6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A részvénypiacokon jó a hangulat, bár az OTP kicsit süllyed, viszont közzétette várható osztalékát. Az orosz olajra kivetett embargó esetére jelentős sebességkorlátozást, távmunkát javasol a nemzetközi szervezet. A forint kissé erősebben várja a fontos kamatdöntést.

Ma az európai tőzsdék kellemes emelkedésben vannak, a német index 0,9, a francia és a brit mintegy fél százalékos pluszban áll. Az amerikai piac tegnap csak csekély eséssel zárt, ma pedig a határidős indexek ott is kissé felfelé mozdultak.

A BUX index 0,3 százalékkal megy fel, az OTP 0,1 százalékkal esik, a Mol és a Richter 0,2-0,3 százalékkal emelkedik. A Magyar Telekom 2,2 százalékkal ugrik, amire még visszatérünk. Az Opus több mint négy, a 4iG közel két százalékkal javít ma.

Árfolyamok és grafikonok

Mi mozgatja ma a piacokat?

A befektetők változatlanul az orosz-ukrán háborút és az amerikai kamatemelési ciklust figyelik, de pozitívan értékelték az EKB alelnökének, Luis de Guindos-nak a nyilatkozatát. Ő a várható európai gazdasági növekedésről biztatóan nyilatkozott, és a stagfláció kialakulását nem tartotta valószínűnek.

Az olaj és más alapvető árupiaci termékek árának csökkenése is jó hírnek számít. Oroszország pedig újabb devizakötvény-kamatot törlesztett, ismét elkerülve az államcsődöt.

Megint kamatemelésre vár a forint

Ma a forint a tegnapinál kissé erősebb helyzetben van, míg tegnap délben 375 körül volt, most csak 373,50 az euró. A piac az MNB ülésének délutáni eredményére vár, átlagosan 100 bázispontos kamatemelést becsülnek. A Monetáris Tanács döntésének nagy kérdése nem az lesz, hogy megemelik-e az alapkamatot, hanem az, hogy milyen mértékben – írtuk reggel.

Kisebb növekedés, nagyobb infláció

Megtudhatjuk ma a csütörtökön megjelenő, friss Inflációs jelentés keretszámait is – írta az Equilor Befektetési Zrt.

A decemberi számokhoz képest nagymértékű változások várhatók. Az akkori prognózisban 4-5 százalékos gazdasági növekedést és 4,7-5,1 százalékos inflációt várt a jegybank. Előbbit jelentősen lefelé, utóbbit felfelé módosíthatják.

Megvan az OTP-osztalékjavaslat

Az OTP Bank részvényenként 429,46 forint osztalék kifizetését javasolja a közgyűlésnek. A korábbi kifizetési tilalom miatt ez úgy áll össze, hogy 2019-re és 2020-ra összesen 425,89 forintot adnának, 2021-re viszont csak minimális összeget, 3,57 forintot. (A kifizetés május 30-tól esedékes.)

Mennyit fizet ki a Telekom?

A Magyar Telekom vezetése 15 milliárd forint osztalék kifizetésére irányuló javaslatot terjeszt a 2022 áprilisi közgyűlés elé – írja a közlemény. A koronavírus-járvány miatt 2021-ben az igazgatóság hagyta jóvá a hasonló, 15,311 milliárdos összeget. Így a cég osztaléka várhatóan idén nem változik – papíronként 15 forint maradhat –, mivel azóta a saját részvények száma nőtt. (Amikre nem fizetnek.)

Tavaly nyár elején aukción vásároltak vissza részvényeket, 429 forintos darabáron, amivel a szerény osztalékot kívánták kiegészíteni. Ma a részvény 2,2 százalékkal 409,5 forintra drágul.

Csillapodik a nyersanyagláz

A tegnapi erőteljes drágulás után ma két százalékos mínuszban van az olaj, de így is magas szinten, a Brent 113,80 dollár. Az orosz olajra kivetendő teljes EU-s embargó kivitelezhetetlennek tűnik, a külügyminiszterek tegnapi tanácskozásán nem kerültek hozzá közelebb, sok politikus ellenzi.

Folytatódik a nikkel esése Londonban, bár az elektromos autók gyártói továbbra is aggódnak a fontos, Oroszországban is bányászott akkumulátor-alapanyag miatt. Tegnap öt százalékkal esett az amerikai faanyagok tőzsdei ára. A búza azonban ma is három százalékkal ment fel.

Az alapanyagok áremelkedése fűti az inflációt, ami magasabb kamatokat hozhat, ezért a tőzsdék nem örülnek neki. Kivéve persze a bánya– és más termelővállalatok részvényeseit.

Nagyobb kamatemelés jöhet az USA-ban

A Fed elnöke a NABE konferenciáján az eddig megszokottnál szigorúbb hangvételű szövegében 50 bázispontos emelést is előrevetített májusra – írja az Erste Befektetési Zrt.

Powell szerint amennyiben a 25 bázispontos emelésnél agresszívabb lépésre van szükség, úgy a Fed készen áll annak megtételére. Arra a kérdésre, hogy van-e bármi, ami eltántoríthatja a központi bankot a fél százalékpontos emeléstől, Powell csak annyit reagált, hogy „semmi”.

A Fed-elnök beszédére jelentős emelkedés indult az amerikai államkötvény-hozamokban, a tíz 10 éves 2,3 százalék fölé ugrott.

