Bár a délelőtt egy részében nulla körül is jártak az európai indexek, alapvetően megint az esés a jellemző. A német, francia és brit mutatók 0,5, 0,6 és 0,7 százalékkal esnek. Az amerikai határidős indexek is további, fél-egy százalék közötti mínuszt mutatnak.
Nincs igazán jó hír sehol, kedvezőtlen makroadatok érkeztek a múlt héten Európából, de a piac annyira pesszimista, hogy a jó hírt is rosszul fogadja. Nem látni a végét a magas infláció–magas kamatok–recesszió negatív forgatókönyvnek.
Itthon a BUX index is 0,4 százalékkal esik, az OTP 0,5, a Mol 1,4 százalékkal van lejjebb. A Richter és a Telekom 0,3 százalékkal emelkedik, a Masterplast pedig 1,6 százalékkal megy fel.
Mit lép holnap az MNB?
Az euró most 406,60, közel egy forinttal magasabban áll a péntek estinél. A dollár 420 körül jár, de volt 423,30 is, ami új történelmi rekord. Az MNB holnap kamatdöntő ülést tart, a piac újabb egy százalékos emelést vár.
Nem igazán segít a forintnak a dollár folyamatos erősödése, hiszen az EUR/USD már 0,96 alatt is járt, amire húsz éve nem volt példa – írja a KBC Equitas.
A forint szempontjából a holnapi kamatdöntés lehet fontos, hiszen egy erőteljes kamatemelés új erőt nyújthatna a magyar deviza számára.
Alaposan belenyúlnak a britek a gazdaságba
Az új brit pénzügyminiszter újabb fiskális stimulust, főleg adócsökkentéseket jelentett be pénteken 45 milliárd font értékben, majd jelezte, hogy még nagyobb csomagokra lehet számítani. A hír nem aratott osztatlan sikert a piacokon, esik az angol font, mert a csomagok nyomán az infláció növekedésétől tartanak. Emiatt a kamatok további emelésére lehet szükség, így a brit állampapírok hozama is emelkedett.
Tovább esik a gáz, az olaj
A hollandiai földgáz árfolyama ma is hét százalékkal esik, 172 euróra. Az olaj 0,7 százalékkal süllyed, a Brent már csak 84,30 dollár. Pénteken a rohamosan erősödő dollár különösen nagy rendet vágott az árupiacokon, több termék áresése meghaladta az öt százalékot is. Az S&P 500 indexben az amerikai energiacégek ETF-je, az XLE 6,9 százalékkal zuhant aznap.
Az energiahordozók áresése részben a recessziós félelmekkel függ össze, de a dollár erősödése is szerepet játszik benne. Az európai gáz pedig még mindig jóval drágább, mint más kontinenseken, így aki teheti, ide igyekszik szállítani.
Elszállt a Rába pénteken
A Rába-részvények árfolyama pénteken 18,5 százalékkal 1380 forintra emelkedett, hétfőn viszont négy százalékkal 1320-ra esik. A cég pénteken rendkívüli közgyűlés összehívását jelentette be október 25-re, amelynek napirendjén ingatlanértékesítés is szerepel.
Szép emelkedés Olaszországban
Olaszországban a szélsőjobboldali koalíció győzött a választásokon, amire a milánói tőzsdeindex másfél százalékos emelkedéssel reagált. Az Investing.com tőzsdei portál szerint az új kormányzó erő üzletbarát, vállalkozáspárti ígéreteinek köszönhető ez, miközben a vezető párt “posztfasiszta gyökereit” igyekeztek háttérbe tolni. A dollár erősödését, az euró gyengülését is részben az olasz választás eredményével magyarázzák, bár a folyamat sokkal régebben tart.
Eddig mégsem jött be Putyin mesterterve. Ugyanis a jobboldali fordulat, sőt szélsőjobboldali fordulat kibontakozni látszik Európában, de baráti fordulatról nem lehet beszélni – véli az Erste Befektetési Zrt.
Felrobbant az államosítandó cég árfolyama
A német Uniper gázszolgáltató árfolyama a háború óta csak esett és esett, az elszálló gázárak miatt bajba került cég óriási veszteségeket termelt. Az utóbbi napokban azonban 50 százalékkal ugrott meg az árfolyam, 2,6 euró körüli mélypontjáról mára majdnem 4,0 euróra. Aligha függetlenül attól, hogy nemrég eldőlt, a céget államosítani fogják.
A részvény így is 90 százalékos mínuszban van egy évre visszatekintve, egy részvényre jutó eredménye pedig állítólag már mínusz 45 euró.
Deflációs lesz-e az ether?
A múlt hét közepi esés után hétvégén jól tartották magukat a kriptovaluták, de ma ismét pár százalékos esések jellemzőek. A bitcoin a 19 ezer, az ether az 1300 dolláros határral küzd. A legnagyobb, zártvégű bitcoin-alap (trust), a Grayscale 12,6 milliárd dolláros cége 35 százalékos diszkonttal forgott pénteken, ami új rekord.
Az adatok szerint amióta szeptember 15-én lezajlott a Merge nevű átalakulás az Ethereum-rendszerben, mindössze 0,22 százalékkal nőtt az etherek mennyisége a rendszerben éves szinten. (Szemben a Merge előtti Ethereum 3,8 és a Bitcoin 1,7 százalékos “inflációjával”, azaz kínálatbővülésével.)
Az ether tehát közel van ahhoz, hogy “deflációs” legyen, azaz a kibocsátott új érmék mennyisége alatta maradjon a (forgalomarányosan) forgalomból kivont érmék mennyiségénél.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.