Miután a múlt héten az amerikai indexek csúcsközelben zártak, ma enyhe pluszban vannak az európai mutatók is. A német és francia nemzeti index 0,2 százalékkal megy fel, bár London stagnál és Varsó fél százalékkal esik. Az amerikai határidős mutatók is kis pluszt tudnak felmutatni.
Itthon a BUX index 0,1 százalékkal emelkedett, ami az OTP 1,3 százalékos drágulásának, a Mol 0,7 és a Richter 1,1 százalékos esésének köszönhető főleg. Kitűnik még az Alteo 12 százalékos ugrása.
Az olaj 1,2-1,3 százalékkal esik, a fémek többsége is lefelé tart.
Rekordközelben az euró/forint
Nagyon közel ért novemberben beállított 372 forintos csúcsához az euró/forint, most 371,20 az árfolyam, a napi maximuma eddig ugyanennyi volt. Annak ellenére gyenge a fizetőeszközünk, hogy az MNB karácsony előtt is folytatta az egyhetes betétek kamatának emelését.
Az MNB csak emel és emel?
A KBC Equitas egy Matolcsy György-interjút idéz a Magyar Nemzetben.
Az elnök kiemelte, hogy az infláció elleni harcban a legjobb eszköze a banknak továbbra is a kamatemelés. Véleménye szerint ha megfelelő lépéseket hoznak, akkor annak meglesz idővel az eredménye. Az MNB támogatja a kormány kiadáscsökkentő lépéseit.
A hitelkamat-stop nem akadályozza az MNB infláció elleni munkáját, sőt megerősítést nyújt, hogy határozottabban lépjenek fel az inflációval szemben – írta a brókercég.
Végre osztalékot fizethet az OTP
Jövő év januárjától ismét fizethetnek osztalékot a hitelintézetek, lehetővé válnak a részvényesek díjazását célzó részvény-visszavásárlások és a teljesítmény-javadalmazást szolgáló kifizetések is – írja az MNB közleménye.
Az MNB – összhangban az EKB szeptember végi hasonló döntésével – nem hosszabbítja meg ezek korlátozását, mivel jelentősen csökkentek a törlesztési moratóriummal kapcsolatos kockázatok és megfelelő a bankok értékvesztés-fedezettségi szintje.
Az omikron-forgatókönyv marad
A hétvégi hírekből is az szűrhető le, hogy az omikron variáns nagyon gyorsan terjed a világban, akár pár hónap alatt is végigsöpörhet rajta. Ám az előzetes becslések szerint kevesebb embert küld kórházba, így a nagyobb recessziót is megúszhatjuk. Mindez azonban még nem végleges, sok a bizonytalanság továbbra is.
Enyhe, de hatalmas járványhullám közeleg?
Gyorsan dominánssá vált az omikron az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
Az Egyesült Királyságban és Franciaországban is 100 ezer feletti napi esetszámokat tettek közzé. De egyes mérések szerint 30-40 százalékkal, más számítások szerint akár 60-80 százalékkal is kisebb az esélye a kórházi kezelést igénylő lefolyásnak.
Viszont az omikron hatékonyan kerüli ki a védettséget. Anthony Fauci tegnap figyelmeztette az amerikai lakosságot, hogy az új variáns extrém járványhullámot okozhat a következő hónapokban.
Öt dologra érdemes figyelni a héten
A következő hírekre érdemes figyelni a csonka tőzsdehéten az Investing.com szerint:
- Az omikron terjedése és hatásai.
- Lesz-e év végi rali a részvénypiacokon? (Egyelőre nem úgy tűnik.)
- Hogyan alakulnak az amerikai olajkészletek? (A múlt héten szeptember óta nem látott mértékben estek.)
- Pár makroadat, például chicagói PMI (beszerzési menedzser-index)
- Kínai hírek: PMI, metaverzum-konferencia a Baidu-nál, értékpapír-szabályozási kérdések.
Mocorogtak a kriptodevizák az ünnep alatt
A kriptodevizák az ünnepi hétvégén meglehetősen jól tartották magukat, összességében az emelkedés volt jellemző, a bitcoin 50 ezer, az ether 4000 dollár fölé kapaszkodott vissza. Egy hét alatt a bitcoin tíz, az ether hét százalékkal ment fel.
A nagy nyertesek közé tartoztak az aave (AAVE), a polkadot (DOT) és a polygon (MATIC) is, de a pálmát a near (NEAR) nevű új ethereum-rivális vitte el. Egy hét alatt majdnem duplázta értékét.
Normalizálódik a földgáz ára?
Az európai földgázpiac normalizálódni látszik az Erste Befektetési Zrt. szerint, 100 EUR/MWH alá esett a hollandiai szállítású gáz közeli határidős árfolyama.
Ennek oka, hogy az USA felől jelentős LNG (cseppfolyós földgáz) tankerflotta tart Európa felé. A magas árak miatt megérte több tankert indítani Európa felé, átirányítottak Ázsiába tartó hajókat is. A földgáz ára december 21-én 187 EUR/MWH áron érte el a csúcsot, azóta jelentős korrekció tapasztalható.
Enyhülni látszik az Oroszország és Ukrajna közti konfliktus is – teszik hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.