6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Mol gyorsjelentéséről megoszlanak a vélemények, nem mindenki szerint hozta a papírformát. A forint pedig napok óta gyengül. A piacokat a héja Fed-vezetők és a termelői árak növekedése lombozták le. Jól megy a Mercedes gyárnak, a kriptodeviza-tranzakciók egy százaléka kapcsolódott tavaly bűncselekményhez.

Ma mínuszban vannak az európai tőzsdeindexek, a német mutató 0,8, a francia 0,7, a brit 0,2 százalékkal megy le. Az amerikai határidős indexek is újabb fél százalék körüli esést áraznak, miután tegnap csúnya véget ért a kereskedés, a Nasdaq 1,9, az S&P 500 1,4 százalékos lejtmenetével. Hétfőn nem lesz kereskedés az USA-ban az elnökök napja miatt, így a többi piacon is visszafogott kereskedés várható.

Itthon a BUX index 0,6 százalékkal süllyed, ami nagyjából az európai átlagot jelenti, miközben Varsó 0,4 százaléknál tart. A gyorsjelentése után a Mol 1,2 százalékkal esik, de az OTP is 1,3 százalékkal megy le. A Richter 0,9 százalékkal javítani tud. A Magyar Telekom február 22-én piaczárást követően teszi közzé eredményét, ma egyébként 0,4 százalékkal olcsóbb lett.

Napi két forinttal drágább az euró

Ma az eurót 385,50 forinton jegyzik, ami újabb bő két forintos drágulást jelent. A hét elején 377-nél találta meg az alját az euró ára, azóta naponta 2-3 forinttal megy feljebb. Ebben szerepe lehet a dollár erősödésének, az amerikai kötvényhozamok (és kamatemelési várakozások) emelkedésének.

Árfolyamok és grafikonok

A földgáz árára a tél vége felé közeledve már alig figyelnek, pedig ma 5,5 százalékkal 49 euró közelébe esett Hollandiában. Az olaj is majdnem másfél százalékkal esik.

Mitől romlott el a piacok hangulata tegnap?

Csütörtökön szerény pluszban kezdték a napot a tőzsdék, mégis jelentős mínusz lett belőle az amerikai kereskedés végére.

  • Ennek egyik oka az lehetett, hogy az amerikai termelői árak inflációja 0,7 százalék volt havi szinten, a várt 0,4 százalékkal szemben.
  • A másik pedig, hogy két Fed-vezető, Loretta Mester és James Bullard is beszélt, és eléggé kamatemelés-pártinak (héjának) bizonyultak.

Így erősödött az a narratíva, amely szerint 25 helyett 50 bázispontos lesz a következő kamatemelés az USA-ban. Ráadásul még az amerikai munkanélküliségi kérelmek száma is eléggé szerény szinten alakult, ami erős munkaerőpiacra utal, és szintén a kamatemelési sorozat fenntarthatóságát mutatja.

Mol-kút. Fotó: depositphotos
Mol-kút. Fotó: depositphotos

Hozta az elvárásokat a Mol

A Mol a várakozásokkal összhangban lévő negyedéves EBITDA eredményt tett közzé az Equilor Befektetési Zrt. szerint. A menedzsment megemelt, 4,1-4,4 milliárd dolláros éves eredménycélját is túlszárnyalta a vállalat, rekordszintű, 4,7 milliárd dollárt érve el. Az üzemanyagár-szabályozás és a különadók összesen 1,6 milliárd dollárral csökkentették a az éves eredményt, és a negyedik negyedévet veszteségbe fordították.

vagy mégsem?

Némileg eltérő a KBC Equitas véleménye. Szerintük rekordévet zárt a Mol 2022-ben, bár “kétségkívül nem a negyedik negyedév lett a legerősebb az elmúlt időszak eredményeit nézve”. A “tisztított CCS-EBITDA soron” az eredmények kisebb mértékben jobbak voltak a prognózisoknál, de a downstream szegmens elmaradt a becslésektől.

Ezzel viszont az EPS jelentősebben elmaradt a várttól. Míg a főbb sorokat nézve azért a teljesítmény még mindig erős, összességében a tavalyi évben a Mol által kiadott frissített célokat is sikerült felülmúlni.

Mennyi osztalékot fizet majd a Mol?

Az Erste Befektetési Zrt. véleménye szerint a Mol működési oldalról nagyon erős volt a negyedév során, a gyengébb petrolkémiai marzsok, az alacsonyabb szénhidrogénárak és a különadók ellenére is. A nettó eredmény viszont alulmúlta a várakozásokat a vállalati adó óriási növekedése miatt. A cég így is elérte a III. negyedév végén célként kitűzött 4,1-4,4 milliárd dollár tisztított, CCS alapú EBITDÁ-t, a tényleges szám 4,7 milliárd lett. A cég nem nyilatkozott az osztalék mértékéről.

Szerintünk a tavalyi 302,7 forint/részvény mértékénél nagyobb osztalék jöhet, becslésünk szerint 350-400 forint lesz a kifizetés. A cég előreláthatólag márciusban dönt a kérdésről.

Sok pénzt oszt ki a Mercedes

A Mercedes autógyártó nyereségesebb, mint valaha, a nyeresége és a forgalma is erőteljesen emelkedett, 14,8 milliárd eurót keresett adózás után, 20,7 milliárd eurós üzemi nyereség mellett. A forgalom 134-ről 150 milliárd euróra emelkedett, ami tizenkét százalékos pluszt jelent, a stagnáló eladások ellenére is. Ennek nyomán rekordosztalékot tervez és tömegesen akarja visszavásárolni saját részvényeit, annak ellenére, hogy 2023 nehéz év lesz.

A stuttgarti prémiumkategóriás gyártó tizenöt százalékos árbevétel-arányos nyereséget ért el, ami “mesés” marzs, a háromágú csillaggal ellátott márka több mint 135 éves történetében még soha nem fordult elő – írja a Handelsblatt.com. A svéd Ola Källenius vezérigazgató 2019 májusában került a Daimler AG élére, a Mercedes akkor még veszteséges volt.

A hedge fund-ok és a kisbefektetők is vásárolnak?

Két csoport is szorgalmasan vásárolja a részvényeket a Reuters és a Yahoo Finance szerint. A fedezeti alapok (hedge funds) a technológiai szektor részvényeinek esésére kötött fogadások, azaz short üzletek lezárását végzik. Egy évtized óta a második legnagyobb értékű shortzárási hullámot produkálták február első felében a Goldman Sachs és a JPMorgan & Chase brókercégek adatai szerint. Ezt csak a két évvel ezelőtti mémrészvény-őrület múlta felül, amikor a lakossági befektetők és az intézmények együtt vásároltak mohón.

A lakossági befektetők pedig most januárban napi 1,5 milliárd dollárnyi rekordösszeget zúdítottak a részvénypiacra. Ez a valaha mért legmagasabb érték a VandaTrack piackutató cég csütörtökön közzétett adatai szerint. A Tesla (TSLA) továbbra is a kedvencük, csak ebbe összesen 9,7 milliárd dollár áramlott.

Ez összhangban áll a januári kiskereskedelmi és foglalkoztatási adatokkal, amelyek arra utalnak, hogy a fogyasztók továbbra is lenyűgöző mértékű vásárlóerőt képviselnek – írta az elemzés.

A bitcoin és az ether egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és az ether egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

25 ezer felett is volt a bitcoin

De nem túl sokáig, tehetjük hozzá. Tegnap a részvénypiacok esése ellenére még egy darabig felfelé mentek a kriptodevizák, de néhány óra késéssel oda is begyűrűzött a rossz hangulat. Ma négy százalékos mínuszban van a bitcoin 23 650 dolláron, az ether két százalékkal esik 1650-re.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kriptós bűncselekmények éve volt a tavalyi

A kriptodeviza-lopások értéke 2022-ben nőtt is, mondhatjuk, hogy a kriptólopások éve lett a tavalyi. De a tiltott tranzakciók még mindig csak csekély részét teszik ki az összes aktivitásnak – állítja a Chainalysis blokkláncelemző cég tanulmánya. A bűncselekményekkel kapcsolatos tranzakciók volumene elérte a 20,6 milliárd dolláros rekordot, ez azonban a kriptopiac teljes volumenének kevesebb, mint egy százaléka.

Mintegy 3,8 milliárd dollárt, minden más év adatánál többet loptak el különböző kriptós szolgáltatásokból és protokollokból, ebből csak októberben 775,7 milliót. Ugyanakkor a jelentés szerint a csalók és a zsarolóvírusokra szakosodott hackerek összbevétele csökkent.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21940 21440 21950 +1,57% 0 0 13 216 749 920 HUF 2024-11-22 17:10:23
MOL 2664 2654 2690 -0,45% 0 0 1 023 426 438 HUF 2024-11-22 17:10:16
MTELEKOM 1244 1234 1256 +1,30% 0 0 1 333 252 476 HUF 2024-11-22 17:05:22
RICHTER 10680 10670 10900 -1,20% 0 0 1 685 237 050 HUF 2024-11-22 17:10:50
OPUS 508 507 513 -0,39% 0 0 76 393 128 HUF 2024-11-22 17:05:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Hideg volt, mégis megtottyadt a forint pénteken
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 18:29
A forint nem jeleskedett az euróval és a dollárral szemben, csak a svájci frankot szeppentette meg kissé.
Részvény / Deviza / Áru Csúcson a BUX és az OTP befektetőit is irigyelhetjük
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 17:50
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 322,56 pontos, 0,41 százalékos emelkedéssel történelmi csúcson, 79 551,80 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG