Alaposan megrángatta a marihuána-, vagy inkább kannabisz-részvények piacát két hír a héten. Az első arról szólt, hogy egy demokrata törvényjavaslat az egész Egyesült Államokban legalizálná a marihuánát. A második szerint viszont egy ilyen törvény elfogadása és életbe lépése valószínűtlen, még maga az elnök is csak a dekriminalizálást támogatja, a legalizálást nem. Így az érintett részvények és részvényalapok nagy emelkedést, majd nagy, 5-10 százalék körüli esést produkáltak pár napon belül.
Ám a hosszú távú kép teljesen más. A történet eléggé régi, az ágazat régóta hol a mennybe száll, hol a pokolba esik vissza. Nézzünk például egy idézetet a Privátbankár.hu archívumából, 2013 első napjáról:
Amióta az USA két tagállamában népszavazáson nyertek a marihuána engedélyezésének hívei, azóta az üzletág valóban felkapott befektetési célponttá vált. Volt olyan részvény, amelyik háromezer százalékkal (!) ment fel pár hét alatt, miután újságcikkek tömege foglalkozott ezzel a területtel.
A politikusok rángatják a kannabiszpapír-árfolyamokat
Szóval aki újdonságra, friss ötletekre vágyik, az már nagyjából 8-10 tíz évvel elkésett. Annak ellenére, hogy azóta egy sor újabb amerikai tagállam döntött pozitívan a kérdésben, és teljesen legális lett a fű Kanadában is.
Sokan úgy vélik, hogy a kannabisz-szektor kilátásai rosszabbak lettek a konzervatív Donald Trump alatt, de javulhatnak a demokraták alatt. Akkor miért van az, hogy a szektor nem alakított túl fényesen az utóbbi pár évben?
Nagyot lehetett veszíteni a marihuána-ágazaton
A United States Marijuana Index 31 részvényt tartalmaz, és 2014 végétől közlik az értékét. Akkor 114,33 volt az értéke – ma kissé lejjebb van, 105,26. Igaz, néhány hónapja volt 180 felett is. De a kanadai részindex sokkal jobban áll, ez 98-ról 177-re ment fel ez idő alatt. A Global Cannabis Stock Index pedig 2012 végétől máig lefeleződött (108-ról 53-ra), miközben jól látszik az ábrán, hogy mekkora elképesztő lufi volt ezekben a részvényekben 2014-ben.
De vajon hogyan teljesítettek azok a fű-részvények, amelyek 2012 végén titkos ígéretek voltak? Erre kerestünk választ, amihez elővettünk egy akkori listát is. Az eredmény minket is meglepett, ezen tíz részvények között ugyanis egyetlen egy sikertörténet sincs. Vagy már nem is forognak a piacon, vagy csak pár centes áron, vagy némelyik cég már nem is létezik. (A PK és az OB kódok eleve tőzsdén kívüli, nem hivatalos értékpapír-piacokat jelölnek, ahová sok induló vállalkozás kerül.)
- Medical Marijuana (MJNA.PK) – 99,99% esés, ma csak három cent.
- Cannabis Science (CBIS.OB) – Megszűnt, nincs a tőkepiacon.
- Marijuana (HEMP.PK) – +30% több mint tíz év alatt, de ma is filléres részvény.
- Medbox (MDBX.PK) – Évekkel ezelőtt tőzsdefelügyeleti eljárás indult csalás vádjával.
- Growlife (PHOT.OB) – Még megvan, de 2000 dollárról esett 6 centre.
- AVT (AVTC.OB) – A részvény utolsó ára 2016-ban 0,6 cent volt.
- Terra Tech (TRTC.OB) – Unrivaled Brands (UNRV) néven létezik, és 98 százalékkal esett.
- Tranzbyte (ERBB.PK) – Tízezer dollár környékéről 0,53 centre esett.
- Searchcore (SRER.OB) – Megszűnt.
- GreenGro Technologies (GRNH.PK) – Több száz dollárról egy centre esett.
Ne kövesd a tippadókat
Mi ebből a tanulság? Sok minden, és ezek más buborékokra is érvényesek. Nem biztos, hogy érdemes “hype-ban”, azaz őrületben, mániában, buborékban vásárolni, amikor mindenki más is. Nem érdemes listákat, a sajtóban megjelenő kósza tippeket követni – főleg, ha kicsiny, tőzsdén kívüli, induló, bizonytalan jövőjű cégekről van szó.
A nagyoknak jobban megy
A következő ábrán ma már befutott, nagy kannabisz-társaságok részvényeinek árfolyama látható. A mezőny még itt is nagyon széttartó, súlyos mínuszokat és szép pluszokat is láthatunk. Nagy kérdés, hogyan lehet induló vállalkozások közül kiválasztani, melyek jutnak majd el ebbe a stádiumba – ezzel foglalkoznak hivatásszerűen a kockázati tőkések is.
