartanak, a szárnyaló infláció miatt meghúzott kamatemelések okán recesszióba süllyednek a nyugati gazdaságok.

Ráadásul a napvilágra kerülő makroadatok a is a pesszimizmust erősítik. Az Egyesült Államokban a fogyasztói bizalmi index 16 havi mélypontra esett júniusban, a háttérben itt is az infláció és az esetleges gazdasági visszaesés áll. A szerdán publikált spanyol infláció júniusban váratlanul 10 százalék feletti értéket mutatott. Ez egyébként 30 éves csúcsot jelent, és komoly növekedés a májusi 8,5 százalékhoz képest. A sok negatív hírt nem tudta semlegesíteni egy német információ, a legnagyobb lélekszámú tartományban, Észak-Rajna-Vesztfáliában a fogyasztói árak 0,1 százalékkal estek vissza júniusban az előző hónaphoz képest, így az éves infláció 8,1-ről 7,5 százalékra csökkent. Ez volt az éves ráta első csökkenése január óta, és felkeltette a reményt, hogy országos szinten is tetőzhetett a drágulás.

Ennek ellenére az Európai Központi Bank (EKB) elkötelezte magát amellett, hogy júliusban és valószínűleg szeptemberben is emeli a kamatlábakat. Ez, illetve a Fed lépései lesznek a fókuszban a legnagyobb jegybankok szokásos éves találkozóján, amelyet ezúttal Portugáliában tartanak. A piacok kifejezetten izgalommal várják azt a publikus panelbeszélgetést, amelyen Christine Lagarde EKB-elnök, Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke, és Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója vesz részt.

Kisebb csökkenés Budapesten

A nemzetközi hangulathoz képest viszonylag nyugodt kereskedést láthattunk a Budapesti Értéktőzsdén szerda délelőtt. A BUX ugyan 300 ponttal, 0,75 százalékkal esett, ám drasztikus kilengések nincsenek a vezető részvényeknél.

Az OTP-részvények ára 0,9 százalékkal, 8672 forintra csökkent. A Mol fél százalékkal gyengült, 2974 forint körül forog. A Richter-papírok 0,3 százalékkal mentek lejjebb, 7070 forinton álltak, míg a Magyar Telekom árfolyama egy százalékkal esett, 322 forintra.

Árfolyamok és grafikonok

Erős üzenet az MNB-től

A tegnapi kamatdöntő ülésen a vártnál jóval nagyobb mértékben, 185 bázisponttal emelte az alapkamatot a hazai jegybank, a kamatfolyosó aszimmetriáján csökkentett. A közleményből ugyanakkor kiderült, hogy az effektív kamatemelés ennél jóval kisebb lesz, mivel az egyhetes betéti kamatszintet és az alapkamatot csütörtökön összezárják, így az egyhetes betéti kamat 50 bázisponttal fog emelkedni. Virág Barnabás MNB-alelnök a kamatdöntő ülést követő online sajtótájékoztatón elmondta, hogy a két kamatszint együtt fog mozogni, tehát amennyiben a pénzpiaci helyzet szükségessé teszi az egyhetes betéti kamatszint rugalmas emelését, az azt követő ülésen az alapkamatot is arra a szintre emelik.

A forint szerda délelőtt kismértékben tovább tudott erősödni, és a 396-os szintig jutott az euróval szemben. Ennek lehet egyrészt örülni, hiszen megállt az esés. Másrészt viszont az elmúlt évtized legbrutálisabb emelését követően másfél százalék erősödés meglehetősen csekélynek tűnik. Ráadásul úgy tűnik, hogy a forint ellen spekulálok nem kezdtek el fejvesztve menekülni a pozíciókból. Mindez akár azt is előrevetítheti, hogy a következő napokban látunk még 4-essel kezdődő árfolyamot.

