A múlt heti elég rossz teljesítmények után ma zöldben állnak az európai részvénypiacok, a francia, brit indexek egy százalék körüli, a német csak 0,3 százalékos pluszt mutat. Németországban 1991 óta nem látott kereskedelmimérleg-hiányt regisztráltak, aminek fő okozója megint az infláció volt.
Míg a múlt hetet pluszban zárták az amerikai részvényindexek, addig ma a határidős árak 0,4 százalékkal esnek. Kereskedés odaát azonban csak holnap lesz, mivel ma nemzeti ünnepet tartanak. Így az egész világon alacsonyabb tőkepiaci aktivitásra számíthatunk.
Itthon a BUX index 0,3 százalékkal megy fel, bár volt feljebb is a nap elején. Az OTP 1,7, a Telekom 1,6, a Mol 0,6 százalékkal drágul, a Richter azonban 1,8 százalékkal esik.
A Waberer’s részvényeinek árfolyama 23 százalékkal ugrott meg jelentős forgalom mellett, miután a papírokra a cég nagyrészvényesei péntek este ajánlatot tettek (erre még visszatérünk).
Megint felülről kerülgeti a 400-at az euró
Az MNB múlt heti nagymértékű kamatemelése után átmenetileg megerősödött ugyan a forint, de aztán újra gyengült, és megint 400 körül van az euró. Csak rövidebb időre nézett be e határ alá reggel, majd felment 401-402 közé is, jelenleg 400,50.
Kaphat még hátszelet a magyar deviza
Inkább optimistán látja a devizánk közeljövőjét az Equilor Befektetési Zrt. Szerintük a 400 forintos lélektani határ egyelőre erős ellenállásnak bizonyul, jelentősen nem tudott ettől a szinttől elrugaszkodni az árfolyam.
A folyamatos kamatemelések továbbra is segíthetik a forintot, illetve az EU-s pénzekről való megállapodás adhatna egy nagyobb lendületet a magyar devizának. Az elmúlt egy hétben a dollár is erősödést produkált, ez a régiós devizák számára is kedvezőtlen fejleménynek minősül.
R, mint recesszió
Továbbra is a recessziós félelmek dominálják a tőkepiacokat, a Bloomberg hírlevele például arról tudósít, hogy a Nomura szerint a következő 12 hónapban az USA is, az Euróövezet is, sőt Ausztrálián át Kanadáig számos más gazdaság recesszióba kerülhet. A szigorodó kormányzati politika és az emelkedő megélhetési költségek taszítják bele ebbe a világgazdaságot. A megemelkedett infláció pedig visszatarthatja a Fed-et attól, hogy a gazdasági visszaesés megfordítására tegyen lépéseket.
Komoly recesszióra készül Mark Zuckerberg is, a Meta (a Facebook anyavállalata) csökkenti munkaerő-felvételi terveit. A vezérigazgató egy dolgozói fórumon azt mondta, hogy ez lehet az egyik legrosszabb visszaesés, amit a közelmúltban tapasztaltunk – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Az MLIV Pulse felmérése szerint az idei nagy részvényeladási hullám még nem ért véget, ugyanis a cégek tovább fogják rontani előrejelzéseiket – írja az Erste Befektetési Zrt.
A szakértők szerint elnyúló, de nem túl mély visszaesés jöhet a gazdaságban, amit többnyire beárazott a részvénypiac.
Végre olcsóbbak a nyersanyagok
A gazdaság zsugorodásával kapcsolatos aggodalmak a nyersanyagok árát is főleg lefelé viszik. (Bár az infláció ellenkező irányú hatást is kifejt.) Pénteken nagyot esett a réz, Londonban 8000 dollár alá ment tonnánként, ma kissé tovább süllyed.
Az olaj ma szintén kissé lejjebb van, alapvetően keveset változott az utóbbi napokban. A norvég munkások sztrájkja és a líbiai politikai fejlemények azonban rövid távon emelhetik az árat.
Az oroszok és a jenkik között egyensúlyoznak a szaúdiak
A szaúdiak nem akarják felbosszantani Putyint, miközben Biden több nyersolajért könyörög – írja az Oilprice.com.
Bár az Egyesült Államok felszólította Szaúd-Arábiát, hogy növelje az olajkitermelését, az nem hajlandó erre, mert a cikk szerint továbbra is szoros kapcsolatokat ápol Oroszországgal. Az OPEC+ megállapodásai, a globális olajkínálat nagy része feletti ellenőrzés az elmúlt fél évtizedben ugyanis mindkét ország vezetésének nagy előnyére vált. Ám Szaúd-Arábiának jól jönne egy kis olvadás a szaúdi-amerikai kapcsolatokban is Biden elnök alatt.
A szaúdiak ezért óvatosan manővereznek, hogy Oroszországot is szövetségesként tartsák meg az OPEC+ csoportban, és esetleg javítsák a kapcsolatokat az Egyesült Államokkal is – írja a szaklap.
Kivásárolják a Waberer’s-tulajdonosokat
Kaptak egy visszautasíthatatlannak látszó, piaci ár feletti ajánlatot a Waberer’s-tulajdonosok, pontosabban a kisebbek a nagyobbaktól. A
- Trevelin Holding Zrt. (25,995 százalékos tulajdonos),
- a High Yield Vagyonkezelő Zrt. (20 százalék),
- a Geraldton Invest Zrt. (4,995 százalék)
- és az MHB Optimum Zrt. (21 százalék),
mint összehangoltan eljáró részvényesek jelenleg összesen a cég 72 százalékát ellenőrzik. A kivásárlásban 2335,77 forintot ajánlanak részvényenként. A tranzakciót az Equilor Befektetési Zrt. Bonyolítja.
A VG.hu szerint az ajánlattétel mögött az áll, hogy a BDPST Group, amelynek Tiborcz István a tulajdonosa, meg kívánja vásárolni az MHB Optimum Zrt.-t, a Waberer’s International Nyrt. 21 százalékos tulajdonosát.
Vételre ajánlják a Wizz Airt
A Concorde Értékpapír Zrt. elemzői 33-ról 30 angol fontra csökkentik a célárat, de semleges súlyozás helyett vételre ajánlják a Wizz Air légitársaság részvényeit. Ez 61 százalékos felértékelődési potenciált jelent. Bukta Gábor részvényelemző szerint:
Április 29-i leminősítésünk óta a Wizz Air részvényei több mint 40 százalékot estek. Ennek eredményeként a Wizz értékelése a rövid távú kockázatok ellenére rendkívül olcsónak tűnik. Bár elismerjük, az európai légitársaságok közeljövője kihívásokkal teli, a Wizz hosszú távú kilátásai változatlanok maradtak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.