Túlárazott (volt?) a piac
A kezdeti, 8-10 évvel ezelőtti várakozások tehát alighanem eltúlzottnak bizonyultak, a marihuána-részvények piacán hamar lufi, majd összeomlás alakult ki. A túlárazott szintekhez képest máig már nem tudtak túl nagy emelkedést elérni a részvények.
Miközben a legalizálás és az erősödő piaci verseny miatt lefelé indultak el az alapanyag, a marihuána és a kannabisz-termékek árai. A 2016-os évben írtuk, hogy nagyjából harmadolódtak az árak. Valamint ezt is:
Korábban fenntarthatatlanul magasan voltak a szektor értékeltségei, túl voltak árazva a részvények. Kevés a tőkéje, likviditása a cégeknek, amint említettük, a hagyományos finanszírozási formák egy részétől el vannak zárva, ehelyett a részvényesek tőkéjét hígító tőkepiaci finanszírozásra kényszerülnek. Mindez negatívan hatott a tőkestruktúrájukra, mérlegeikre. (Idézet 2016-ból.)
Fúziók és konszolidáció a fűben
Az Aurora Cannabis és az Aphria például a legutóbbi gyorsjelentésében a várnál is nagyobb veszteségről számoltak be az első negyedévre. Estek is tavasszal rendesen.
Az iparágban egyébként konszolidáció folyik, felvásárlások és egyesülések (M&A) sora után koncentrálódik a piac. További fúziókról is vannak pletykák, a nagy dohánygyárak is terjeszkednek a szektorban. (Például a British American Tobacco az OrganiGram Holdings-ba vásárolta be magát.) Ez a nagy cégek profitabilitására kedvezően hathat hosszabb távon. Az iparág utóbbi egy éve már nem néz ki rosszul, amint egyes kannabisz-ETF-ek egy éves grafikonja is mutatja:
Itt az újabb gyanús lista
Azért van, aki optimista. A Jefferies befektetési bankház “prominens elemzője”, Owen Bennett szerint kannabiszágazat páratlan lehetőséget kínál a vagyonunk növelésére – írta az Investing.com a Bloomberg nyomán. (Szó szerint a befektetők “generációs vagyoni lehetőségéről” beszélt.) Egyben bejelentette, hogy hét, az USA-ban aktív kannabisz-vállalkozást kezd el elemezni, nyomon követni a brókercég. Ezek a következők:
- AYR Strategies (OTC:AYRWF)
- Columbia Care (OTC:CCHWF)
- Curaleaf Holdings (OTC:CURLF)
- Cresco Labs (OTC:CRLBF)
- Green Thumb Industries (OTC:GTBIF)
- Terrascend Corp (OTC:TRSSF)
- Trulieve Cannabis Corp (OTC:TCNNF)
Érdekes módon megint csupa kevésbé ismert, tőzsdén kívül forgó (OTC) részvényről van szó. Lehet, hogy ez a lista megint egy lufi kipukkadásának az előjele? Jefferies azonban egy jól ismert, elismert, befutott cég a Wall Streeten. Nem úgy, mint a 2012-es lista szerzője, az “Elite E Services” volt. Így a belépése a piacra akár hosszabb távú konszolidációt, a marihuánarészvény-piac érettségét is jelezheti.
Nagyot nőhet innét még az amerikai marihuána-piac
A Jefferies elemzője arra számít, hogy ahogy az USA közelebb és közelebb kerül a szövetségi szintű legalizálásához (ami szerinte 2026-ra várható), úgy mennek még feljebb a részvények árfolyamai. Az amerikai kannabisz-termékek piaca a 2020-as 17 milliárd dollárról 2030-ra 64 milliárdra nőhet.
A listában szereplő részvényektől azonban már egy év alatt duplázást vár. További érve, hogy az USA fű-iparágának cégei alacsonyabb értékeltséggel forognak, mint a kanadai társaik.
Mexikó lehet a következő nagy kannabisz-felvevő?
Még súlyosabb érv, hogy az ország elnökének nyilatkozatai és egy bírósági ítélet miatt valószínűleg nemsokára Mexikóban is legalizálják a marihuánát. (Annak rekreációs, vagyis pihenési, szórakozási célú használatát is, az orvosi célú felhasználást ugyanis már korábban engedélyezték.)
Mexikó 130 milliós lakosságával egy hatalmas piac, bár az alacsony vásárlóerő miatt valószínűleg kisebb keresletet jelent majd, mint Kanada. (Ahol a lakosság 38 milliós.)
További angol és német nyelvű források: Finanzen.net, Yahoo Finance, Finanzen.net, Forbes, Investing.com, SeekingAlpha (archív)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.