Ami a vállalati híreket illeti, cáfolták az egyik legnépszerűbb amerikai tőzsdei szolgáltató, a Robin Hood eladását. Újabb menet kezdődött az elmúlt hetek egyik legérdekesebb felvásárlási küzdelmében. A Frontier ajánlatára válaszul a JetBlue kiegészítette a korábbi, 3,7 milliárd dolláros ajánlatát azzal, hogy 2023 januárjától az ügylet teljes lezárásáig részvényenként 10 cent előleget fizetne havonta a Spirit Airlines részvényeseinek, valamint 400 millió dollárra emelte a javasolt elállási díjat, olvasható az Equilor reggeli hírlevelében. A felvásárlás hatósági jóváhagyása esetén részvényenként 2,5 dolláros egyszeri kifizetést ajánlott fel a JetBlue.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 16940 16825 17025 -0,62% 0 0 6 974 318 185 HUF 2024-04-19 17:11:47
MOL 2960 2960 3024 -1,99% 0 0 1 727 464 518 HUF 2024-04-19 17:06:03
MTELEKOM 927 920 927 +0,54% 0 0 295 619 891 HUF 2024-04-19 17:05:19
RICHTER 8855 8805 9000 -1,06% 0 0 1 916 017 780 HUF 2024-04-19 17:09:50
OPUS 395 390 400 -0,88% 0 0 89 919 659 HUF 2024-04-19 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Pénzeső: váratlanul nagy osztalék juthat egyes részvényeseknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 19:24
Az Alteo rendkívüli osztalékot fizet.
Részvény / Deviza / Áru Megerősödött a forint? Nézzen rá az árfolyamra!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 18:32
Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest, de gyengébben fejezte be a hetet a hétfői kezdésnél.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok oka volt az örömre a budapesti befektetőknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 17:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 629,35 pontos, 0,96 százalékos csökkenéssel 65 045,06 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Kulcsfontosságúvá vált az aranytartalék az elmúlt években?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 14:46
Az elmúlt időszakban ismét a figyelem középpontjába került az arany, mint jegybanki tartalékeszköz, a stabilitás szimbóluma. Veres István Attila a Magyar Nemzeti Bank szakcikkében mutatta be az utóbbi évek aranypiaci folyamatait, legfontosabb trendjeit, valamit az MNB aranytartalékának több lépésben történő növelését.
Részvény / Deviza / Áru Eltitkol valamit a Netflix, kamatcsökkentés helyett kamatemelés jöhet
Eidenpenz József | 2024. április 19. 12:18
Rossz a hangulat a tőzsdéken az izraeli válaszcsapás után, de volt rosszabb is a hajnali órákban. A frissebb hírek nyomán megnyugodott többek között a kőolaj, az arany, a bitcoin és az euró/forint árfolyam is, de békéről még nincsen szó. A Netflix azért esett, mert titkosítani kívánja az előfizetők számát, Kína pedig visszavág az USA-nak.
Részvény / Deviza / Áru Legyen erős, ha a forint-euró párharcra néz!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 07:43
A forint veszített értékéből a nemzetközi devizapiacon ma reggel, a tegnap esti árfolyamokhoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Csütörtököt mondott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 18:33
Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, az euró és a svájci frank ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 0,6 százalékkal.
Részvény / Deviza / Áru Sötét felhők árnyékolták be a tőzsde egét
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 441,01 pontos, 0,67 százalékos csökkenéssel, 65 674,41 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Visszalökték az erősödő devizánkat, vészesen emelkedik egy kulcsfontosságú fém ára
Eidenpenz József | 2024. április 18. 12:12
A tőzsdéken enyhe optimizmus látható, a Netflix gyorsjelentésére várnak. Kivéve Budapesten, ahol főleg az OTP a visszahúzó erő. Az amerikaiak lépései nyomán tovább drágult a réz, a gyengülő dollár is segít a nyersanyagoknak és a forintnak. A bitcoin 60 ezer dollár is volt, de visszapattant onnét.
Részvény / Deviza / Áru Ámulni fog, ha meglátja, hogyan alakult a forint árfolyama!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 07:51
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG