A német tőzsde vezető indexe csütörtökön fél százalékkal emelkedik, Londonban és Párizsban viszont kis csökkenés látható. Tegnap az USA-ban emelkedni tudtak az indexek, de ma kérdéses az irány, a Nasdaq technológiai index határidős értéke mínuszban, az S&P 500-é pluszban van.
Az EU-ból folyamatosan érkeznek inflációs adatok, a német számok lassú csökkenést, a francia és spanyol adatok viszont emelkedést mutattak. Az USA-ban az úgynevezett PCE inflációra figyelnek csütörtökön, pénteken pedig újabb munkaerőpiaci statisztikák érkeznek. A szerdai ADP foglalkoztatottsági adat is alulmúlta az elemzői várakozásokat, ami inkább jó hír a tőzsdéknek.
A BUX index fél százalékkal emelkedett, amit a Richter 2,2 százalékos drágulása húz – ugyanez a papír azonban szerdán még hír nélkül nagyot zuhant. A Mol 0,5 százalékkal emelkedik, az OTP kissé süllyed. Gyorsjelentése után 3,5 százalékkal esik az AutoWallis. A sajátrészvény-vásárlások leállítása után ma is hét százalékkal szakad az Opus.
A forint kissé gyengül, így ismét 380,30 az euró, 70 fillérrel van feljebb. A héten azonban erősödött, amit elsősorban a dollár gyengülésével magyaráznak. A gázár három százalékkal esik ma, az olaj viszont kissé drágább lett.
Leváltható-e a dollár?
A dollár részesedése a jegybanki tartalékokból 73 százalékról 59 százalékra csökkent az utóbbi húsz évben – írja a Holdblog a BRICS-országok csúcsértekezlete, a dollár hegemóniája ellen irányuló tervei kapcsán. Ez azonban főleg az olyan fejlett piaci devizák térnyerésének tudható be, mint a kanadai és ausztrál dollár vagy a svéd korona. A kínai jüannak mindössze két és fél százalékos részesedést sikerült elérnie.
A BRICS-csoportból sok esetben hiányzik a konszenzus, az érdekek nem ritkán széthúznak és a tagok csak a legalapvetőbb dolgokban tudnak megegyezni.
Kína, mint börtön
Így az egyetlen valódi alternatíva a dollár szerepének csökkentésére a kínai jüan nemzetközi használatának kiterjesztése lehetne. A legnagyobb akadály ennek megvalósítása előtt azonban “maga a kínai állam”, amely rögzített devizaárfolyamot és tőkekorlátozásokat tart fenn, így limitálja a külföldi tőke beáramlását.
Európa egy múzeum, Japán egy idősek otthona, Kína pedig egy börtön – idéznek egy volt amerikai minisztert.
Most jön a fekete hónap a tőzsdéken?
A részvénypiacon hüvelykujjszabály, hogy a szeptember az év leggyengébb hónapja, amikor árfolyamesésekre érdemes felkészülni. Valóban van ebben valami? – tette fel a kérdést a VIG Alapkezelő blogja.
Egy kutatás szerint az S&P 500 részvényindex szeptemberi átlaghozama 1928-tól 2023-ig összességében negatív volt, és ezzel tényleg az év leggyengébb hónapja lett. Ám ez nem jelenti azt, hogy az elmúlt közel 100 év minden egyes kilencedik hónapjában esett a részvénypiac. Sőt, az esetek felében pozitív volt a szeptemberi részvényhozam. Nem élt ez a jelenség 2014-től-2022-ig számolva sem, és nem volt igaz az elmúlt 300 évre. Így a blog szerint a megfigyelésnek nincs lényeges előrejelző szerepe.
Ötletroham a kriptós gurutól
Brian Armstrong, a Coinbase vezérigazgatója közzétette 10 ötletét, amelyek arra vonatkoznak, milyen fejlesztéseket érdemes szerinte a kriptovaluta-üzletágban végrehajtani.
- Az egyik a “flatcoin”, egy decentralizált stabilérme, amely a vásárlóerő megőrzése érdekében követi az inflációt, és amelynek értékét egy eszközkosárral fedeznék.
- Egy másik koncepció a “blokklánc-reputáció”, egy olyan rendszer, amely a láncon belüli aktivitás alapján pontszámokat rendel a tárcacímekhez. Hasonló lenne a Google PageRank-jéhez, és hitelezéshez, minősítésekhez, csalások megelőzéséhez használnák.
- Armstrong beszélt a blokkláncon elhelyezett (on-chain) hirdetések lehetőségéről is.
Ötletei között szerepelt – de így vagy úgy már létezik – egy teljesen blokklánc-alapú, közvetlenül az ügyfelek közötti (peer-to-peer) kereskedési platform, on-chain játékok, amelyben az eszközök tulajdonjogát meg lehet szerezni, és a való világbeli eszközök tokenizációja (kriptóérmésítése) is.
Jelentett az AutoWallis
A régiós és a magyar autópiacnál is jobban zárta első félévét az AutoWallis, árbevétele 48, nettó eredménye 84, EBITDA-ja 50 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest – írja a cég sajtóközleménye. Ennek köszönhetően az egy részvényre jutó nyeresége 85 százalékkal 17 forintra ugrott. (Ebből az első negyedévben 11,5 forint keletkezett az akkori jelentés szerint.)
Az érintett piacok inflációját meghaladó 27,7 százalékos organikus bővülés jelentős – teszik hozzá.
Az árbevétel több, mint a fele tartósan külföldről származik.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.