Nincs egyértelmű irány az európai tőzsdéken, szerény mínuszok váltakoznak hasonló pluszokkal. Pedig jó hírek is érkeztek, az infláció csökkenhetett. A fogyasztói árak a februárinál lassabban emelkedtek ugyanis Baden-Württembergben, Bajorországban, Brandenburgban, Hessenben, Észak-Rajna-Vesztfáliában és Szászországban is, 1,6 és 2,8 százalék közötti mértékben. (Februárban az országos német infláció még 2,5 százalék volt.) Szerdán jön az európai inflációs adat is.
Az amerikai határidős indexek szerény pluszban vannak. Húsvét hétfőn az USA-ban már volt kereskedés, nagy átlagban enyhe eséssel zártak. Hétfőn azonban kijött a vártnál sokkal erősebb adat az amerikai gyáripari termelésről, ami felerősítette a félelmeket, hogy a Fed kamatcsökkentése a második félévre tolódik. A héten még fontos munkaerő-piaci adatok jönnek az USA-ból.
Felülteljesítő a BUX, gyengébb a forint
A BUX index felülteljesítő, a 0,8 százalékos emelkedése mögött a Richter 0,6, a Mol 1,0 és az OTP 0,5 százalékos drágulása áll. Figyelemre méltó még az Alteo 4,7 és az Opus 3,4 százalékos értéknövekedése is. (Az utóbbi éves jelentésére még visszatérünk.) A forint viszont gyengült, a múlt hét végi (csütörtök délutáni) 393,50-394,00 forintos szinthez képest feljebb ment az euró, most 395,10 forint az ára.
A forint gyengülését a brókercégek elsősorban a dollár erejével magyarázzák. Az előttünk álló négy napban pedig a hazai konjunktúra felől kapunk képet, ugyanis külkereskedelmi, ipari termelési és kiskereskedelmi adatok jönnek – írta az Erste Befektetési Zrt.
Csúcson az arany, menetel az olaj
Október, az izraeli-palesztin háború kitörése óta nem látott szintre emelkedett az olaj, a Brent 88,65 dollár hordónként, 1,4 százalékkal ment fel egy nap alatt. Ennek fő oka a Damaszkuszban található iráni diplomáciai képviseletet ért támadás lehet, de Mexikó is exportkorlátozásokat jelenthet be.
Az európai földgáz viszont megint esik, 26,60 az ára. A dollár ereje ellenére új és új csúcsokra kúszik az arany árfolyama, a friss rekordja 2286,4 dollár.
Tovább hízik az Opus
Közzétette tavalyi éves jelentését az Opus, 2023-ban 644 milliárd forintos bevételt ért el, ami 25 százalékkal haladja meg a 2022-est – foglalja össze a K&H Értékpapír.
Főleg az év utolsó három hónapjában vett pozitív irányt a gazdaság a cég vezetősége szerint, ami így az Opus számait is segítette.
Az építőipari ágazat bevételei 34,1 százalékkal növekedtek, az energetika divízióé 56 százalékkal. Az Opus középtávon osztalék kifizetését tervezi, és tízmilliárd forint értékű részvény-visszavásárlási programot hirdet.
Fokozódik a kínai ingatlanválság
A kínai ingatlanválság újabb fejezeteként felfüggesztették a már régóta gyengélkedő Country Garden Group részvényeinek kereskedését a hongkongi tőzsdén. Az értékesítési számok alapján egykor Kína legnagyobb házépítőjének számító vállalat múlt héten bejelentette, hogy el kell halasztania 2023-as pénzügyi kimutatásainak közzétételét.
Ezt múlt csütörtökön azzal indokolta, hogy még további információkat kell begyűjtenie. Az eladósodott cégcsoport tavaly elmulasztott egy törlesztést a külföldi hitelezők felé. Időközben egy hitelező a hongkongi bírósághoz fordult a cég felszámolása érdekében.
Újabb megbízást kapott a Rheinmetall
A Rheinmetall részvényei erőteljesen emelkednek, 2,1 százalékkal, miután a düsseldorfi székhelyű vállalat megrendelést kapott a Bundeswehr-től (a német hadseregtől). A Rheinmetall egyebek mellett 22 fegyverrendszert és ugyanennyi alvázat szállít önjáró páncélozott tarackokhoz – jelentette a konszern. Ez a Rheinmetall számára összesen mintegy 135 millió eurós megrendelési volument jelent.
Lecsorgott, majd leesett a bitcoin
A hétvégén a kriptovaluták minden nagyobb esemény nélkül lefelé csorogtak, majd hétfőről keddre nagyot estek, 5-6 százalékkal. A bitcoin most kevéssel 66 ezer, az ether 3300 dollár felett forog, ami egy hét alatt közel hat, illetve kilenc százalék esést jelent.
A kriptovaluták áresését feltételezések szerint az amerikai kamatvárakozások változása okozhatta.
Az Ethereum felsőbbrendűsége?
A ConsenSys blokklánc-fejlesztő cég, amely leginkább a Metamask pénztárcáról és a Linea blokkláncról lehet ismerős, nyílt levelet írt az amerikai tőzsdefelügyeletnek (SEC). Ebben sürgette, hogy hagyják jóvá (a bitcoin ETF-ek után) a spot ether ETF-eket is. A vállalat hangsúlyozta az Ethereum által használt proof-of-stake rendszerek előnyeit a Bitcoin-féle proof-of-work szisztémával szemben. Méltatták az Ethereum csalás- és manipulációellenes mechanizmusait, az ellene történő támadások magas költségeit és a környezeti előnyeit.
A SEC nemrég maga kért észrevételeket a piaci szereplőktől az ether ETF-ek lehetséges jóváhagyásával kapcsolatban. Valamint arról, hogy az Ethereum megoldásai felvetnek-e speciális aggályokat, amelyeket a szervezetnek figyelembe kell vennie.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.