A sebesség mámorának vége? Fotó: Pixabay.com
A sebesség mámorának vége? Fotó: Pixabay.com

Sebességkorlátozással és otthoni munkával mentenék az üzemanyagot

Miután az orosz energiahordozók bojkottja miatt az 1973-as olajár-robbanás óta nem látott sokk érheti a világgazdaságot, az EIA nevű nemzetközi energiaügyi szervezet az üzemanyagfogyasztás erős csökkentését javasolja – tudósít a Zerohedge. Hasonló intézkedéseket irányoz elő, mint amit a hetvenes években is alkalmaztak.

Ezzel szerinte a nyugati gazdaságok négy hónapon belül 2,7 millió hordóval csökkenthetik a napi olajkeresletet, ami csaknem ellensúlyozná az orosz kitermelés áprilisban hárommillió hordós értékét.

Az EIA tíz pontos vészterve

A tízpontos cselekvési terv fontosabb részei:

  • Csökkenteni kell a sebességet az autópályákon legalább tíz km/órával.
  • Mindenki dolgozzon otthonról legalább heti három napot, akinél ez lehetséges.
  • Vezessenek be autómentes vasárnapokat a városokban.
  • Tegyék olcsóbbá a tömegközlekedést, ösztönözzék a gyaloglást és a kerékpározást.
  • Növeljék az autómegosztás szerepét.
  • A teherautók hatékony vezetésének és a hatékony áruszállításnak az elősegítése.
  • Repülők helyett nagysebességű és éjszakai vonatok használata.

Vitalik Buterin a shardingról. Forrás: Twitter.com
Vitalik Buterin a shardingról. Forrás: Twitter.com

3000 felett az éter

Ma 2-4 százalékkal emelkednek a főbb kriptodevizák, a bitcoin 42 500, az ether háromezer dollár fölé ment. Egy hét alatt pedig hét, illetve 16 százalékkal drágultak. A második számú kriptónak jót tett, hogy nemrég az Ethereum-rendszerben sikeres teszteket végeztek a proof-of-stake rendszerre történő áttéréssel kapcsolatban. A hétvégén pedig Vitalik Buterin, akit az Ethereum atyjának neveznek, tovább ötletelt a folytatásról (a sebességjavító sharding-technológia részleteiről). 

A bitcoin (BTC) és az S&P 500 amerikai részvényindex a háború óta. Forrás: Tradingview.com.
A bitcoin (BTC) és az S&P 500 amerikai részvényindex a háború óta. Forrás: Tradingview.com.

Háború előtti szinten áll két fontos mutató

Ezen kívül sokan az amerikai részvénypiacok múlt heti jó teljesítményét jelölik meg, mint hangulatjavító tényezőt. Ami mögött pedig főleg az áll, hogy a Fed nemrég 0,5 százalék helyett csak 0,25-el emelte a kamatot. Valamint az esemény bekövetkezése mindenképpen csökkentette a kérdőjeleket, az idegességet a piacon.

Amint a fenti grafikonon is látható, a bitcoin és az amerikai részvénypiac ma erősen együtt mozog, csak az előbbi árváltozása százalékban rendszerint jóval nagyobb. A másik érdekesség, hogy mindkettő lényegesen magasabban van már jelenleg, mint február 23-án, illetve az orosz invázió előtti napokban.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17365 17240 17400 -0,29% 0 0 5 768 638 320 HUF 2024-04-24 17:09:55
MOL 2996 2948 3008 +1,90% 0 0 1 297 941 998 HUF 2024-04-24 17:09:26
MTELEKOM 942 935 942 +0,21% 0 0 561 510 659 HUF 2024-04-24 17:14:14
RICHTER 9100 8925 9100 +1,56% 0 0 1 880 165 955 HUF 2024-04-24 17:07:58
OPUS 396 396 403 -0,88% 0 0 89 629 866 HUF 2024-04-24 17:05:07
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megrángatták a Molt az ársapka előtt, Musk felbeszélte a Teslát
Eidenpenz József | 2024. április 24. 12:21
Kedvező a hangulat a tőzsdéken, az amerikai gyorsjelentések is jók voltak és egy makroadat is reményt keltett. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése inkább megnyugtatta a forintpiacot, az euró árfolyama enyhén esett. A pesszimista várakozásoknál is pocsékabbak lettek a Tesla számai, mégis emelkedni tudott. Letiltják a szankciók kikerülésére használt venezuelai kriptószámlákat.
Részvény / Deviza / Áru Félénk mosoly ülhet ki az arcára, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 07:27
A forint még mindig a 393-es szint felett cserél gazdát.
Részvény / Deviza / Áru Mit szólt a forint Matolcsy Györgyék döntéséhez?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 19:04
Délutánra erősödött a főbb devizákkal szemben a hazai fizetőeszköz. 
Részvény / Deviza / Áru Már most fáj a Molnak a kormány terve
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 18:11
Újra bevezethetik az ársapkát, a lépés a Mol-részvények keddi kereskedésére is hatott. 
Részvény / Deviza / Áru Az MNB-n a forinttulajok szeme, nem szabad leírni az elektromos autókat?
Eidenpenz József | 2024. április 23. 12:23
Az európai tőzsdék hangulata jó, amihez egy kedvező menedzserindex sokat tehetett hozzá. A BUX is jól néz ki, de a Mol esik. A forintpiac feszült nyugalommal várja az MNB kamatdöntését, nagyot esett az arany, drágulnak az energiahordozók. Tesla- és GM-eredmények, elektromosautó-eladások, magyar kamatdöntés van még a láthatáron.
Részvény / Deviza / Áru Néhány fillért hozott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 06:51
Minimálisan erősödött a forint a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben. 
Részvény / Deviza / Áru Jobb, ha még egyszer megnézi, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 19:04
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Egyáltalán nem volt hétfői hangulat a tőzsde parkettjén
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 17:25
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 80,46 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel 65 125,52 ponton zárt hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG