7p

Az európai tőzsdéken javult a hangulat, ahogy a gázár is visszaesett a tegnapi csúcsról. Mintha a piac kezdene beletörődni, hogy nem megy több orosz gáz Nyugat-Európába. Az OTP stagnál, a forint kissé emelkedik, az olaj megint esik.

Szép emelkedéssel kezdték a napot az európai tőzsdék, de azután elveszítették ennek egy részét. Késő délelőtt már csak pár ezrelékes pluszban vannak a német, francia, brit indexek. Az amerikai határidős mutatók is hasonló, fél százalék körüli pluszban állnak a tegnapi szünnap után.

“SeptemBear” – a szeptember és a medve szavak összevonásával – az új mém a nemzetközi részvény– és kriptodeviza-piacokon. A tegnapi csúnya európai zuhanás után azonban, amit az orosz gáz elzárása okozott, ma némi korrekció látható. Annak ellenére is, hogy az energiakrízis nem enyhült lényegesen, ráadásul a német ipari megrendelések állománya júliusban is csökkent, immár ötödik hónapja.

A BUX index ma stagnál, akárcsak az OTP 8450 forinton. A Mol 0,4, a Telekom 2,0 százalékkal emelkedik, a Richter 0,7, a 4iG 1,1 százalékkal esik.

Árfolyam

Mi erősíti a forintot?

Ma 402,70 az euró és 404,50 a dollár, ami 1-2 forintos csökkenést jelent tegnaphoz képest. Ebben biztosan fontos szerepe van a ma már csökkenő gázárnak. Csütörtökön az EKB kamatdöntése okozhat nagy mozgásokat.

Az euró/forint és az euró/zloty árfolyamok. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró/forint és az euró/zloty árfolyamok. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A KBC Equitas emellett két tényezőt emel ki:

  • A dollár folyamatos erősödése továbbra is negatív hír a feltörekvő devizákra nézve, így a forint sem tud tartósan erőt mutatni.
  • Az EU-val való megállapodásnak is szerepe lehet, a Magyar Közlöny hétfői számában megjelent határozat értelmében a kormány egyetért egy független korrupcióellenes hatóság létrehozásával.

Soha többé orosz gázt?

Az európai földgáz ára a tegnapi nagy ugrás után – egy időben harminc százalékos pluszban is volt – ma mintegy kilenc százalékkal esik, 224 euróra. Pedig a német politikusok egy része már arra számít, hogy többé nem fog Oroszország számottevő mennyiségű gázt szállítani az Északi Áramlat 1 vezetéken Németországba. Főleg, hogy tegnap az oroszok már kertelés nélkül értésre adták, a szankciók visszavonásától teszik függővé, hogy küldenek-e földgázt.

Szimbolikus termeléscsökkentés az OPEC részéről

Az orosz olajszállítások leállítása is elképzelhető, miután árplafont határozhatnak meg az orosz olajra a legfejlettebb ipari országok, Oroszország pedig erre az esetre megtorlással fenyeget.

Az OPEC+ szervezet tegnap úgy döntött, hogy napi százezer hordóval csökkenti a kitermelést. Szaúd-Arábia ugyanis aggodalmának adott hangot az árak június óta tartó esése miatt. A Brent olaj kétnapos emelkedés után viszont ma ismét két százalékkal esik.

Az OPEC+ döntését ellensúlyozza a gyenge gazdasági kilátások és a további kamatemelések miatti aggodalom – írja az Investing.com. A szeptemberi napi százezer hordós emelés visszafordításáról szóló döntés inkább szimbolikus volt, mint jelentős – idéznek piaci szereplőket. A Brent olaj márciusban 139 dolláron tetőzött, most csak 93 dollár.

Chile megkíméli a lítium- és rézbányákat

A chilei réz- és lítiumipar a nyertese annak, hogy a chileiek vasárnap elsöprő többséggel az új alkotmány ellen szavaztak, amely “éles balra tolódást jelentett volna a piacbarát törvényektől”– idézi a J.P. Morgant a SeekingAlpha.

A vártnál jóval nagyobb, 62 százalékos “nem” a 85 százalékos részvétellel kombinálva súlyosan gyengíti a hat hónapja hivatalban lévő Gabriel Boric elnököt. Aki azt szerette volna, ha az új alaptörvény hozzájárul az adó-, nyugdíj- és munkaügyi rendszer reformjához, a szociális szolgáltatások fellendítéséhez és az egyenlőtlenségek csökkentéséhez.

Chile a világ legnagyobb réztermelője, otthont ad olyan vezető rézbányász cégeknek, mint a Codelco, a BHP, az Anglo American, a Glencore és az Antofagasta. Emellett a chilei lítiumbányászat is nagyon fontos globálisan.

Tőzsdére viszik a Porschét

A Volkswagen vezetése zöld utat adott sportkocsikat gyártó leányvállalata, a Porsche tőzsdei bevezetésének Frankfurtban. Legkorábban szeptember végétől lehet a részvények egy részével kereskedni. Ez lehet az elmúlt évek egyik legnagyobb IPO-jának (tőzsdei részvénykibocsátásának) kezdőlépése.

A Porsche AG szavazati jogot nem biztosító elsőbbségi részvényeinek legfeljebb 25 százalékát – az alaptőke 12,5 százalékát – ez után tőzsdén kívánják értékesíteni. A hivatalos bejelentéstől a kereskedésig általában négy hét telik el – írja az N-TV.de.

Elektromos autókban erősítenek

A Porsche és a Piëch családok által ellenőrzött PSE a Volkswagen szavazati jogainak többségét birtokolja. A kritikusok óva intik a Volkswagent attól, hogy ilyen bizonytalan időkben tőzsdére menjen, de a Volkswagen valószínűleg már megállapodott a nagybefektetőkkel a részvényeladásról – véli a portál.

A Porsche 60-80 milliárd eurós cégértéket célozhat meg, így az említett részvények eladása 7,5-10 milliárdot hozna. A bevételt többek között elektromosautó-stratégia finanszírozására használhatják fel.

Titokban elismerték, nagy bajban van az orosz gazdaság

Oroszországnak hosszú és mély recesszióval kell szembenéznie, mivel az amerikai és európai szankciók hatása egyre jobban terjed, és olyan ágazatokat sújt, amelyekre az ország évek óta támaszkodik – derül ki egy, az orosz kormány számára készített belső jelentésből. A dokumentum a Bloomberg szerint az Oroszországot sújtó szankciók tényleges hatását hivatott felmérni, és sokkal borúsabb képet fest, mint azt orosz politikusok derűlátó hivatalos nyilatkozatai.

A Cár-ágyú Moszkvában. Forrás: Wikimedia Commons, Alvesgaspar.
A Cár-ágyú Moszkvában. Forrás: Wikimedia Commons, Alvesgaspar.

A jelentésben szereplő három forgatókönyv közül kettő szerint a zsugorodás jövőre felgyorsul, és a gazdaság csak az évtized végén vagy még később tér vissza a háború előtti szintre. Az “inerciális” (tehetetlenségi) forgatókönyv szerint a gazdaság jövőre 8,3 százalékkal a 2021-es szint alatt éri el a mélypontot, míg a “stressz” forgatókönyv szerint 11,9 százalékkal alatta.

A jelentés becslései szerint 2025-ig akár 200 000 informatikai szakember is elhagyhatja az országot. Lásd még:

Olcsóbb lett, de drága marad a kriptózás a Revoluton

A Revolut bejelentése szerint október elejétől – az eddigi 2,5 százalék helyett – 1,99 százalékra csökken a kriptovaluta-műveletek díja. Ugyanakkor bevezetnek egy 0,99 százalékos minimumdíjat (jelenleg mintegy 399 forint). A minimumdíj nem vonatkozik az ismétlődő vásárlásokra és a cashback-ra (pénzvisszatérítésre).

Az online brókercégek, kriptotőzsdék forgalmi díjai inkább 1-2 ezrelék körül mozognak, így a csökkentett díj is nagyon magasnak nevezhető. Emellett a Revolutos kriptovaluta-vásárlás más kockázati kategóriába tartozik, amint ezt korábban kifejtettük:

Jönnek a FIFA NFT-i

A FIFA labdarúgó-szervezet a 2022-es katari világbajnokság alkalmából NFT-gyűjteményt hoz létre videoklipekből. A “FIFA+ Collect” még ebben a hónapban elindul, és lehetővé teszi a futballrajongók számára, hogy gyűjtsék és elcseréljék a világbajnokság és a női világbajnokság történetének legnagyobb góljait, helyzeteit, ünnepléseit – közölte a FIFA.

A klipeket az Algorand blokkláncon tartják majd nyilván egy májusban kötött megállapodás részeként. A sport klasszikus pillanatait digitális eszközként megörökíteni eddig leginkább az NBA Top Shot, az amerikai profi kosárlabda területén sikerült – írja a Coindesk.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Kriptobarát a brit miniszterelnök?

Mennyire lesz kriptodeviza-barát az új brit miniszterelnök, Liz Truss? – teszi fel a kérdést több kriptós tárgyú portál is. A vélemények megoszlanak, mivel a politikus eddig csak kevésszer nyilatkozott erről a szektorról, igaz, akkor inkább pozitívan.

Vetélytársa, a végszavazáson alulmaradt Rishi Sunak kifejezetten kriptovaluta-központtá kívánta fejleszteni Nagy-Britanniát. Nem kis részben a Brexit miatt elveszített pénzügyi piacok kompenzálására. Nem tudni, hogy Truss folytatja-e majd ezt a politikát. De sokan úgy vélik, hogy előbb sürgősebb dolgokkal kell majd foglalkoznia, mint például az energiaválság.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26980 26860 27180 -0,44% 26950 26960 2 220 091 510 HUF 2025-07-01 14:04:15
MOL 2980 2952 2986 +0,88% 2978 2980 380 931 450 HUF 2025-07-01 14:04:44
MTELEKOM 1780 1776 1796 0,00% 1778 1780 218 141 188 HUF 2025-07-01 14:04:15
RICHTER 10010 9855 10100 +0,10% 10010 10020 1 823 542 980 HUF 2025-07-01 14:05:58
OPUS 592 575 597 -0,84% 589 592 149 105 857 HUF 2025-07-01 13:30:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ma érdemes spekulálni a pesti tőzsdén
Herman Bernadett | 2025. július 1. 11:35
Nagyon alacsony forgalom mellett folyik a kerekedés a budapesti parketten. A BUX hol a pirosban, hol a zöldben van, fel-le mozognak az árfolyamok. 
Részvény / Deviza / Áru Kirobbanó formában ébredt a forint
Herman Bernadett | 2025. július 1. 09:42
A tőzsde csak enyhe pluszban állt a nyitás után, de a forint szárnyakat kapott. 
Részvény / Deviza / Áru Kirobbanó formában indítja a második félévet a forint
Herman Bernadett | 2025. július 1. 07:00
Erős a forint kedd reggel is. Az euró ára 400, a dolláré 339 forint alatt jár. 
Részvény / Deviza / Áru Véget ért az első félév – pompásan sikerült a finálé
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 06:12
Az első félév utolsó tőzsdenapján emelkedéssel zártak az amerikai piacok. A forint erős, hajnalban 400 forint alatt volt az euró. 
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mit művelt a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:26
A hétfői forintárfolyam felemás képet mutatott. 
Részvény / Deviza / Áru Bizonytalanok voltak a befektetők, elmaradt a fényes hétkezdés Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:01
Estére ellaposodott a hangulat.
Részvény / Deviza / Áru Erőteljesen ébredt Amerika – így indul a kereskedési hét
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 15:54
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Lengyel, magyar – két tőzsdei jó barát
Eidenpenz József | 2025. június 30. 15:07
Sok év emelkedés után húzós időszak jöhet a nemzetközi részvénypiacokon, felértékelődik majd a jó vagyonkezelők szerepe. Az európai gazdaság megindulhat, ami a magyar részvényeket is felértékelheti, amelyek egyébként sem drágák. Interjú Gyurcsik Attilával, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok ok volt eddig az örömre Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 14:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,15 pontos nyitás után csökkent hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru 392 forintig gyengülhet az euró?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 12:48
Ha kedvező marad a hangulat a következő hetekben. Akad azonban kockázat is – véli Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG